Kontakt 180Grader.dk
4

Skrevet af Porcupine 578 dage siden - Direkte link

Han bliver klogere.


Skrevet af Deep Throttle 578 dage siden - Direkte link

Ingen kan med sine fulde sansers brug forlade sig på en 1-strenget investeringsstrategi som 'guld'. Men klart er det da, at jo færre penge du har, jo mindre er dine muligheder.

 

Spillet er det samme. I nogle år, siden krisen, er det 2008?, er guldprisen toppet. Sølv er vel ligeså kostbart som alle andre sjældne metaller og ædelstene, da mængden ikke vokser spektakulært i vores tid. Og hvad med r.e.m. som Kina nu monopoliserer?

 

Men anyway, nu har de med penge nok til at købe tidligt og lade dem hvile, mulighed for at sælge gammelt guld  med en ønsket gevinst på 25, 50 eller 100%, og så kan guldbeholdningen 'markedsføres' via selvejede medieimperier og bonusafhængige chefredaktører, hvis aviser får mediestøtte via 1/3 af befolkningens arbejdsskatter.

 

Buffet er anderledes. Som Sokrates måske. Han har altid talt på menigmands vegne. Kedelig fyr. Mens hans langsigtede resultater er uhyre spændende.

 

Når medierne omsider gennem deres bonusbegunstigede chefredaktørers ordrer via bestyrelsen, sender meddelelser ud om at købe guld, er det fordi, edderkoppen i midten vil af med sin beholdning.

 

Opsvinget er i spædt forår og alle forsøg på at skjule det er ikke lykkedes. Men sommer er det ikke. Så som Buffet siger, er det nu man skal så. Ikke når sommerens sol hamrer ned over afgrøden og modner den og aktiepusherne skal score deres årlige bonus.

 

Så konklusionen på Buffet-strategien må være, at købe lidt risikable cykliske aktier nu og vente tålmodigt. Ringer banken og vil sælge deres guld, så glem det. Prisen er toppet. Logisk set, må man konkludere videre, at så må olieoptioner som råvarer være sagen til senere indfrielse og salg. Men avisernes overskrifter vil påvirke den pris dagligt, måske med en årsag.

 

Det er min konklusion på mange års observationer og din egen vurdering er det, som tæller for dig. Men ingen har klaret sig i så mange år så godt som Warren Buffett, som stadig bor i sit gamle træhus og end ikke ejer en eneste milliardyacht.


Skrevet af Kenneth Jakobsen 578 dage siden - Direkte link

Lyder som om han har nogle aktier, han gerne vil sælge? ;)


Skrevet af nwinther 578 dage siden - Direkte link

Det er klart, at det ikke længere er interessant at købe guld - det er prisen jo alt for høj til.

 

Men Buffet er jo historiefornægter, hvis han tror at guld ikke "virker" som investerings- eller spekulationsobjekt.

 

Havde jeg selv RIGTIG mange penge, ville jeg da sætte noget af det i guld. Det er jo en fremragende sikkerhed, hvis nu verden kollapser.


Skrevet af Claus Dellgren 578 dage siden - Direkte link

+1


Skrevet af BoNordahlPedersen 573 dage siden - Direkte link

Kun hvis du samtidig kan få lov til at beholde dit guld. De fleste lande har jo tvangsindløsningsbestemmelser. Så guld er kun noget værd som investering hvis du har fysisk kontrol over det og regner med at være diskret nok til at kunne have det i fred "hvis verden kollapser".

Ellers ville jeg nok også tænke i fornuftige aktier, obligationer fra relativt kreditværdige entiteter, olie optioner o.a. Guld ville jeg ikke befitte mig med - dertil er prisen for høj og ejer forholdene for usikre


Skrevet af Andreas Jakobsen 578 dage siden - Direkte link

Warren har som altid helt ret.

Guld er et rent spekulationsobjekt. Det har intet afkast. I bedste fald er det et nulsums spil - men pga. opbevarings- og handelsomkostninger er det i virkeligheden et negativsum spil.

Køb guld hvis du tror du er bedre til at time markedet end de 50% øvrige spiller i markedet - hvis ikke så køb noget der giver et afkast. Aktier, obligationer eller ejendomme - det er i det mindste kategorier som på langt sigt er positivsumspil.


Skrevet af saugbjerg 574 dage siden - Direkte link

Rent hypotetisk:

Jeg køber en aktie i dag til 100 kr.

Min aktie stiger 2% om året i værdi og giver 2% i dividends.

Den reelle inflation er de næste 10 år på 5% om året.

 

Jeg køber guld i dag for 100 kr.

Guldprisen stiger med 6% om året de næste 10 år.

Den reelle inflation er de næste 10 år på 5% om året.

 

Hvad er nu et nulsumsspil og hvad er et plussumsspil?


Skrevet af BoNordahlPedersen 573 dage siden - Direkte link

Aktien, for dit guld er blevet tvangsindløst af Staten til en for dig særdeles ufordelagtig kurs (det ville formentlig være en reel mulighed i det senarie)

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Erhverv og finans

19
6
3
60
14
3
19
5
48
35
9
11
8
9
15
14
21
12
17
16
Om Jesper Ørsted
Nationalliberal
Kernekrafttilhænger
Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden
Modstander af fri narko
Mac...

Se Jesper Ørsteds profil
eller
Følg Jesper Ørsted