Paypal-stifter skyder penge i seasteading
Udgivet for 273 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 23/08 05:41 til Boblere af Christian Ellegaard
Kilde: b.dk
Medstifter af PayPal Peter Thiel har investeret over seks millioner i projektet Seasteading Institute. Berlingske Tidende skriver:
"Det lyder som en utopisk drøm, men Seasteading Institute forventer at man kan etablere små bystater på 12.000-tons tunge bevægelige platforme med diesel-motorer. På hver platform er der plads til 270 indbyggere, og planen er så at de enkelte platforme kan forbindes til større strukturer.
Investeringen bliver beskrevet i et portræt af Thiel i magasinet Details. Her fortælles det at mikrostaterne skal eksperimentere med forskellige former for regeringer, fri for de regler, love og moralske hensyn der gælder for landfaste nationer."
Peter Thiels ophav er tysk/amerikansk, ikke dansk.
Det giver da gode muligheder for skattely.
Desværre tror jeg at FN's mandat gennem "Law of the Sea" er udstrukket globalt, således at enhver sømagt med henvisning til den lov kan foregive at handle på FN's vegne hvis man vil gribe ind overfor Seasteading.
Er det ikke en smule optimistisk at forvente at folk vil bo på gamle boreplatforme? Der må da være en kæmpe gulerod ved det. Hvilke industrier har han tænkt sig vil udnytte det?
Det er jo ikke gamle boreplatforme. Det er jo bevægelige øer, som gør at de kan flyttes rundt og/eller sammen.
Jeg er meget tvivlende overfor den praktiske værdi af seasteading. Indtil andet er bevist er jeg af den overbevisning at en successfuld økonomi kræver komparative fordele og lave omkostninger.
Seasteading kræver en høj teknologistack, en landbaseret infrastruktur og en dyr sikkerhedsorganisation for at overleve. Det vil medføre meget høje omkostninger og jeg kan ikke se komparative fordele udenfor fiskeopdræt og deep sea mining - der begge kræver store initielle investeringer og høj risiko.
Jeg har altid været facineret af "Republic of Sealand" og dens historie viser en række problemer som direkte kan overføres til seasteading. http://www.sealandgov.org/history.html
Som et eksempel på et forretningskoncept, hvor internationalt farvand byder på fordele, er to tidligere ansatte hos The Seasteading Institute er netop påbegyndt arbejdet med at etablere visum-fri arbejdspladser på havet ud for Silicon Valley: http://blueseed.co/
Andre idéer blev indsendt til Seasteading Institutes forretningsplankonkurrence: http://www.seasteading.org/sinkorswim-contest-winners
Tak men jeg kender allerede begge links. Jeg er sikker på at jeg også så noget lignende blueseed.co lige før dot-com boblen bristede.
Blueseed går som jeg forstår det ud på at lade et "Bermuda" registreret skib fyldt med visum-fri arbejdspladser sejle frem og tilbage udenfor den californiske kyst og jævnligt udføre længere havneophold med mulighed for face-to face med den lokale industri.
Jeg har stor sympati for ideen men jeg jeg tror ikke på økonomien - f.eks. skal skibe jævnligt på værft og den afhænger ekstremt af politisk velvilje til at få US emigration til at ignorere en masse "turister" som opgiver falsk formål med besøget.
"f.eks. skal skibe jævnligt på værft og den afhænger ekstremt af politisk velvilje til at få US emigration til at ignorere en masse "turister" som opgiver falsk formål med besøget."
Hvad er jævnligt? Så vidt jeg ved tørdokker nogle skibe så sjældent som hvert femte år, og nogle af grundene til, at det er nødvendigt hvert femte år, opstår fordi skibene bevæger sig meget. Et skib der bevæger sig mindre kan muligvis nøjes med at tørdokke sjældnere. Hvis korrosion er et problem kan det forsinkes yderligere med katoder på skroget. En teknik der benyttes i udbredt grad på offshore-platforme.
Når der endelig skal tørdokkes kan beboerne for en kort periode flytte over på et midlertidigt skib, der lejes til formålet.
Tørdocking er kun en lille detalje i de 1000 vis af udfordringer for at etablere Blueseed.
Der findes mange teknologiske fixes men de fleste koster penge og et projekt som med høj risiko uden højt afkast vil jeg overlade til filantroper.
Indtil videre er jeg tvivlende overfor at det på nogen måde kan konkurrere med "teleprecense" men jeg har intet imod at blive positivt overrasket hvis de får banket et profitabelt koncept sammen.
Hvis der tilgengæld var nogen som fik en ide der kombinerede seasteading med billig energi ville jeg have større tro på projektet
Alle projekter møder uforudsete udfordringer. Men fortæl endelig mere om nogle af de 1000-vis, du ser ved Blueseed. Jeg er oprigtigt interesseret. Det er lidt for nemt at sige, at der er en hel masse selvindlysende problemer, som gør det umuligt, når man ikke nævner nogen.
Det er vanskeligt at lave konkret kritik af et 20 liniers ukonkret projekt :-) men jeg antager at de ikke har råd til til at designe og bygge et skib fra bunden så de får en vanskeligt start for som "Frihed" bemærker ovenfor er det ikke særligt behageligt at bo på et skib i længere tid og specielt ikke hvis det er designet med henblik på konfort som f.eks. et krydstogtskib.
Banale problemer:
- dårlig komfort for beboerne
- forsyning af olie, vand og mad
- internet access (satellitforbindelser er både dyre og introducerer latency)
- "færge" forbindelse mellem landjord og skib.
- småbåde er yderst ubehagelige i dårligt vejr og helikoptere er dyre og farlige.
- US emigration som før beskrevet
En økonomi vil altid have komparative konkurrencefordele.
Hvorvidt Seasteading vil have absolutte konkurrencefordele er en anden sag.
Der er idag allerede en tendens i de maritime brancher til at udviklingen sker indenfor områder der ikke er transportrelaterede. Eksempelvis er der bygget store flydende kraftværker der for en kortere periode kan forsyne byer i udvikling med energi - der er bygget flydende hospitaler, flydende hoteller i nordsøen til teknikere indenfor vindmølleindustrien og Maldiverne er igang med et kæmpe fydende ferie resord der samtidig kan fungere som base for befolkningen hvis vandstanden stiger. A2Seas vindmølle montage skibe er andre eksempler på at udviklingen og innovationen indenfor shipping ikke er transportrelateret.
Pointen er at der er en række rammefordele og komparative fordele som det idag kun er shipping, offshore og fiskeri der udnytter. Gennem udnyttelse af eksisterende teknologi og lovgivning kan andre og traditionelt landbaserede virksomheder få adgang til disse fordele. Fordelene inkluderer global sourcing af arbejdskraft, mobilitet, flag og jurisdiktionsvalg, samt internationalisering uden oversøiske (!) investeringer
Republic of Sealand er et kuriøst eksempel på identifikationen af et hul i den Engelske lovgivning - men uden en bærende forretningside
Vi er helt enige i at der skal være en bærende forretningside og at Sealands oprindeligt grundlag med piratradio ikke var langtidsholdbar. Personligt glæder jeg mig til at se nogle gode livskraftige ideer.
Jeg synes umiddelbart dette her lyder mere realistisk: http://freestateinitiative.org/
Hvad er de lovgivningsmæssige forhold i Internationalt farvand? Måtte man lave en cannabis-plantage eller lignende uden at nogen kunne blande sig? Drive bordel?
Flere artikler fra Erhverv og finans
Bitter Blog: Private mundslikkere
Udgivet for 9 timer og 7 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 22/05 11:20 til Boblere af Bob Glitter
Kilde: bitterblog.dk
Almene boliger på vej mod konkurs
Udgivet for 16 timer og 6 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 22/05 04:33 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
Interessant vinkel på Indvandring!
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 53 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 21/05 08:54 til Boblere af chvp
Kilde: borsen.dk
Cepos: Industri flytter fra Danmark
Udgivet for 3 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 19/05 07:25 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: epn.dk
Ekstra Bladet - Facebookaktien går amok - bankerne sover
Udgivet for 4 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 18/05 11:54 til Boblere af Michel Larsson
Kilde: ekstrabladet.dk
Erhvervslivet er Danmarks vigtigste ressource
Udgivet for 5 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 16/05 16:21 til Boblere af Rune Kristensen
Kilde: blogs.jp.dk
Kommunistsvinet Henning Hyllested.
Udgivet for 7 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 15/05 16:15 til Boblere af abel
Kilde: landbrugsavisen.dk
Ryanair-blokade truer tusindvis af danskeres sommerferie
Udgivet for 6 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 15/05 17:11 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: politiken.dk
Seerne flygter fra DR og TV 2
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 10:13 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: politiken.dk
10 nye banker har fået nej til at åbne
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 09:11 til Boblere af Stephan W
Kilde: epn.dk
Grådige Politiken.dk - bliver til betalingssite
Udgivet for 7 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 13:52 til Boblere af Gold Standard
Kilde: politiken.dk
Verdens Centralbanker trykker penge som aldrig før
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 11:56 til Boblere af Stephan W
Kilde: washingtonsblog.com
Journalister kommer fra eliten
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 11:27 til Boblere af Ola Hansen
Kilde: journalisten.dk
Hvad med at skrotte 1 maj og juleaftensdag?
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/05 10:20 til Boblere af Jesper Ørsted
Penge lugter ikke: Pensionsselskaber støtter korrupte regimer
Udgivet for 9 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 13/05 13:20 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: finans.borsen.dk
Facebook-medstifter Saverin dropper sit amerikanske statsborgerskab for at undgå beskatning
Udgivet for 9 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/05 20:36 til Boblere af Klor
Kilde: business.dk
Fængslet erhvervskvinde tvunget til at sælge sit hus
Udgivet for 10 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/05 16:58 til Boblere af Klor
Kilde: ekstrabladet.dk
JPMorgans monstertab får store konsekvenser
Udgivet for 10 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/05 11:05 til Boblere af Stephan W
Kilde: borsen.dk
Lastbilchauffør tæt på at miste kørekortet for 55 sekunders kørsel i hviletid
Udgivet for 10 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 11/05 20:26 til Boblere af Klor
Kilde: nordjyske.dk
Hård dag for vestjysk borgmester
Udgivet for 11 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 11/05 14:59 til Boblere af Neo
Kilde: epn.dk
DF trækker Liverpoolkort i ramadanslag 22/05 14:17 - 186 klik
”Det er en væsentlig frihedsrettighed – derfor afskaffer vi den” » Jyske Blog 22/05 15:03 - 132 klik
Havstigning på Maldiverne ren svindel og humbug 22/05 07:35 - 115 klik
Pia Kjærsgaard: Løgn er blevet svensk mentalitet 22/05 08:56 - 105 klik
Havstigning på Maldiverne ren svindel og humbug 22/05 07:35 - 652 klik
Pia Kjærsgaard: Løgn er blevet svensk mentalitet 22/05 08:56 - 648 klik
Vammel fagforeningsegoisme på medlemmernes bekostning 21/05 22:32 - 503 klik
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
|
|
Opsparing i fysisk guld og sølv – en guide for menigmand Tilføjet 06/05 05:11 af Niklas Nikolajsen |
|
|
Proletarernes pjækkedag Tilføjet 01/05 09:53 af Rune Kristensen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

