Kontakt 180Grader.dk
5

Skrevet af hmadsen 186 dage siden - Direkte link

For slet ikke at tale om at de tal som sælgerne opgiver som mulige indtjeninger er totalt urealistiske og tilbagebetalingstiden derfor bliver meget længere.

 

Dertil kommer at ingen ved om nettoordningen bliver ved med at give mulighed for at sælge til samme pris som man køber.

 

Alt i alt er det overhovedet ikke rentabelt at købe et solcelleanlæg hvis det er i investeringsøjemed da afkastet og tilbagebetalingstiden dermed bliver alt alt for lang.

 

Henrik Madsen


Skrevet af Aarup 186 dage siden - Direkte link

Man kunne også vælge en A-kasse der velkommer selvstændige, fx. ASE, hvor også alm. lønmodtagere er velkomne. Så blvier der i hverfald ikke problemer med den slags der nævnes her.


Skrevet af Jesper Brodersen 186 dage siden - Direkte link

Mja, i ASE skal du bevise at du ikke driver virksomhed, så længe du ønsker at modtage penge fra dem. Hvis dine solceller sørger for at du kan sælge strøm til el-selskaberne, så er det jo drift af virksomhed. Jeg er ikke ekspert på området, men hvordan sørger man ellers for at komme af med evt. overskudsstrøm?


Skrevet af Peter B. Perlsø 186 dage siden - Direkte link

Mere saglighed i artiklen kunen være ønskværdigt - bl.a. at nævne at det drejer sig om Akassers forhold til solanlæg.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Familie

22
2
18
4
14
6
4
16
13
5
10
20
11
2
33
15
9
13
5
14