Kontakt 180Grader.dk
23

Skrevet af ThomasP 525 dage siden - Direkte link

"Hele 67 pct. af de børn, der må gå børnehaveklassen om, er drenge."

 

Løsningen er vel kvoter for optag af drenge i 1. klasse, så de kan bryde gennem glasloftet til indskolingen, der ellers er domineret af old-girls network, hvor de ældre kvindelige lærere og pædagoger oftest optager elever, der ligner dem selv.


Skrevet af kasperjepsen 525 dage siden - Direkte link

hahahah. nice.


Skrevet af Gunnar Langemark 525 dage siden - Direkte link

KONGE kommentar!


Skrevet af Lars Henrik Skov Jensen 525 dage siden - Direkte link

+3


Skrevet af Asger Jon 525 dage siden - Direkte link

HAHA LOL :D

Mange tak!


Skrevet af Helle 525 dage siden - Direkte link

Dagens bedste kommentar.


Skrevet af Henrik Johansen 525 dage siden - Direkte link

Vi må have nogle kvoter, flere mænd (ikke Pilegård typen :-), rigtige mænd ) som pædagoger, særlige støtteordninger og højere løn må bruges som lokkemiddel.


Skrevet af Jimmi K 525 dage siden - Direkte link

Desværre rigtigt, drenge bliver nedprioriteret i de fleste institutioner, lad os få nogle flere B. S. typer i institutionerne, og så foreslår jeg at vi i får Dolph som undervisningsminister, så  vi kan få genskabt disciplinen. /sarkasm


Skrevet af Gunnar Langemark 525 dage siden - Direkte link

Det er ikke kvinderne i sig selv. Der er også kvinder der fatter det.

 

Problemet er at institutionerne gennemsyres af et "finket" værdisæt - sådan ét som finkeflokken nede i skolegården altid førte frem: Hvad skal være forbudt, bla bla , han driller, sig noget til ham... og så videre.

Frihed er ikke i højsædet, udfoldelsesmuligheder ej heller. Fysisk og sanselig voldsomhed slås ned.

Man skal sidde pænt, tale pænt (ikke noget kraftfuldt sprog - selvom især drenge jo elsker det), spise pænt og i det hele taget være en "pæn pige" - uanset om man er pige, dreng, kvinde eller mand.

 

Det er ikke til at holde ud - men kvinderne selv elsker det.

Tænk at arbejde et sted hvor man i ramme alvor kan lave en regel om at drengene skal sidde ned og tisse.

 

Har tilbragt et par år på deltid i forskellige institutioner - og kender hverdagen adskillige steder.


Skrevet af Svend 525 dage siden - Direkte link

I min barndom, lige efter krigen (den sidste) var daginstitutioner og pædagoger slet ikke opfundet. Så drengene fra dengang blev til mænd, der gik på arbejde og gjorde nytte.

 

Det kunne den hellige socialistiske lighedsreligion, der dengang bredte sig, som dens søsterreligion gør det nu om dage, ikke leve med – vi skulle jo forberedes til indlemmelse i sovjetunionen, så datidens socialister udtænkte en vugge til grav model for danskerne, hvor staten tog vare på alle, således at ulighed ikke kunne opstå.

 

Og ulighedens kerne var selvfølgelig mændene – de onde hvide sataner. Som vi ved det fra film og dokumentar. Så man arrangerede det således, at staten overtog børnene, når de blev født, for på det tidspunkt var de som blødt ler, som kunne formes af bredrøvede østrogenhørmende hjernedøde kællinger. Man lavede simpelthen de små drenge til små piger – og pigerne til hysteriske hyæner.

 

Resultatet ser vi så i dag. Som ønsket er vi på vej mod afgrunden. Der vil komme tider, hvor den vestlige verden igen vil rejse sig. Om en 1000 år eller måske mere. Til den tid vil drengebørnene, der er de eneste der kan rejse en civiliseret verden igen, få lov til at være i fred.  I fred til at kede sig – i fred til at lave ulykker - i fred til at udvikle deres overlegne hjerner. Pigerne vil igen blive mødre, der kan passe børnene medens de passer de mange pligter i hjemmet. Solen vil igen skinne, og de sorte ildevarslende skyer fra velfærd, lighed, demokrati, multikulti, lighed, menneskerettigheder, lighed, miljø, godhed og anden ondskab, vil kun svagt kunne anes i horisonten.




Skrevet af ragnar 525 dage siden - Direkte link

Det er på tide at vi holder op med at beskæftige os med nogen form for ligestilling og begynder at forholde os til virkeligheden som den er.

Drenge der er dygtige er nødvendige for at opretholde et velfungerende samfund.

Kvinder er kun nødvendige for at føde danske mænds børn.

Kvinder der forlanger ligestilling placerer sig selv i en position som fjender af civiliserede samfund og skal derfor bekæmpes med alle midller.


Skrevet af Birte Frandsen 525 dage siden - Direkte link

Lige på og hårdt---men sandt.

Man kan faktisk komme ud for--at et drengebarn har arvet sin biologiske fars nedladende og mands-chauvinistiske syn på kvinder, og sådanne drenge er umulige for kvinder at opdrage alene.

Vi må også erkende at vi biologisk er forskellige--alt for mange drenge får en "tøset" opdragelse

og drenge har brug for rollemodeller.

Det er også trist at se mænd i 40års alderen som får vasketøjet ordnet af MOR, får kurve

med mad og sønnen bliver nærmest en erstatning for den mand som moderen er skilt fra--

eller aldrig har haft.

Kvinder der kommer i disse ødipusagtige mænds nærhed--kritiseres  ofte ondt, voldsomt og

jalousiagtigt af mandens mor---på den side er det vi får de onde svigermødre.


Skrevet af Martin Olsen 525 dage siden - Direkte link

Det er et sørgeligt samfund vi lever i.

 

Omvendt tror jeg ikke piger og senere kvinder, trives med, at de skal tage ansvar, dels for samfundet, dels for tabermændene. 

 

Der vil gå omkring 10 år inden politikerne reagerer i forhold til diskrimineringen mod drengebørn og mod mænd - til den tid er det så alvorligt, at recourserne allerede har forladt skuden. 


Skrevet af Løvfelt 525 dage siden - Direkte link

Og så er det ikke engang løgn.God kommentar Anker.:)


Skrevet af Michael Juel 525 dage siden - Direkte link

sørgelig skoler og institutioner i har gået på.  

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Familie

21
2
18
4
14
6
4
16
13
5
10
20
11
2
33
15
9
13
5
14