Kontakt 180Grader.dk
11

Skrevet af Louis B. Knockel 199 dage siden - Direkte link

Ja, flere bekymringer for det arbejdende folk, flere indviklede skatteregler, som bliver strikket sammen i sidste øjeblik og fylder hundredevis af sider. 

 

Moder stat dør en uskøn død, kvalt i sine egne tarme.

 


Skrevet af Filip Berghamar 199 dage siden - Direkte link

Udlægningen er ikke korrekt.

Multimediebeskatningen var en skat på den telefon og pc min arbejdsplads gav mig, så jeg kunne udføre mit arbejde.

PC-lønpakker er noget helt andet - den kan man jo bare vælge fra, hvis man ikke mener der kan betale sig, og har intet med sit dagelige arbejde at gøre.


Skrevet af info 199 dage siden - Direkte link

Hvis du fortsat har en telefon, du kan ringe fra, stillet til rådighed af din arbejdsgiver, skal du fortsat betale 3.000 kr-skatten, selv om den ikke hedder en multimedieskat. Til gengæld skal du nu også betale skat af alt det andet oveni.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 198 dage siden - Direkte link

for mit vedkommende har jeg aldrig ønsket fri telefon  - mit personlige telefon budget er mindre end 200dkk om året.   Fri PC har jeg heller ikke ønsket, da de PC'er man som regl kunne få gennem arbejde havde for mange restriktioner i hvad man kunne få, samt de arbejds PCer som jeg benytter er der forbud mod at bruge til private ting - pga sikkerheds policies m.v..  Så disse 2 ting er total irrelevante.

 

Telefoner jeg har er for arbejde, og ikke privat brug, jeg ringe ringer ikke fra dem, til familie og venner.

 

Før multimedie skatten måtte man gerne få internet adgang via brutto løns ordning uden beskatning, hvis vi går tilbage til dette, så er vi ved status quo, som jeg bruger, og vil være ganske tilfreds.

 

Jeg personligt var irriteret over at plusligt blev internet forbindlser bundet sammen med en masse bras jeg ikke brugte til noget, og den ene ting jeg brugte, blev plusligt beksattet.

 


Skrevet af abel 199 dage siden - Direkte link

Jo flere fordele, den arbejdende klasse får i forhold til de ferierende klasser, jo bedre for alle  danskere!


Skrevet af Thisted 199 dage siden - Direkte link
Misundelse - intet andet! Da offentlige ansatte pludselig bliver ramt via arbejds-pc, så skal loven selfølgelig ændres. Endnu en række unødvendige adminstrationsomkostninger, så kan man lige så godt bevare multimedieskatten :-(

Skrevet af Frihed 198 dage siden - Direkte link

Jeg undrer mig over hvordan denne beskatningsændring kommer til at koste ret meget? Den kommer til at koste en masse for nogle firmaer som solgte IT-udstyr (ofte til overpriser) til folk der skulle udstyres via bruttoskatten. Kan ikke se at fjernelsen bliver en fordel for mange privatansatte, tværtimod.  


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 198 dage siden - Direkte link

Jeg undre mig meget over hvordan de vil formulere beskatning af goder, jeg har på fornemmelsen, den nye ordning bliver dyere for alle, end den gamle, det er desværre den måde socialister fungere på.

 

Men går vi til bage til reglerne fra før multimedie skatten blev indført, hvor internet forbindelser var skattefrie, så er jeg glad, fordi det er den eneste gode jeg ønsker.

 

Kigger man på internet forbindelser, som er det enste gode jeg er efter, så koster en 15/15 forbindelse 199dkk, eller 2400dkk om året, hvor man beskattes (lige P.T.) af 3000 dkk.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Erhverv og finans

23
6
3
60
14
3
19
5
48
35
9
11
8
9
15
14
21
12
17
16