For snart mange år (15?) siden fandt politikerne på at man skulle have et frit marked på elområdet. Man ophævede de gamle 3-ledstariffer og indførte et marked hvor el kunne sælges på markedsvilkår. Dengang kostede en kwh el typisk ca 12 øre på de første kontrakter - kontrakter hvor elproducenterne tjente gode penge. Sidenhen blev elmarkederne yderligere splittet op. Lokale elselskaber kom i udstrakt grad til - og elnettet blev på den måde også privatiseret. Det betød store investeringer, men også at dem der investerede ville tjene penge - og da de i bund og grund havde en slags monopol, hvor de måtte tage "det det kostede", så steg priserne på transport af el kraftigt. Lidt det samme skete indenfor elproduktion. Markedet blev hurtigt domineret af DONG, som fandt ud af at man kunne styre priserne og få sig nogle rigtig gode fortjenester. Elpriserne steg altså. Så kom S-SF til og ville have opført gasfyrede kraftvarmeværker, for vi havde en pokkers masse gas i Nordsøen som man skulle have fundet kunder til. Man lavede gasselskaber, gravede en masse rør ned og solgte billig gas og til nyanlagte "private" kraftvarmeværker, som fik massive tilskud til opførsel og drift. Det var vejen frem. Det var fremtiden. Problemet var bare, at disse anlæg blev tilbudt elafregningspriser på 35-65 øre for at driften hang sammen. Elmarkedet som før kunne levere til 12 øre blev nu påduttet el til langt højere priser - og forbrugerne SKULLE aftage. Så fandt man ud af, at gas hellere skulle sælges på markedsvilkår, så gassen steg fra ca 1 kr/m3 til i dag omkring 3 kr. Gasrørene blev solgt og opskrevet i værdi, så transporten af gassen steg også massivt - og de tilskud man til at starte med havde givet blev reduceret. Resultat: mange KV virksomheder gik konkurs ELLER belastede deres moder-virksomheder med massive tab. Regeringen satser pt lidt på vindkraft. Moderat, men overordnet efter samme regler. Strømmen fra vindmøllerne er alt alt for dyr til markederne pt - så udbygningen foregår heldigvis relativt langsomt - vi er KLAR til en omstilling den dag det bliver NØDVENDIGT - men ikke før. Markedet må så leve med en "beskeden" merpris imens.
MEN... SF vil lave MASSIVE investeringer i grøn energi, herunder vindenergi. Vi skal HURTIGT være uafhængige af olie og kul - som dog stadig, trods rekordhøje priser lige nu, er langt langt billigere end vindkraft. Resultatet er helt klart: en massiv satsning på vindenergi vil betyde noget nær en fordobling af elprisen for de danske virksomheder i forhold til virksomheder i lande der bruger atomkraft, kulkraft og vandkraft... og det er noget der kommer til at koste arbejdspladser. Mange endda. Så det kan godt være, at man skaber nogle få 1000 arbejdspladser på de statsstøttede virksomheder der producerer, sælger og monterer vindmøller... men man kommer til at tabe 100.000-vis af arbejdspladser på de virksomheder der må lukke på grund af stærkt forringede rammevilkår.
Og denne pointe forsøgte Anders Samuelsen og Brian Mikkelsen at forklare Villy Søvndal her til aften... men det siver slet ikke ind.