Unge forbrugere dumper B&O
Udgivet for 473 dage siden i Gadgets
Tilføjet 05/02 07:25 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Trods forsøget på at imponere de unge er kløften mellem generationernes syn på B&O bredere end nogensinde, vurderer kendere af B&O.»Der er stadig mange i min generation, som ser på B&O med stor veneration. Men min datter på 19 år og hendes veninder er ret ligeglade med B&O. De vil langt hellere spare op til produkter fra Apple,« siger professor ved CBS Majken Schultz, som har fulgt B&O tæt og ser »meget pessimistisk« på B&Os fremtid.»Det er længe siden, B&O har præsenteret produkter og design, som har sat dagsordenen,« siger hun.Hun er ikke ene om at opleve generationskløften.»Dem, som er over 40 år, kender jo B&O for et fantastisk flot design, som danskerne kunne være stolte af, og som kunne henrykke internationalt,« siger Anne Glad, partner i reklamebureauet Sunrise.»Men de seneste to årtier har B&O udviklet sig til et luksusbrand med fuldstændig vanvittig prissætning og et design, som ikke længere er banebrydende,« siger hun.
Jeg tror det var en fejl at man ændrede strategi til at blive et super-dyrt og eksklusivt brand. Man blev niche hvor man kunne være blevet mainstream (i den høje ende). Man snobbede for meget op i stedet for at lægge en strategi der kunne have gjort B&O til en væsentlig spiller i markedet.
Hvis der er noget der OSER af 1970'erne og HI-FI bladet og "danish design"-møbler, så er det da B&O. Tror faen at ingen under 50 gider købe det.
Mange ville meget gerne købe B&O - det er først og fremmest prisen som afskrækker. Den er helt bizart høj.
Da jeg var yngre brugte jeg nogle uventede skattepenge til at købe mig et MX7000 fjernsyn.
Skide flot møbel, knaldgodt billede og super lyd.
Fjernsynet kostede omkring 15.000 Kr og det var mange penge men det var alligevel qua min returskattepenge indenfor min økonomiske rækkevidde.
Da jeg så skulle skifte til fladskærm for få år siden kiggede jeg så igen på B&O.
Mener prisen var ~42.000 for en skaldet 42 tommer fladskærm hvor billedet ikke var bedre end på andre MEGET billigere løsninger.
Jeg endte med at købe en skærm af et ganske andet fabrikat og med de priser B&O holder sig kan jeg garantere at jeg ikke har nogen planer om at vende tilbage til B&O igen.
Specielt ikke fordi jeg også kan se hvor hurtigt markedet og standarderne ændrer sig.
Fra analog til DVB-T med MPEG2 til DVB-T med MEPG4 og om et par år til DVB-T2 MPEG4
Derfor er mit motto "Køb et relativt billigt men godt fjernsyn, det er alligevel forældet om ganske få år og skal udskiftes". Det motto passer uendeligt dårligt på B&O's koncept med fladskærme som koster 10 gange hvad konkurrenternes produkter gør.
Henrik Madsen
Ja da unge mennesker køb noget billigt udenlandsk isenkram og forbered jer så på at
skulle leve af kontanthjælp i fremtiden.'
Boe
Are you willing to practice what you preach? Eller er det som sædvanligt kun de andre som socialisterne vil bestemme over?
Hvis danske virksomheder ikke kan konkurrere globalt - så skal vi altså selv finansiere deres eksistens? Hvordan vil du få det til at gå op? Det er ligesom at æde sig selv hvis man ikke kan skaffe anden mad. Det er en stakket frist.
B&O har satset på Feminint design: Kvinder står for 80% af købebeslutning (mænd står for 90% af økonomisk vækst, og forbruger bare 20% - kvinder 10% vækst og 80% forbrug - Kvinder forsørges dels af staten, dels privat af mænd)
- Resultat at satsning på Feminint design, er - og måske lig satsning på kvoteordning - at prisen bliver alt alt for høj. Pengene bliver i mandens lomme! - hvor de hører hjemme :-)
http://pleasure.dk/gadget/artikel/180839/fyrig_fladskaerm_og_sexet_subwoofer_fra_bang_olufsen.html
Der er ikke så mange måder at formgive en fladskærm på. Yderligere er ingeniørerne i Danmark nu om dage af en sådan standard, at de ikke selv kan udvikle enestående teknologi. Så et B&O tv er et almindeligt kineser-tv med en anden ramme. Merpris 30000 kroner.
B&O har altid været gode til lyd, og er det vel stadig. Men tingene er alt for dyre grundet det absurd høje lønniveau i Danmark. Så vi må nok belave os på, at B&O, som alle andre danske virksomheder, lukker. - i hvert fald i Danmark.
Problemet er også at hvor B&O i gamle dage kunne købe den dyreste kvalitet billedrør og kvaliteten af det billede der var på skærmen til dels var dikteret af hvor meget elektronik der sad i kassen ja der kunne de lave et produkt som skilte sig ud.
Idag er der ganske få firmaer der producerer selve panelerne og B&O skal ikke selv udvikle kredsløbet som sørger for at billedet kommer på skærmen fordi det er givet at et givent panel skal styres af en chip lavet til lige netop det panel.
Det betyder at forskellen i billede mellem et 40.000 Kr's B&O og et 4.000 Kroners Panasonic er meget mindre end det var dengang man skulle vælge mellem et 15.000 Kr B&O og et 5.000 Kr's Panasonic.
Forskellen i pris er voksen eksplosivt mens forskellen i billedkvalitet er blevet meget mindre.
DERFOR har B&O det svært. (Sammen med at meget få køber meget dyre fladskærme fordi de ved at de er forældede om ganske få år). Dette kunne B&O selvfølgelig gardere sig imod ved at lave fjernsyn som havde løs tunermodul så kunden kunne skifte til et nyt når standarden blev ændret....Dog ville et sådan modul sikkert koste mere end et helt nye fjernsyn af et andet fabrikat.
Henrik Madsen
B&O sælger idag til Bo Bedre segmentet og ikke andre, og det er helt bevidst. For hvis de istedet satsede på billigere løsninger ville de være historie idag. Se hvordan det gik Norges tilsvarende Tandberg, og se hvordan det er gået en række andre producenter der producerer dyrt mainstreem hifi. B&O overlever kun fordi de har valgt at fokusere så meget på design, design og design, og det er måske endda ikke det smarteste design, men det har stil, og er helt enkelt at betjene. Og så er det egentligt ligegyldigt for B&O om de har stort salg i Danmark eller ej. For de er en nicheproducent også i Danmark, og det er også det der skal sikre dem overlevelse. Beovision 10 har da solgt godt, og til en pris på ca. 44000 for et 42 tommers fladskærmstv, er det den største succes B&O har haft i mange år, men et sådant tv bliver aldrig mainstream.
B&O's styrke er lyden, men desværre så er folk ret ligeglade med lyden i dag - de har sikker allerede smadret hørelsen som 15 årige.
Alligevel så er B&O automotive nok firmaets bedste afdelign for tiden, med leverancer af lyd til luksusbiler.
Men man kunne måske godt råde B&O til at lancere nogle "folkevogns" produkter, som kunne sælges mere bredt, for at holde fast i et fremtidigt købersegment.
Nå.. De fleste jeg kender kører lyden ud igennem anlægget , og selvom at B&O skulle tage sig grundigt sammen - så tvivler jeg på at et par indbyggede højtalere vil spille ligså overbevisende som et sæt dali(indsæt selv model) og en denon forstærker. Og du kan edderbankme få meget anlæg for de penge B&O opkræver for sit "design".
Jeg tror at du skulle booke dig en demo en dag.
Og lad mig lige rette en alvorlig fejl, det er ikke indbyggede højtalere, det er aktive højtalere. Denon og Dali er udemærkede, men de skal stadigt bruge et delefilter, hvilket sætter nogle grænser som B&O per definition ikke har.
Vær ellers på vagt overfor nyheder fra Jesper Ørsted, folkens!
Han kan i sin iver efter at holde femtepladsen blandt superbrugerne finde på – i desperation selvfølgelig – at støve ”Nyheder”! op, der stammer helt fra 2004.
Det værste er, at han, uden at fortælle dette, ’sprøjter’ dem ud som ’sidste nyt’.
Uanset om man er enig med Jesper eller ej, skriver han i det mindste noget nyt hver gang.
Du har til gengæld spammet den samme kommentar ud over hele sendefladen, uden hensyn til om den er malplaceret eller ej.
"Skriver han i det mindste noget nyt hver gang"! - Fra 2004?
Manden lider af røg-psykose, hvorfor næsten hver tredie artikel, han støver frem (selv år tilbage, når nøden er der) selvfølgelig handler om røg i én el. anden form.
Jo, fin, fin og neutral (og slet ikke propagandistisk) 'nyhedsformidling', eller misbrug af superbruger-titlen.
Jeg har aldrig ejet et B&O produkt........ og aldrig haft indbrud! Ved ikke om det hænger sammen men det tror jeg selv på.
Jeg har en ven som i 80erne købte en del ´beo produkter, godt nok var de dyre men det kunne da lade sig gøre at spare op til dem. Han avede for nogle år siden nok til at købe deres fladskærm, nu kan jeg ikke huske hvad det kostede men over 80000 så vidt jeg husker. Der sker jo så det at nogle år efter gik vi fra mpeg2 til mpeg 4. Jo det kan lade sig gøre at få en tuner del til det, men til 7500 kr...... Det er her kæden hopper af for mig. Jeg mener b&o taber fordi de er for dyre i forhold til hvor hurtigt udviklingen går. Før år 2000 gik der måske 10-15 år efter indførsel af en ny afgørende teknologi. F.eks kom LPs afløser CDen i starten af 80erne og det er vel omkring 2002-2003 at den for alvor bliver afløst af mpg3. Efter år 2000 er der sket følgende Mobilen har slået fastnet af pinden, på det markede har B&O haft mange kunder, selv hr og fru Jensen har haft råd til en. MP3, her kom B&O meget sent, og med et produkt som er helt hen i vejret. Deres fjernsyn er forældet inden de rammer markedet. Harddisk optager, streamning af film fra computer. Boxer tv slot..... Udviklingen går for stærkt forbrugeren bliver ikke ved med at betale høj pris for et produkt der er for gammel den dag de køber det.
Det er lidt en skam at det kun er for nørder at skifte modtagerdelen i anlægget ud med en almindelig computer, så man blot sætter B&O monitor og højtalere til en almindelig computer.
Man hører ikke så meget til KISS mere - blev de opkøbt af en anden?
Kan en del af problemet med B&O Være at det er dansk, og dermed ikke hip?
Flere artikler fra Gadgets
Frank Klam & Carsten Landdistrikt Lummer er ikke alene
Udgivet for 92 dage siden i Gadgets
Tilføjet 20/02 21:53 til Boblere af abel
Kilde: newsfeed.time.com
Fra kunstværk til makværk. Nu køres det væk som skrald. Stege viser vejen!
Udgivet for 190 dage siden i Gadgets
Tilføjet 14/11 17:33 til Boblere af abel
Kilde: sn.dk
Men hvad nytter det?
Udgivet for 196 dage siden i Gadgets
Tilføjet 08/11 23:47 til Boblere af Henrik Lundquist
Kunstværkerne er heldigvis uerstattelige!
Udgivet for 200 dage siden i Gadgets
Tilføjet 04/11 13:54 til Boblere af abel
Kilde: kpn.dk
Aftenshowet - de seneste udsendelser - dr.dk/DR1/Aftenshowet
Udgivet for 204 dage siden i Gadgets
Tilføjet 31/10 20:52 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: dr.dk
TV: USA I chok: Rygende mand i reklame
Udgivet for 208 dage siden i Gadgets
Tilføjet 27/10 19:35 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: ekstrabladet.dk
Ny regering opruster på spinfronten
Udgivet for 232 dage siden i Gadgets
Tilføjet 04/10 03:31 til Boblere af Henrik Lundquist
Kilde: jp.dk
Hvorfor åbner det dog igen?
Udgivet for 278 dage siden i Gadgets
Tilføjet 19/08 08:46 til Boblere af abel
Kilde: jp.dk
Vagn og helikopteren
Udgivet for 328 dage siden i Gadgets
Tilføjet 29/06 22:21 til Boblere af Ole Birk Olesen
Kilde: tv2oj.dk
Gi' mig en kone! Gi' mig et barn! Det skal du betale!
Udgivet for 352 dage siden i Gadgets
Tilføjet 06/06 07:31 til Boblere af abel
Kilde: information.dk
Hvorfor får folk skatteyderbetalte høreapparater?
Udgivet for 394 dage siden i Gadgets
Tilføjet 25/04 08:11 til Boblere af abel
Kilde: jp.dk
It is back!
Udgivet for 411 dage siden i Gadgets
Tilføjet 07/04 21:14 til Boblere af abel
Kilde: fpn.dk
Mobilt bredbånd er fremtiden
Udgivet for 413 dage siden i Gadgets
DR efter-censurerer DR-program
Udgivet for 448 dage siden i Gadgets
Tilføjet 01/03 15:33 til Boblere af Pierre
Kilde: comon.dk
Tøsedrenge på støtten
Udgivet for 519 dage siden i Gadgets
'Jeg savner min Nokia 3310'
Udgivet for 526 dage siden i Gadgets
Tilføjet 13/12 11:55 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: ekstrabladet.dk
Så er der tre stemmer til superbrugere
Udgivet for 534 dage siden i Gadgets
Tilføjet 05/12 19:24 til Boblere af Ole Birk Olesen
Apple og Ekstra Bladet slås om side 9-pigen
Udgivet for 534 dage siden i Gadgets
Tilføjet 05/12 22:15 til Boblere af slettet bruger 75
Kilde: politiken.dk
Mobilversion af 180grader.dk?
Udgivet for 558 dage siden i Gadgets
Tilføjet 10/11 19:12 til Boblere af Jesper Haaber Gylling
|
Om Jesper Ørsted Nationalliberal Kernekrafttilhænger Modstander af indvandring af uudannede personer fra den tredie verden Modstander af fri narko Mac... Se Jesper Ørsteds profil eller Følg Jesper Ørsted |
Folkeskolen suger løs 22/05 22:47 - 178 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 147 klik
Kommune glemte død 86-årig i ældrebolig i 29 dage 23/05 07:42 - 112 klik
Havstigning på Maldiverne ren svindel og humbug 22/05 07:35 - 616 klik
Pia Kjærsgaard: Løgn er blevet svensk mentalitet 22/05 08:56 - 608 klik
DF trækker Liverpoolkort i ramadanslag 22/05 14:17 - 560 klik
EB: Samuelsens gavebod: Vil brænde 15 mia. af 22/05 18:26 - 544 klik
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
|
|
Opsparing i fysisk guld og sølv – en guide for menigmand Tilføjet 06/05 05:11 af Niklas Nikolajsen |
|
|
Proletarernes pjækkedag Tilføjet 01/05 09:53 af Rune Kristensen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

