Ny postlov: Tredobbelt brevpris for danskere
Udgivet for 551 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 18/11 11:57 til Boblere af Einer T. Ludvigsen
Det er dyrere at sende et brev inden for Danmark, end det er at sende det hjem fra den anden side af Jorden.
Hvis du vil sende et postkort hjem fra ferien i København, så vil det fra første januar koste otte kroner. Men faktisk er det væsentlig billigere at få postkortet sendt over 8000 kilometer fra fjerne egne som Brunei, Japan eller Bangladesh. Her er prisen for et brev til Danmark henholdsvis cirka to, fem og tre kroner.
"Det er helt klart noget, der skal belyses, for det virker fuldstændigt vanvittigt," siger SFs postordfører Malene Søgaard-Andersen.
Men en ting er post fra fjerne egne. Det er også billigere at sende et brev fra Tyskland til Danmark end sende det indenfor Danmark. Prisen er 70 cent eller 5 kroner og 21 øre for et brev sendt fra Flensburg til Danmark.
"Jeg har hørt historier om firmaer, der vil begynde at tage deres post og sende det fra Tyskland, fordi det vil være billigere," siger Malene Søgaard-Andersen.
Post Danmark forklarer sig med, at prisen på de otte kroner rent faktisk er den reelle pris, det koster at bringe et brev rundt i Danmark.
"Det er fordi de priser, der er i Tyskland, afspejler det omkostningsniveau, der er i det land. Og da løn- og serviceniveauet er højere i Danmark, så er det dyrere i Danmark end i Tyskland," forklarer Søren Ravn Jensen, der chef for erhvervskunder og også ansvarlig for at sætte portoen.
Når et brev bliver sendt fra et europæisk land får Post Danmark 75 procent af den hjemlige porto dækket. Derfor får Post Danmark seks kroner af det tyske postvæsen, hver gang en tysker sender et brev over grænsen til 5 kroner og 21 øre.
Anderledes ser det ud for breve, der kommer fra resten af verden. Her taber Post Danmark nemlig penge på at bringe brevet ud.
"Det er baseret på nogle konventioner, som er indgået mellem forskellige regeringslande, så jeg giver en lidt omvendt ulandshjælp til Bangladesh," siger Søren Ravn Jensen.
I dag førstebehandles postloven i Folketinget. Venstre, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti, Socialdemokratiet og Det Radikale Venstre har dog allerede forhandlet loven på plads og vil stemme for loven.
Kilde: Nyhedsbureauet Newspaq
(med tilladelse)
Fuldstændigt vildt er dog at SF har en postordfører...
Har de også en leverpostejordfører?
Utroligt nok omtaler en SF'er her effekten at virksomheder flytter produktion ud af landet når udgifterne stiger.. Så mangler kvinden blot at indse at skat, moms og lønninger også er en udgift, inden hun bitcher sammen med resten af hylekoret fra sovjet næste gang en virksomhed flytter.
Jeg kan iøvrigt hjælpe hende med at belyse problemet med Post Danmark
1) Det er en statslig organisation hvorved de intet incitament har for at køre tingene bedre og smartere.. Profitmaksimering er for dem at bruge hele det resterende budget inden udgangen af året for derved at sikre at budgetter ikke falder næste år.
2) Personskatter og det generelle lønniveau presser timeprisen på et postbud op i absurde højder ift de nævnte lande
3) Post Danmark har sammen med regeringen valgt en fuldkommen idiot strategi når de bliver presset af konkurrence (fra emails) de vælger at sætte prisen OP. Det skal nok få flere til at handle hos dem når alternativet bliver endnu mere gavnligt. Forestil jer Shell sætte prisen op hvis Q8 satte deres ned, og så regne med at folk stadig ville handle hos Shell.
PS. Kære postordfører du kunne også spørge jeres emailordfører til råds. Sæt evt. SMS ordfører CC.
Flere artikler fra Erhverv og finans
Bitter Blog: Private mundslikkere
Udgivet for 8 timer og 59 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 22/05 11:20 til Boblere af Bob Glitter
Kilde: bitterblog.dk
Almene boliger på vej mod konkurs
Udgivet for 15 timer og 58 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 22/05 04:33 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
Interessant vinkel på Indvandring!
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 45 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 21/05 08:54 til Boblere af chvp
Kilde: borsen.dk
Cepos: Industri flytter fra Danmark
Udgivet for 3 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 19/05 07:25 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: epn.dk
Ekstra Bladet - Facebookaktien går amok - bankerne sover
Udgivet for 4 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 18/05 11:54 til Boblere af Michel Larsson
Kilde: ekstrabladet.dk
Erhvervslivet er Danmarks vigtigste ressource
Udgivet for 5 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 16/05 16:21 til Boblere af Rune Kristensen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommunistsvinet Henning Hyllested.
Udgivet for 7 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 15/05 16:15 til Boblere af abel
Kilde: landbrugsavisen.dk
Ryanair-blokade truer tusindvis af danskeres sommerferie
Udgivet for 6 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 15/05 17:11 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: politiken.dk
Seerne flygter fra DR og TV 2
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 10:13 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: politiken.dk
10 nye banker har fået nej til at åbne
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 09:11 til Boblere af Stephan W
Kilde: epn.dk
Grådige Politiken.dk - bliver til betalingssite
Udgivet for 7 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 13:52 til Boblere af Gold Standard
Kilde: politiken.dk
Verdens Centralbanker trykker penge som aldrig før
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 11:56 til Boblere af Stephan W
Kilde: washingtonsblog.com
Journalister kommer fra eliten
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 11:27 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: journalisten.dk
Hvad med at skrotte 1 maj og juleaftensdag?
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 10:20 til Boblere af Jesper Ørsted
Penge lugter ikke: Pensionsselskaber støtter korrupte regimer
Udgivet for 9 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 13/05 13:20 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: finans.borsen.dk
Facebook-medstifter Saverin dropper sit amerikanske statsborgerskab for at undgå beskatning
Udgivet for 9 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/05 20:36 til Boblere af Klor
Kilde: business.dk
Fængslet erhvervskvinde tvunget til at sælge sit hus
Udgivet for 10 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/05 16:58 til Boblere af Klor
Kilde: ekstrabladet.dk
JPMorgans monstertab får store konsekvenser
Udgivet for 10 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/05 11:05 til Boblere af Stephan W
Kilde: borsen.dk
Lastbilchauffør tæt på at miste kørekortet for 55 sekunders kørsel i hviletid
Udgivet for 10 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 11/05 20:26 til Boblere af Klor
Kilde: nordjyske.dk
Hård dag for vestjysk borgmester
Udgivet for 11 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 11/05 14:59 til Boblere af Neo
Kilde: epn.dk
|
Om Einer T. Ludvigsen Uddannet i flyvevåbnet samt cand.scient. i biologi fra Københavns Universitet. Har desuden taget eksaminer indenfor bl.a. lægevidenskab,... Se Einer T. Ludvigsens profil eller Følg Einer T. Ludvigsen |
DF trækker Liverpoolkort i ramadanslag 22/05 14:17 - 186 klik
”Det er en væsentlig frihedsrettighed – derfor afskaffer vi den” » Jyske Blog 22/05 15:03 - 132 klik
Havstigning på Maldiverne ren svindel og humbug 22/05 07:35 - 115 klik
Pia Kjærsgaard: Løgn er blevet svensk mentalitet 22/05 08:56 - 105 klik
Havstigning på Maldiverne ren svindel og humbug 22/05 07:35 - 652 klik
Pia Kjærsgaard: Løgn er blevet svensk mentalitet 22/05 08:56 - 648 klik
Vammel fagforeningsegoisme på medlemmernes bekostning 21/05 22:32 - 503 klik
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
|
|
Opsparing i fysisk guld og sølv – en guide for menigmand Tilføjet 06/05 05:11 af Niklas Nikolajsen |
|
|
Proletarernes pjækkedag Tilføjet 01/05 09:53 af Rune Kristensen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

