Men hvad nytter det?
Udgivet for 196 dage siden i Gadgets
Tilføjet 08/11 23:47 til Boblere af Henrik Lundquist
Jeg tror jeg har anslået idéen før om hvad pokker det nytter, at der sidder 500 mere eller mindre liberale narrehatte og 50 modstandere og ævler og kævler om alt muligt knald der foregår ovre på den socialdemokratiske banehalvdel på dette site?
Det er jo en forholdsvis lukket klub af liberale idioter... Undertegnede iberegnet.
Men ligefremt sexet er det jo ikke.... og hvad værre er: kvinfo bliver nok mere citeret end dette sted. Jeg har selvklart en del idéer til andre VIEWS af artikler mv. - eller man kunne lave retro jubii chat sjov via kast med snebolde efter dumme udsagn.
Det mest vigtige i den sammenhæng er dog at gøre op med den socialdemokratiske nyhedsstrøm.
Det nytter intet. Må jeg hermed anbefale:
https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Democracy:_The_God_That_Failed
Tjah, jeg bruger det meget til at få argumenter for dette og hint, når jeg debatterer med andre uden for dette forum. Derfor synes jeg det er et godt og brugbart sted, men nej, jeg forventer ingen banebrydende ændringer af verden pga 180grader
180grader er bedre end ingenting. Ikke voldsomt meget bedre, men dog et lille skridt i en rigtig retning.
Helt enig med Henrik. Der kommer ikke noget politisk ud af at skrive her, og jeg er enten enig eller meget enig i hvad alle klummerne siger.
Man har dog brug for et sted at kværulere, og det er også terapeutisk at læse andre menneskers kværulationer.
@LordNahco. Du skal ikke være helt sikker på at der ikke kommer noget ud af hvad der skrives her. Mange bække små ..., som bekendt. 180grader forekommer mig at være det ENESTE sted, hvor der er helt frit løb for alle mulige synspunkter. Hvis man ser bort fra de værste trolls og tumber, man desværre finder alle steder, kan alle lære meget af at læse både indlæg og kommentarer. Det er ikke kvrulanteri alt sammen. Jeg er derfor sikker på at de mest intelligente journalister og politikere støvsuger nærværende spalter for guldkorn, som der er rigtig mange af.
Vi kan dog støtte sitet ved at gøre det endnu mere sagligt og lødigt, så at det bliver (og forbliver) et sted, man som oplyst borger bare må gæste hver dag for at holde sig behørigt underrettet.
Hmm, det kan godt være at interessante folk læser sitet. Det er også en god ting. Jeg bliver bare frustreret af at læse de samme ting om og om igen. Og trolderierne. Som sædvanlig mangler der en vigtig ting på internettet: kritisk sans. En almindelig avis har et højere niveau, fordi der er nogen der retter stavefejl og vælger interessante emner og indlæg. Jeg synes systemet ikke virker. Heller ikke på steder som slashdot.
Der er vel tekniske råd for den slags, som en personlig liste over folk man slet ikke vil se har lavet et indlæg. Og en eller anden form for autoritet. Jeg kunne fx give min stemme til en aller anden respekteret bruger, så vedkommende kunne stemme tungere end andre.
Men der er vel en grænse for hvor meget teknik kan overkomme menneskelige fejl.
Jeg har tænkt lidt over det. Tjoooe med lidt held bliver vi hørt. Hørt i nogle ret snævre kredse. Men vi taler vist ikke om hundrede tusinder af læsere. Nuvel, her er så et medie som kan sætte vinklen som den nu vil. Da alle input er lagt ud til at give respons på er vi jo et stykke videre i forhold til div. andre medier. Men sexet er det jo ikke.
Flere artikler fra Gadgets
Frank Klam & Carsten Landdistrikt Lummer er ikke alene
Udgivet for 92 dage siden i Gadgets
Tilføjet 20/02 21:53 til Boblere af abel
Kilde: newsfeed.time.com
Fra kunstværk til makværk. Nu køres det væk som skrald. Stege viser vejen!
Udgivet for 190 dage siden i Gadgets
Tilføjet 14/11 17:33 til Boblere af abel
Kilde: sn.dk
Kunstværkerne er heldigvis uerstattelige!
Udgivet for 200 dage siden i Gadgets
Tilføjet 04/11 13:54 til Boblere af abel
Kilde: kpn.dk
Aftenshowet - de seneste udsendelser - dr.dk/DR1/Aftenshowet
Udgivet for 204 dage siden i Gadgets
Tilføjet 31/10 20:52 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: dr.dk
TV: USA I chok: Rygende mand i reklame
Udgivet for 208 dage siden i Gadgets
Tilføjet 27/10 19:35 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: ekstrabladet.dk
Ny regering opruster på spinfronten
Udgivet for 232 dage siden i Gadgets
Tilføjet 04/10 03:31 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: jp.dk
Hvorfor åbner det dog igen?
Udgivet for 278 dage siden i Gadgets
Tilføjet 19/08 08:46 til Boblere af abel
Kilde: jp.dk
Vagn og helikopteren
Udgivet for 328 dage siden i Gadgets
Tilføjet 29/06 22:21 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: tv2oj.dk
Gi' mig en kone! Gi' mig et barn! Det skal du betale!
Udgivet for 352 dage siden i Gadgets
Tilføjet 06/06 07:31 til Boblere af abel
Kilde: information.dk
Hvorfor får folk skatteyderbetalte høreapparater?
Udgivet for 394 dage siden i Gadgets
Tilføjet 25/04 08:11 til Boblere af abel
Kilde: jp.dk
It is back!
Udgivet for 411 dage siden i Gadgets
Tilføjet 07/04 21:14 til Boblere af abel
Kilde: fpn.dk
Mobilt bredbånd er fremtiden
Udgivet for 413 dage siden i Gadgets
DR efter-censurerer DR-program
Udgivet for 448 dage siden i Gadgets
Tilføjet 01/03 15:33 til Boblere af Pierre
Kilde: comon.dk
Unge forbrugere dumper B&O
Udgivet for 473 dage siden i Gadgets
Tilføjet 05/02 07:25 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Tøsedrenge på støtten
Udgivet for 519 dage siden i Gadgets
'Jeg savner min Nokia 3310'
Udgivet for 526 dage siden i Gadgets
Tilføjet 13/12 11:55 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: ekstrabladet.dk
Så er der tre stemmer til superbrugere
Udgivet for 534 dage siden i Gadgets
Tilføjet 05/12 19:24 til Boblere af Ole Birk Olesen
Apple og Ekstra Bladet slås om side 9-pigen
Udgivet for 534 dage siden i Gadgets
Tilføjet 05/12 22:15 til Boblere af slettet bruger 75
Kilde: politiken.dk
Mobilversion af 180grader.dk?
Udgivet for 558 dage siden i Gadgets
Tilføjet 10/11 19:12 til Boblere af Jesper Haaber Gylling
|
Om Henrik Lundquist Jeg er ingeniør, liberal... Jeg skriver gerne i en drillende sarkastisk, metaforisk tone... Anvender sprog på mange måder i mange... Se Henrik Lundquists profil eller Følg Henrik Lundquist |
Folkeskolen suger løs 22/05 22:47 - 178 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 147 klik
Kommune glemte død 86-årig i ældrebolig i 29 dage 23/05 07:42 - 112 klik
Havstigning på Maldiverne ren svindel og humbug 22/05 07:35 - 616 klik
Pia Kjærsgaard: Løgn er blevet svensk mentalitet 22/05 08:56 - 608 klik
DF trækker Liverpoolkort i ramadanslag 22/05 14:17 - 560 klik
EB: Samuelsens gavebod: Vil brænde 15 mia. af 22/05 18:26 - 544 klik
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
|
|
Opsparing i fysisk guld og sølv – en guide for menigmand Tilføjet 06/05 05:11 af Niklas Nikolajsen |
|
|
Proletarernes pjækkedag Tilføjet 01/05 09:53 af Rune Kristensen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

