Kontakt 180Grader.dk
30

Skrevet af Kim Freyberg 137 dage siden - Direkte link

ja, sikke nogen dovne dyr i sundhessektoren. De laver ikke en skid. De begynder deres dag med at gå og tænke på, hvor lidt de kan lave og hvor mange penge de kan suge ud af systemet. Og hele dagen sidder de bare og drikker kaffe og spiser wienerbrød, mens patienterne ligger og dør. Forband dem langt ned i Helvede!!


Skrevet af Kurt Birk 137 dage siden - Direkte link

Det drejer sig om hele velfærdssystemet.

Hvorfor kan skolelærere f.eks. ikke bare arbejde 8-16, normal arbejdstid hele året?



Skrevet af johnnybgoode 137 dage siden - Direkte link
Svineri om det er helt sandt.

Skrevet af snielsson 137 dage siden - Direkte link

Den rubricerede historie er helt normal for sektoren, desværre.

 

Jeg og mine søskende havde gennem 2 år samme "fornøjelse" med vores Alzheimer-ramte far, som boede på plejehjem i Helsingør Det var fast rutine for os - efter arbejde - at gennemtrawle Helsingør og Omegns gader for at forsøge at finde den imponerende velgående far.

 

Vi fandt ham utroligt nok altid (først takket være min søsters 6. sans, og siden takket være en nådigt udleveret GPS sender) - men altid stærkt dehydreret og forkommen. 

 

Den uværdige tilværelse i Kommunens Moderlige Vold er nu afsluttet - heldigvis...

 

 


Skrevet af Henrik12 137 dage siden - Direkte link

Vi aner intet om, hvornår den gamle mand er gået sig en tur. Hvis det er om natten, så er bemandingen på minimum, og man har ikke nødvendigvis personale til at hente ham. Blandt de plejehjem jeg kender til (1 privat, 1 offentligt) er bemandingen mindst på det private - 1 mand pr. afdeling. Hvis man går fra afdelingen risikerer man at der stikker endnu en af, eller at folk indebrænder ved brand.

 

Jeg kan undre mig over, at der intet står om, at politiet var alarmeret.

 

 


Skrevet af Ingrid 136 dage siden - Direkte link

Det er ret typisk, at der ikke er megen bemanding i aften og nattetimerne.  Ingen offentligt ansatte, det være sig overlæger, sygeplejersker eller andre "behandlere", er vilde efter disse vagter.  Lad dem dele ligeligt om vagterne, så at der er det fornødne personale til rådighed på alle tidspunkter, og fyr så nogle af dem, der i dagtimerne sidder bag computerne.  Dem er der for mange af.


Skrevet af ErikH 137 dage siden - Direkte link

Jeg kan kun have ondt af dem der har planlagt at klare sig med kommunens 'tilbud'.


Skrevet af Kim Ursin 137 dage siden - Direkte link

Lugter af kassetænkning, mon ikke de får penge fra nabokommunen for at have deres demente.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Familie

21
2
18
4
14
6
4
16
13
5
10
20
11
2
33
15
9
13
5
14