Østrigere snupper gigantordre til metroudbygning | Ingeniøren
Udgivet for 439 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 06/04 10:59 til Boblere af Lars Borup Jensen
Kilde: ing.dk
Det bliver ikke danske arbejdere, der kommer til at støbe de betonelementer, der i de kommende år kommer til at udgøre rygraden i den store københavnske metroudbygning.
Syntes specielt kommentarsporet er interessant - resten er jo, desværre, bare faktuelt..
Det bliver heller ikke danske arbejdere, der kommer til at bore tunnelerne.
Jeg konstaterer blot, at man i Tyskland har et begyndende problem med 'Working poor' - og det er et meget kedeligt problem. Men per nielsens BRUTTO-løn på €1850 eller 13.800 kr/md er jo 2000 kr mindre end 'Fattig Carina' havde NETTO - på bistand.
Shiesser !!
Og med ca. 16.000 efter skat om måneden er man blandt den 1 % i verden med den højeste indkomst...
Dvs. hvis man ikke er blandt den ene rigeste procent er man working poor - fed definition :-)
http://money.cnn.com/2012/01/04/news/economy/world_richest/index.htm
Øv da jeg læste overskriften troede jeg at der var tale om de andre østrigerere.
Sådan er det bare når man har et skattesystem og et arbejdsmarked, der ikke er gearet til stigende international konkurrence. Det tragiske er at vi ikke engang er konkurrencedygtige overfor tyskere, svenskere og andre af vores nabolande. Danmark vil blive fattigere i stadig stigende tempo indtil vores uduelige politikere erkender, at vi har et kæmpe problem.
Til gengæld er vi verdensmestre i velfærd og demokrati. Vi skal bare lige have kickstartet eksporten af disse to danske kerneprodukter, og så bliver vi skiderige.
Ja, på rejser til udlandet støder man ofte på beslutningstagere, som spørger om de kan købe hemmeligheden som ligger bag VERDENS dyreste offentlige sektor, VERDENS største skatter, en af OECD´s laveste vækst i produktiviteten, og ikke mindste den kyniske stemming som danskerne har fået efter utallige løftbrud fra en regering der løber hovedløs rundt.
De kan simpelthen ikke vente på, at få den danske model, så de også kan komme med på turen mod afgrunden.
Man kan sige meget om socialisterne i Danmark, men de har virkelig sans for at skabe samfundsmodeller, som resten af verden bare vil kopiere til hudløshed. Beviset ligger i den massive vækst* af lande, som har kopieret "den danske velfærdsmodel".
Den her fx:
Der er rigtig mange af den slags "studier" i udenlandske medier. Jeg tænker at der sidder nogen i embedsværket og arbejder på det, men ved det naturligvis ikke.
Jeg giver ikke disse undersøgelser meget vægt, da de er som regel meget overfladiske, og vinklet efter hvad man ønsker at bevise, ofte er det socialismens glæder disse undersøgelser vil fremvise.
Feks Danmark det lykkeligste land, tja hvis man går ned af gaden i Danmark, ser folk som regel meget sure, og utilpasset ud, prøv det samme i feks Australien, og du ser langt flere folk med smil på ansigtet, end sure miner..
Men selv Australien har travlt med at indføre et system lign. det Danske, hvor flere kan nasse på samfundet, og færre behøver at bestille noget.
Problemet er at folk altid hiver den slags op af hatten når de diskuterer politik.
Du har iøvrigt ret i det med sure miner. Man skal kun opholde sig i USA i ca 1 dag før nogen spontant begynder at snakke med en.
Danskere er overhovedet ikke lykkelige. Hvis de var hvorfor er 500.000 danskere så på lykkepiller eller det er måske derfor vi er lykkelige?
Nej, det drejer sig snarere om verdens mindste ambitioner. Øl, hygge, børn i institution og årlig sidespring til julefrokosten, måske med 10 dages ferie i en turistfælde og 'nej hvor er det godt at være hjemme igen'.
Påfaldende nok vil rigtig mange Nordkoreanere nok oprigtigt mene at de lever i verdens bedste land. Derfor er disse 'undersøgelser' af landets egen befolkning fuldstændig ligegyldig. Spørg dog expats som har boet i flere lande. Jeg tvivler på at Danmark er højt på listen der.
Enig... dog vil jeg mene der er en vis pointe i undersøgelser, altså som du påpeger det, hvordan folk "føler" de har det, men det er desværre ikke sådan det bliver fremlagt af medierne. Her bliver det jo fremlagt som en objektiv måling, istedetfor som det er, en subjektiv rundspørger.
Så længe Danmark er medlem af EU, vil sådanne arbejder gå til andre end danskere. Jeg tænker ikke engang på Polakker eller Bulgarer, men i de 30 år jeg boede i udlandet og rejste rundt i Italien, Schweiz og Tyskland så jeg, at arbejdere og håndværkere dér arbejder hurtigere og mere effektivt en deres tilsvarende kolleger her på Sjælland. Derfor tror jeg ikke sådanne store arbejder i de næste 20 år vil blive udført af os, medmindre LO, 3F o.s.v. tager skeen i den anden hånd, og begynder at forlange noget af deres medlemmer. En reduktion af skat på arbejde er ikke nok, det er hele arbejdskulturen der skal ændres bl.a. nedbrydningen af faggrænserne samt idéen om de 37 timers arbejdsuge for ikke at tale om indstillingen med at lade hammeren falde præcis kl. 16.00 fordi man skal hjem til middag hos lillemor.
Jeg har en fornemmelse af at Danmark er til grin, når vi overlader store anlægsarbejder til udlandet. Jeg ved ikke nok om det, men jeg har en fornemmelse af at man i større lande som fx. Tyskland og Frankrig altid kan stríkke udbudsbetingelserne så spidsfindigt sammen at ordrerne går til tyske henholdsvis franske firmaer.
Er der nogen her på linien, der ved noget om dette?
Vi har en tendens til at tro vi er de bedste i verden her i lille Danmark, men ofte er det ikke tilfældet. Eksempelvis er man i Århus i gang med at bygge en hurtigere forbindelse mellem motorvej E45 og havnen. Det kræver et enormt betonarbejde og i starten hyrede man danske betonarbejdere, men senere hen afskedige man dem og fik tyskere bragt ind i stedet for, da der var enormt meget bøvl med de danske arbejdere, samt kvaliteten af deres arbejde var ikke tilstrækkelig. Ikke nok med at tyskerne er billigere; de er faktisk også bedre end de danske betonarbejdere.
Når man hverken kan konkurrere på prisen eller på kvaliteten, har man et alvorligt problem...
Så meget for den S/SF kickstart med at fremskynde investeringern.
Det giver rigtig nok arbejde, men til alle andre end Danmark.
Hvornår lærere man at man ikke skabe nye jobs, ved at bruge penge i det offentlige.
Skatterne skal ned, lønningerne skal tilpasses, afgifterne skal væk..
Så har vi kun arbejdsmoralen der skal rettes op på.. Min oplevelse da jeg kom hjem fra udlandet, Danmark er et hvile hjem, kun 37.5 timer om ugen arbjede, og de timer der gik på arbjede, gik langsomt - jeg var lige kommet ind fra Australien, med 16 timer om dagen 6 dage om ugen, hårdt arbejde i det samme feldt.. Der er sgu ingen måde Danmark kan konkurrere når vi er dyrere, langsommere, og mere ineffektive.
Regeringens kickstart er en kickstart til Østrig, Polen, Tyskland og alle de andre mange lande der er bedre og eller billigere end os.
Helle Thorning-Schmidt er indiskutabet europæer af hele hendes hjerte.
Flere artikler fra Erhverv og finans
Bernanke trak ikke i bremsen
Udgivet for 7 timer og 58 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 19/06 23:45 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Klippekortet bliver forlænget med et år - Danmark | www.bt.dk
Udgivet for 17 timer og 54 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 19/06 12:59 til Boblere af GWT
Kilde: bt.dk
Dansk eksport stiger kraftigt
Udgivet for 1 dag og 6 minutter siden i Erhverv og finans
Tilføjet 19/06 05:05 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: dr.dk
Aalborg Portland overskud på 400 mio. kr - ikke fremtidens arbejdspladser min bare ***
Udgivet for 2 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 17/06 19:24 til Boblere af Byggemand Bob
Potemkin-kulisser i Nordirland
Udgivet for 2 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 17/06 10:55 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: jyllands-posten.dk
Lidegaard indrømmer bevidst at have spildt milliarder - han skulle lige have sin bid af kagen først.
Udgivet for 4 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 16/06 00:23 til Boblere af Byggemand Bob
Det totale kontrolsamfund - snart på villavejen
Udgivet for 5 dage siden i Erhverv og finans
Soulaima er en hård banan
Udgivet for 5 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 14/06 11:14 til Boblere af Martin Thorborg
Kilde: amino.dk
Aktier falder seks pct. denne morgen - Aktier - Investor
Udgivet for 6 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 13/06 09:10 til Boblere af Lounen
Kilde: epn.dk
130.000 kr for at oprette seniorjob
Udgivet for 7 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 12/06 04:55 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: dr.dk
Nu tvivler selv DSB på IC4-toget - Ingeniøren
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 11/06 17:03 til Boblere af KimH
Kilde: ing.dk
Amagerbankens krak giver Danmark AAA-rating - Første land i EU, der lod en bank krakke
Udgivet for 8 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 11/06 09:02 til Boblere af mlp
Kilde: business.dk
Besat af Vind
Udgivet for 9 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 10/06 11:59 til Boblere af Jonna Vejrup Carlsen
Ny skat på selvstændige erhvervsdrivende
Udgivet for 9 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 10/06 08:08 til Boblere af Byggemand Bob
Joachim B. Olsen: Seniorjob er et »misfoster«
Udgivet for 11 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 09/06 05:42 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
Tillidskvinde bekræfter: Øv-dage eksisterer
Udgivet for 11 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 08/06 20:34 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: b.dk
Danske kvinder er sløve iværksættere
Udgivet for 11 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 09/06 00:50 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Bitter Blog: Rate my rack
Udgivet for 12 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 07/06 11:01 til Boblere af Bob Glitter
Kilde: bitterblog.dk
Industrien har nedlagt over halvdelen af alle ufaglærte stillinger siden 2000
Udgivet for 14 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 05/06 14:01 til Boblere af Martin Ågerup
Dovne Robert endelig af kontanthjælpen
Udgivet for 14 dage siden i Erhverv og finans
Tilføjet 05/06 14:03 til Boblere af Byggemand Bob
|
|
Joachim B. Olsen og Henrik Qvortrup Tilføjet 19/06 18:22 af Ole Birk Olesen |
| Flere videoer | |
|
Om Lars Borup Jensen IT-konsulent med speciale indenfor web- og backend-udvikling. Se Lars Borup Jensens profil eller Følg Lars Borup Jensen |
Mand anholdt for terrorplaner i New York - Udland - BT.dk 21/11 07:17 - 118 klik
Ø-kandidat: Islamisme er den største fascistiske trussel 19/06 20:09 - 79 klik
De økonomiske vismænd ville spise skumfidusen nu 19/06 21:58 - 72 klik
Nu vil borgmester hjælpe voldtægtsoffer for 18-årig somalier 19/06 18:53 - 53 klik
En brystbombe under samfundet 19/06 08:32 - 1294 klik
Debatten der lukker munden på hærdede debattører 19/06 08:29 - 997 klik
Svenske højreekstremister dominerer på internettet 19/06 11:02 - 976 klik
Mor med klapvogn overfaldet med saks 16/06 10:06 - 2610 klik
Claus er sur på sin lortebank. 14/06 08:19 - 2214 klik
Amning er en menneskeret - det er cafebesøg ikke! 17/06 22:05 - 2175 klik
DR vil ikke live-interviewe bestemte politikere 18/06 07:23 - 2140 klik
Skal han udvises for voldtægt af 10-årig? 17/06 11:25 - 1910 klik
|
|
Amning er en menneskeret - det er cafebesøg ikke! Tilføjet 17/06 22:05 af Mersiha Cokovic |
|
|
Hundeloven - et bevis på at man indfører love, før loven er gennemtænkt Tilføjet 14/06 13:43 af Sabeena Sareen |
|
|
Min grundlovstale på Fejø Tilføjet 07/06 10:37 af Kim Fournais |
|
|
Hvad er farligst: atomkraft eller økologiske bønnespirer? Tilføjet 06/06 16:54 af Jakob Høppermann |
|
|
Jeg er indigneret over de borgerlige politikeres svigt Tilføjet 31/05 14:31 af Torben Mark Pedersen |
| Flere klummer | |
Bookmarklet

