Kontakt 180Grader.dk
14

Skrevet af Louis B. Knockel 108 dage siden - Direkte link

Det danske mindretal syd for grænsen prøvede at holde sammen på stumperne efter 12 år med nazisme, krig, død og undergang. Østflygtninge var af mange grunde ikke velkomne.

Det danske flertal nord for grænsen burde holde sammen om at forebygge en ny katastrofe nu, 65 år senere.

 


Skrevet af C vittinghoff 107 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af C vittinghoff 107 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af smaaborgerlig smaablogger 108 dage siden - Direkte link

I krig gælder det om at fastlåse nye kendsgerninger, som f.eks. at Østprøjsen ikke længere var tysk. Det er klart at de dansksindede sydslesvigere havde et håb om, at de også kunne ændre grænsen, husk på der var danske besættelsestropper i Vesttyskland. 


Skrevet af Henrik12 107 dage siden - Direkte link

Det er da hyggeligt at du sådan lige kan koble modstand mod oversvømning af fremmede bosættere med nazisme. Din sætten oprindelige slesvigere i skræmme-citationstegn, når det nu netop var det de var ift de tyske bosættere i 1945 tyder også helt vildt på neutralitet fra din side. Føler du dig specielt kæk når du gør det?

 

I 1945 var folkeafstemningen i Slesvig i 1920 stadig frisk i folks minde. Her var vores venstrefløjsregering gået med til, at tyske bosættere da skulle have lov til at stemme med om, om Sydslesvig skulle komme hjem til Danmark, eller skulle blive under tysk styre. Der findes mig bekendt ingen tal for hele fortyskningsperioden, men alene efter 1900 kom der tæt på 6.000 tyske bosættere til Flensborg. Gæt hvad de stemte? Og gæt hvad de dansksindede syntes om, at indvandrere skulle bestemme om de måtte komme hjem til Danmark?

 

Vores venstrefløjsregering var også gået med til at tysksindede der var udvandret fra Sydslesvig, og altså intet havde at skulle have sagt der mere, kunne få lov til at stemme med. Dem stod de stortyske organisationer klar til at sende med tog til Slesvig på valgdagen så de kunne stemme tysk, hvorefter man pænt kørte dem hjem til Tyskland igen. Alene i Flensborg var der godt 8.000 af dem. Det vil sige, at der blandt de tyske stemmer dengang reelt var mindst 13-14.000 der var blevet sendt ind af stortyskerne for at "omtyske" området. Det samlede tyske stemmetal i Flensborg var på godt 27.000. Over halvdelen af de tyske stemmer kom altså fra folk der enten ikke var, eller aldrig havde været flensborgere.

 

Gæt selv, hvad de dansksindede flensborgere syntes om det. Hvad de tysksindede syntes kan man egentlig også sige sig selv.

 

I 1945 kom der så endelig en chance for at stemme sig hjem til Danmark igen. Selv socialdemokraterne valgte denne gang at stemme dansk (i 1920 skal Stauning efter sigende - jeg har aldrig fundet den oprindelige kilde - have bedt de dansksindede socialdemokrater om at stemme tysk for at tækkes det tyske moderparti). Resultatet var, at flertallet af sydslesvigere nord for Dannevirke stemte på danske kandidater ved valgene i 1946-47. At valgresultaterne ikke helt afspejlede dét kom sig af, at myndighederne samtidig havde dumpet noget nær en kvart million tyskere i Sydslesvig. Gæt selv hvordan DE stemte. Og gæt selv hvad sydslesvigerne syntes om dem.

 

Og så en lille bid om Samuel Münchow og hans ifølge dig yderligtgående tone, som du oversætter til "Dansk-sydslesvigsk blod skal ikke blandes med blod af flygtninge". Se på efternavnet. Münchow er et skrigende tysk navn, så manden har tydeligvist ikke talt om "dansk-sydslesvigsk blod" al den tid at han selv var af (delvist) tysk afstamning. Alene det du citerer ham for ("Igennem opblanding kan vi ikke beholde vort sydslesvigske særpræg, men bliver mere og mere prøjsisk") gør det også klart at manden taler om et kulturelt/regionalt særpræg, ikke et etnisk endsige racemæssigt (her tænker jeg igen på dine perfide insinuationer nævnt foroven).

 

Manden taler om slesvigerne, den store mellemgruppe mellem danskere og tyskere. I 1920 stemte hovedparten af dem tysk, mens de ved valgene 1946-47 for en meget stor dels vedkommende stemte dansk. De fik bare aldrig en folkeafstemning. Da Danmark via S, R og tildels de borgerlige partier ganske tydeligt afviste slesvigerne gik mange tilbage til at stemme socialdemokratisk eller hvad de nu have stemt før. Hvorfor slås for en sag der er dødsdømt på forhånd?


Skrevet af abel 107 dage siden - Direkte link

Findes der bare én person, der, så jeg kan forstå det, kan fortælle mig og resten af verden, hvorfor danske skatteydere skal tvinges til at betale 500.000.000 kr./år til tyske statsborgere i Tyskland, for at de kan benytte OECDs værste skolevæsen, EUs elendigste sygehuse, EUs dårligste gymnasier, ringeste vuggestuer, ynkeligste børnehaver og Europas dårligste plejehjem, når de samtidig kan vælge noget af Europas bedste indenfor alle kategorier?

Vi bryder os ikke om, at Saudi Arabien finansierer koranskoler i Danmark, hvorfor tvinges vi så til at finansiere lignende skoler i Tyskland? Grønlændere og færinger, der bor i Danmark, får ikke betalt særlige skoler, hvor de undervises i alle fag på hhv. grønlandsk og færøsk, selv om de endda er danske statsborgere. Og hvad er det for en kunstig skelnen, højrøvede, bedrevidende, nedladende, dansktalende nordtyskere har gang i for vores penge?

Hvorfor skal de selv midaldrende sønderjyske bladsælgere spille så stupide, at man i aviskiosker i Sønderjylland får svaret: "Den har jeg aldrig hørt om!", når man beder om at få lov at købe det nyeste eksemplar af "Der Nordschleswiger", fordi sagen har rigtig, rigtig godt af at blive set fra den anden side?

Tyskerne er nok Europas mest fredsommelige folkefærd, og dertil særdeles kultiverede, venlige og civiliserede, som under ingen omstændigheder ønsker andet end at leve i fred med sine naboer og medmennesker.

"I skal aldrig blive glemt!" blev der sagt om de dansksindede i Tyskland ved genforenmingen i 1920. Men dem, der skulle huske, er døde, og det er dem, der ikke skulle glemmes, også.

Er det ikke på tide at stoppe de bevillinger, som kun holder liv i vores udgave af "Solsortesletten i 1389"?

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Bøger

2
27
2
42
13
9
4
11
5
19
18
6
7
5
19
6
23
9
10
Om Hans Christian Davidsen
• Født i Haderslev 1965. • Student fra Haderslev Katedralskole 1985. • Højere Handelseksamen på Haderslev Handelsskole 1986. •...

Se Hans Christian Davidsens profil
eller
Følg Hans Christian Davidsen