Kontakt 180Grader.dk
39

Skrevet af sojourn 157 dage siden - Direkte link

NOx-udledningen (specifikt NO2-udledningen) er en aktuel problemstilling.

 

NO2 er en af flere faktorer, der formentlig ligger til grund for den store stigning i antallet af lungesygdomme som astma samt allergi. NO2 er ligeledes korreleret til hjerte- og karsygdomme, selvom årsagssammenhængen her er mere usikker. Der kan dels være tale om at NO2 i sig selv kan være årsag til hjerte- og karsygdomme, eller at de mikropartikler (svævestøv), der er en del af luftforreningen i trafikbelastede områder, kan være årsag til hjerte- og karsygdomme.

 

Men den største kilde til NO2-udledning i trafikbelastede områder er dieselbiler - dieselbiler i almindelighed og NYE dieselbiler i særdeleshed.

 

Det er således veldokumenteret at nye dieselbiler, der på trods af, at de overholder de nyeste EURO-krav angående udledning, i praksisk udleder langt mere NO2 end tilladt.

 

Skiftende politikeres trang til opdragelse gennem afgigter er således direkte med til en øget luftforurening i de større byer.

 

Prioriteringen af dieselbiler fremfor benzinbiler er direkte med til denne problemstilling. Specielt nu, hvor små dieselbiler bliver forholdsmæssigt billige. Det vil således være en "katastrofe" for luftforureningen og for trængslen, hvis flere børnefamilier udskifter en stor benzin- eller dieselbil med to mindre dieselbiler.

 

I Norge har man lykkedes med afgiftspolitiken. Der bliver nu næsten hovedsageligt solgt dieselbiler. I de store byer har man således perioder, hvor man er nødt til at begrænse trafikken i visse områder, fordi NO2-koncentrationen når niveauer, hvor den samlede eksponeringstid er fastsat til mellem 12 og 24 timer årligt. Og i flere af disse områder ligger der børnehaver og skoler. Man taler i alvor om, at man skal indføre "lige" og "ulige" dage, så kun halvdelen af bilparken har adgang på lige dage og den anden halvdel på ulige dage.


Skrevet af Svend 157 dage siden - Direkte link

Er beviserne for dine påstande lige så solide som dem om AGW?


Skrevet af sojourn 157 dage siden - Direkte link

Udmærket oversigtsartikel, som ikke går alt for meget i dybden.

 


Skrevet af Pedersen 157 dage siden - Direkte link

Norge er også interessant, fordi deres NOx afgift - krone for krone - bliver ledt tilbage til at hjælpe industrien med at opstille sig, f.eks. til NOx-fri brændsler som LNG.

 

I Danmark er visionen vist, at NOx blot skal finansiere flere Carina'er.


Skrevet af Thomas Langhoff Nielsen 157 dage siden - Direkte link

Hmm.. måske skulle man kigge Norge over skulderen her. Om ikke andet så hvis man ønsker at begrænse NOx så er en afgift som regl det eneste der kan få folk op af stolen.


Skrevet af Frederik S 157 dage siden - Direkte link

Nu har denne lov intet at gøre med Dieselbiler, da den kun gælder stillestående anlæg, så hele din argumentation er irrelevant.

Konklusionen på denne love er at danskerne kommer til at leve 10 minutter længere, mens Danmark mister 1-2000 jobs. Hvis man benyttede lignende job ødelæggende lovgivning til at fjerne alt NOx i Danmark, ville det svare til at fyre 250.000 privatansatte.

Jeg er helt sikker på de folk der bliver arbejdsløse er glade for de nu kan være uden arbejde i 10 min. ekstra.

 


Skrevet af Byggemand Bob 156 dage siden - Direkte link

Netop derfor er argumentationen jo yderst relevant... hvis man virkelig gik efter en miljøgevinst, gik man f.eks. efter dieselbilerne og fjernede afgiften på og kravene om partikelfiltre igen... men det gør man ikke. Det tyder dermed på at miljø-argumentet er rent maskespil og ikke andet end en dårlig undskyldning for at brandbeskatte virksomhederne og kaste pengene ind i sociale velfærdsområder der i forvejen hører til verdens bedste - alt sammen til skade for Danmarks konkurrenceevne og langsigtede overlevelsesevne.


Skrevet af sojourn 156 dage siden - Direkte link

Hvem af deres kernevælgere bekymrer sig om Ålborg Portland - meget få eller ingen.

 

De ville straks skræmme deres egne kernevælgere, hvis de skulle til at straffe alle ejerne af dieselbiler.

 

 


Skrevet af Bagger 157 dage siden - Direkte link
Thor Møger og Carsten Hansen er binde gale, men hvad kan man også forlange af 26 årige som ingen erfaring har med noget som helst. Uanset hvor de kan finde på at lægge yderligere afgifter på er der kun een til at betale, nemlig os forbrugere og d.v.s. at alle vare bliver endnu dyere. Det er så dejligt at få vished for, at de røde kun har een ting i hovedet, nemlig at brandbeskatte hele befolkningen. Det bliver dejligt hvis vi hurtigst muligt får væltet den regering. Det kan ikke gå stærkt nok.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Erhverv og finans

23
6
3
60
14
3
19
5
48
35
9
11
8
9
15
14
21
12
17
16