Kontakt 180Grader.dk
52

Skrevet af slettet bruger 7803 211 dage siden - Direkte link

Economist publicerede et indlæg om selv samme den anden dag:

 

http://www.economist.com/blogs/babbage/2011/10/virtual-currencies

 

Ideen er interessant, men meget tyder på at bitcoins early-adopters vist har mest ud af at promovere systemets fortræffeligheder :) 


Skrevet af Kris 211 dage siden - Direkte link

Bitcoins are ligesom lottokuponer - ekstra skat på dumme mennesker.


Skrevet af nha 211 dage siden - Direkte link

/golfclap + /facepalm

 

Har du altid været så uintellligent eller har du fået speciel undervisning?


Skrevet af Kris 211 dage siden - Direkte link

Jeg betragter mig selv som et produkt af mine omgivelser - jer idioter.


Skrevet af Skovgaard 211 dage siden - Direkte link
OH NO YOU DIDN'T !!! OH NO YOU DIDN'T !!!

Skrevet af Kris 210 dage siden - Direkte link

Kenneth her har et tilbud til dig hvis du mener at Bitcoins er en god ide:

http://ekstrabladet.dk/kup/dinepenge/article1645367.ece


Skrevet af Skovgaard 211 dage siden - Direkte link

Jeg tror ikke på projektet, men jeg skal da ind og høre om det alligevel :)


Skrevet af Kristian Oestergaard 211 dage siden - Direkte link

Det er vel egentlig også humlen i hele projektet. Hvis man tror på det vil det virke - lige som alle andre valutaer.


Skrevet af Skovgaard 211 dage siden - Direkte link
Ja, det er klart. Men jeg tror ikke på at folk vil tro på det og jeg tror ikke at staten vil sidde med hænderne i skødet, hvis folk begyndte at bruge bitcoins.

Skrevet af Jakob J 211 dage siden - Direkte link

Der findes en del forskellige alternative betalingsmidler rundt omkring i verden allerede. F.eks. diverse barter networks. I Schweiz har de et stort et, kaldet WIR, hvor firmaer kan handle med hinanden uden brug af Schweizerfranc. Der er vist i omegnen af 60.000 virksomheder tilmeldt netværket.


Skrevet af Lasse Birk Olesen 211 dage siden - Direkte link

Spændende: Snart kan Bitcoin måske bruges til at håndhæve kontrakter. Se links i teksten for yderligere, noget teknisk, forklaring: http://www.bitcoinblogger.com/2011/10/bitcoin-set-to-unleash-massive-tsunami.html


Skrevet af Larebil 211 dage siden - Direkte link

Bitcoins som investeringsobjekt?


Skrevet af ErikH 211 dage siden - Direkte link

En decentral, anonym valuta med en stabil og forudsigelig voksende pengemængde. Kan jeg høre Milton Friedman klappe fra graven?

 

Bitcoins er en fremragende ide, men som alt andet banebrydende teknologi er den stadig forbeholdt nørder. Mange er ikke engang trygge ved Paypal, så Bitcoin har lang vej endnu og myndighederne i USA vil med garanti forsøge at få dem fjernet med henvisning til terrorisme og børneporno.


Skrevet af isme 211 dage siden - Direkte link

Bitcoin er noget som vil eksisterer lige så længe som stats styret valuta. Ligeså snart sluserne bliver åbnet for markedet for valuta så tror jeg bitcoin vil være i den svage ende pga. nye stærkere valutaer vil opstå


Skrevet af Kineseren 211 dage siden - Direkte link

"Internettet kan forhinde finanskriser" - det er noget vroevl. Der har vaeret mange ikke-centraliserede pengesystemer gennem tiderne, men det forhindrede ikke finanskriser. At tro at den monetaere politik er den eneste og styrende aarsag til finanskriser er ufuldstaendigt.


Skrevet af ErikH 211 dage siden - Direkte link

Nej, spekulation har altid fundet sted med eftergfølgende krak. Fordelen ved de decentrale valutaer er at vi ikke kollektivt straffes som nu.


Skrevet af nha 211 dage siden - Direkte link

Hvis man vil følge med i valutakurserne på de forskellige Bitcoin markeder kan man gøre det her: http://bitcoincharts.com/markets/

 

Det er lidt lige som aktier... bare for nørder...

 

Hvis man vil følge med i kurser/ handle eller bære rundt på sine Bitcoins på sin Android telefon er der masser af apps her: https://market.android.com/search?q=bitcoin&so=1&c=apps


Skrevet af 8000er 211 dage siden - Direkte link

I statens øjne kan bitcoin vel kun defineres som sorte penge. Godt nok elektroniske, men stadig som sorte penge. Netop derfor vil det blive en bragende succes......


Skrevet af Callesen58 211 dage siden - Direkte link

Finanskriser skyldes grundlæggende, at banker kan låne med "reserve", og samtidig låne med rente. Forbyd rente og/eller reserve-banksystemet, og så har du løst problemet med finanskriser.

 

Du vil selvfølgelig stadig kunne have varemangel, eller at folk tror, at der er varemangel, ligesom de historiske salt kriser og så videre. Men de er dog nogen helt andre bæster end finanskriser.


Skrevet af LeeKuanYew 211 dage siden - Direkte link

Bitcoin er genialt af flere grunde. 

 

En af tingene er alle frihedsgrundede, frihed fra stat, sound money etc etc.

 

Men selv hvis bitcoin ikke bliver den nye guldstandard og bare har en eller anden værdi - så vil de løse micropayment problemet.

 

Lige nu er der næsten ikke der giver besværet med at hive kortet op for at betale mindre beløb, derudover er der risikoen for misbrug. Med bitcoin copy paster man en bitcoin addresse og sender så x bitcoins afsted.

 

Lige nu er prisen på bitcoins dog utroligt ustabil, fra under en dollar helt up til 45 dollar. Og nu ned til 3 dollars igen.


Skrevet af Frihed 211 dage siden - Direkte link

BitCoins er et spændende emne. 

Kan folk stole nok på det? Kursen er styrtdykket fra omkring 10-20 USD til 2-3 USD. Men den var også pumpet voldsomt op pga. den hype der var. Hele tanken om, at man kan producere bitcoins ved at køre programmer på computere, sætte grafikkort til at udvinde bitcoins osv. er svær at greje. Derudover er der det mystiske, at det er skabt af en eller anden hemmelig mand - som måske har særlige bagdøre til systemet eller bare startede med at lave en antal millioner bitcoins til sig selv, som han kan sælge på markedet. Jeg ved der er forsvar og svar på mange af disse ting - men det handler stadig om troværdighed. Det er svært at stole ret meget på dem som er involveret i projektet og taler varmt for det for de har selv så store interesser i det pga. de sandsynligvis selv har investeret etc.

Jeg håber BitCoin bliver en succes, men har svært ved at se det gro til meget mere end en niche. Og hvis det blev stort ville jeg frygte regeringerne blande sig - hvilket på en eller anden måde sætter en naturlig grænse for, hvor stort/småt BitCoin kan blive. Det vil ikke kræve mange historier om, at det bruges til børneporno, narko eller terrorisme før nannystaterne vil søge at lukke det ned. Og selvom det ikke kan lukkes ned, så kan det hæmmes voldsomt. Derudover skal man jo huske, at pengene stadig skal veksles til andre valutaer før de kan bruges til ret meget.


Skrevet af Jakob J 211 dage siden - Direkte link

Derudover skal man jo huske, at pengene stadig skal veksles til andre valutaer før de kan bruges til ret meget.

 

Nej. Barter networks fungerer - helt uden penge. Der udveksles masser af varer og tjenester den vej igennem uden penge. Det kræver blot at nogen er villig til købe og sælge via et barter network - eller via BitCoin. Check WIR i Schweiz. 


Skrevet af Frihed 211 dage siden - Direkte link

Klart nok, og bliver BitCoin udbredt nok, så vil det også fungere sådan. Men i dag er der ikke mange ting man kan købe for sine BitCoins, mig bekendt. Jeg kan ikke købe en bil, et hus, et måltid eller en computer med BitCoins. 


Skrevet af LeeKuanYew 211 dage siden - Direkte link

Kan folk stole nok på det? Kursen er styrtdykket fra omkring 10-20 USD til 2-3 USD. Men den var også pumpet voldsomt op pga. den hype der var. Hele tanken om, at man kan producere bitcoins ved at køre programmer på computere, sætte grafikkort til at udvinde bitcoins osv. er svær at greje. Derudover er der det mystiske, at det er skabt af en eller anden hemmelig mand - som måske har særlige bagdøre til systemet eller bare startede med at lave en antal millioner bitcoins til sig selv, som han kan sælge på markedet. Jeg ved der er forsvar og svar på mange af disse ting - men det handler stadig om troværdighed. Det er svært at stole ret meget på dem som er involveret i projektet og taler varmt for det for de har selv så store interesser i det pga. de sandsynligvis selv har investeret etc.

Det er jo hele ideen bag projektet at man skal sætte sine computer til at "mine" bitcoins. Dvs. at en bitcoin kræver noget at producere: nemlig strøm og en computer (kapital). Ud over den indbyggede begræsning i pengemængen ligger dette også en begrænsning på hvor mange bitcoins man kan spytte ud. 

 

Sammenlign dette med nutidens central banker hvor man ved at skrive et par nuller ind i et regneark skaber millarder ud af ingenting.

 

Jeg er ikke IT udannet, men bitcoin er jo open source. Hvis der er en hemmelig bagdør eller lign der tillader at "bagmanden" kan bruge millioner af bitcoins vil alle kunne se det.

 

Dog tror jeg at opfinderen/bagmanden da nok har lavet en masse bitcoins dengang det var nemt. Det er også fint da det er hans løn for at lave opfindelsen. De bitcoins ville ikke være noget værd hvis ikke folk tog ideen til sig. 


Skrevet af Frihed 211 dage siden - Direkte link

Ja, det er ret godt gennemtænkt mht. den begrænsede pengepengde etc. At det så er en skør beskæftigelse at spilde computerressourcer og strøm på at regne regnestykker som kun har det udkomme, at man øger sin chance i et lotteri, hvor man vinder bitcoin-koder er en anden sag :) En omkostningsfri valuta er vel utænkelig. Det hører bestemt til på plus-siden af troværdighed for BitCoin i forhold til de andre fiat-valutaer, er BitCoin pengemængden ikke bare kan øges men er forudsagt så der vist aldrig vil være mere end 21 millioner bitcoins og det vil der næsten være omkring år 2033.

Heri tror jeg noget af genialiteten ligger mht. at det kan se attraktivt ud at hoppe med på vognen som investeringsobjekt. For skal denne valuta give nogen mening i en International sammenhæng må værdien af valutaen i omløb svare til milliarder af dollars. Lad os sige at der i 2016 skulle være 15 millioner bitcoins i omløb. Hvis man tror på, at mennesker tager valutaen til sig og den blev brugt bredt på nettet så der var behov for en pengemængde på bare 15 milliarder USD, så skulle BitCoin-kursen være 1.000 USD pr. BitCoin til den tid.


Jeg tror du har ret angående ophavsmanden til systemet og sådan har jeg også forstået det. 


Skrevet af LeeKuanYew 211 dage siden - Direkte link

Ja, det er ret godt gennemtænkt mht. den begrænsede pengepengde etc. At det så er en skør beskæftigelse at spilde computerressourcer og strøm på at regne regnestykker som kun har det udkomme, at man øger sin chance i et lotteri, hvor man vinder bitcoin-koder er en anden sag :)

 

Det har du helt ret i. Men er det ikke ret nådigt at slippe med at nogle nørder kan sidde i deres kælder og spilde lidt strøm og CPU sammenlignet med guldgraverne der ligger i vandkanten og roder med kviksølv, de mange folk der døde pga. af gold rush i USA osv osv. Der havde stadig været brug for guld, men slet ikke lige så meget hvis ikke det havde været for "monetary premium". 

 

Og der er stadig billigere end spildte penge til lønninger af div. centralbankdirektører, bygningerne de arbejder i osv osv osv.


Skrevet af Frihed 211 dage siden - Direkte link

Jo, det er nådigt og i sig selv ret harmløst.

Jagten på guld var i vid udstrækning tåbelig. Det var et stort fremskridt ikke at måle velstand i guld men i produktionskapacitet, viden etc.

Guld har dog visse værdier som BitCoin-koder aldrig vil få. Guld er brugbart industrielt og tjener også dekorative formål.


Skrevet af slettet bruger 1578 211 dage siden - Direkte link

Ja, det er ret godt gennemtænkt mht. den begrænsede pengemængde


Er den nu også det? Intet er nemmere end at starte en ny BitCoin2, hvor man udbyder en ny valuta med de samme properties. Hvorfor skulle BitCoin1 være mere eller mindre værd end BitCoin2 enheder?

 

Og hvad skulle forhindre BitCoin3 til Bitcoin1000 i at blive lanceret så snart det er oppourtunt? 

 

Det er det pyramidespil som Domain.udbyderne har spillet,hvor de skaber en kunstig illusionen af knaphed, som de udvander med nye rod-domains, så snart de forrige er malket.


Skrevet af Frihed 211 dage siden - Direkte link

Jo, pengemængden for BitCoins er begrænset. Ja, man kan godt starte en BitCoin2, men det svarer til at lave en ny valuta og har som sådan ligeså lidt med BitCoin(1) som svenske kroner har med danske kroner.

Jeg har svært ved at se fidusen eller truslen fra kloner af BitCoin. 


Skrevet af slettet bruger 1578 211 dage siden - Direkte link

Pointen er at bitcoin er et ponzi-scheme.


Skrevet af Frihed 210 dage siden - Direkte link

Det kan jeg ikke rigtig se at det er?

Jeg kan heller ikke se hvad du mente med pointen med BitCoin2-1000. Lyder som om du bør tage ind og høre lidt om det hos CEPOS - jeg ville gerne have været derinde, men det går ikke i dag :) 


Skrevet af LeeKuanYew 211 dage siden - Direkte link

Det er en god kritik. Men på det tidspunkt hvor der kommer en bitcoin2 vil det være fordi bitcoin1 allerede er så vellykket. 

 

Hvad har bitcoin2+ så at tilbyde? Der vil ikke være nogen eksitrende tiltro, masse af brugerne etc etc. 

 


Skrevet af slettet bruger 1578 211 dage siden - Direkte link

Hvad har bitcoin1 at tilbyde?


Skrevet af Frihed 210 dage siden - Direkte link

Mange ting. En anonym måde at overføre penge via Internettet, med de muligheder det giver. En valuta som ikke er styret af nogen virksomhed eller stat - men er peer-2-peer.


Skrevet af Kris 210 dage siden - Direkte link

Christ. Du skal stadig have dine bitcoins veklset på et eller andet tidspunkt, og dermed skal du frem med din identitet - og hvem fanden har sagt at en valuta som ikke er styret af nogen virksomhed eller stat (hvilket heller ikke passer for bitcoin) er noget positivt?


Skrevet af nha 210 dage siden - Direkte link

@Kris

 

Nej han hedder Frihed og ikke Chris T...

 

Hvis det så bare havde været den eneste faktuelle eklante fejl i dit løjerlige indlæg havde det jo kunne tilskrives uskyldig uvidenhed. Desværre udviser du med de to næste postulater at du fatter bjælde om alt Bitcoin'sk...

 

Næste gang du føler trang til at åbne flaben/ slå hovedet ned i tastaturet og ramme tilfældige taster, kunne du så ikke PLEASE bare prøve at lave en lille bitte smule research først? Du kan evt. få din værge til at hjælpe dig med de svære ord.

 

Prøv evt. på biblioteket jeg har hørt at de har lydbøger om ret mange emner efterhånden.

 

Hvis det ikke er tilfældet er jeg sikker på at Frihed og undertegnede kan lave en Jørgen Klevin Pixi-bog men en masse flotte tegninger og kun ganske få enstavelses ord til dig.

 

Den kunne for eksempel komme til at hedde "Kris - et menneske man ikke kan nå" eller "Kris og fakta - et stormfyldt ægteskab".


Skrevet af Kris 210 dage siden - Direkte link

Jeg ser en masse ord - men intet svar.


Skrevet af Frihed 210 dage siden - Direkte link

Såfremt det blev en etableret valuta ville man ikke nødvendigvis behøve veksle. Selvom der forsvinder lidt anonymitet ved omveksling, så vil man jo kun kunne se, at man har vekslet - ikke se de handler man har gennemført.


Skrevet af Kris 210 dage siden - Direkte link

Det er sjovt, så vidt jeg husker så virker min gode danske kr. på præcis samme måde. Desuden er anonymitet ikke en flydende skala - enten er man anonym eller også er man ikke.


Skrevet af Frihed 210 dage siden - Direkte link

Hvis du handler via nettet og overfører penge via banker eller kreditkort, så er du ikke særlig anonym

Jo, naturligvis er der forskellige grader af anonymitet. Men nu er det jo ikke det eneste interessante aspekt ved BitCoin. Der er eksempelvis nogle punkter her, som jeg ikke ser grund til at copy-paste:

https://bitcoinconsultancy.com/wiki/index.php/Advantages_of_bitcoin

Jeg er langt fra overbevist om, at BitCoin bliver kæmpe stort, men jeg synes konceptet er spændende og jeg håber det får en eller anden form for succes så det bliver en valgmulighed.


Skrevet af slettet bruger 1578 210 dage siden - Direkte link

Skrevet af slettet bruger 1578 211 dage siden - Direkte link

Personligt ville jeg aldrig acceptere BitCoins fordi den kan kollapse overnight. BitCoin er en boble som kun lever så længe der er fjosler som bakker op omkring den og er villige til at handle med matadorpenge uden nogen realværdier bag.Sammenligner du f.eks. BitCoin med eGold, så er der backing med realværdier til forskel (til gengæld er eGold ikke anonymt fordi den er kontobaseret).

 

Fred med det. Bortset fra dette aspekt er der 3 centrale aspekter'.

 

a) GLIMRENDE at have en forudsigelig valutamængde, så man fratager the "Rothchilds" adgangen til at stjæle folks værdier via inflation. Det samme kunne man have ved alle andre valutater, hvorved f.eks. de nuværende politiske absurditeter omkring finanskrisen kunne få lidt realitet ind i debatten.

 

b) GLIMRENDE at have en digital, kontant og anonym valuta, så man fratager denne verdens Nets og andre betalingskarteller kontrollen med samfundstransaktioner via kontrollen med penge. Det samme kunne man have ved alle andre digitale kontantvalutater, hvorved vi kunne eliminere end af de største trusler mod den frie markedsøkonomi. Men er der indbygget i BitCoin et reelt åbent betalingsinterfaces så man kan bruge ANDRE valutaer gennem det samme interfaces? Eller er det i bedste SKYPE-stil blot et forsøg på at blive kaliff i stedet for kaliffen?

 

c) GLIMRENDE at have en anonym valuta, så data om transaktionen ikke automatisk bliver misbrugt til profillering og dermed sekundær skævvridning som en endnu større trussel  mod markedsøkonomien Men anonymitet er ikke et mål i sig selv - der er reelle sikkerhedsproblemer som BØR BYGGES.OVENPÅ/VED SIDEN AF. Vi ønsker ikke at penge skal gøre et overvågningssamfund til en uomgængelig realitet som man aldrig kan gøre noget ved lige så lidt som at man skal gøre det let for de kriminelle at begå kriminalitet.

 

Kort sagt - jeg ser BitCoin som et slags legeprojekt. Hvis det bruges til at få åbnet strukturerne og genskabt den frie markedsdannelse på markedet for betalingsmidler, så kommer vi langt.

 

Men det tror jeg ikke vil ske.Det som forudsigeligt vil ske er

a) Fortalerne for BitCoin vil ramme direkte ind i de paranoide statsbureaukrater som vil messe "kriminalitet" og påstå at DE ikke kan kontrollere (det skal de heller ikke kunne) i stedet for at lave ansvarlige sikkerhedsmodeller for fremtiden. Det mest forventelige er at BitCoin vil blive lukket eller go "underground".

b) BitCoin selv vil agere lokal monopolist og frygte konkurrence, hvorved de vil arbejde med lukkede interfaces, som netop IKKE holder markedsmuligheden for at introducere nye betalingsmideler åben.

c) Og BitCoin vil meget sansynligt blive sat i bås som et stærkt ideologisk (anarkokapitalistisk) projekt og dermed blive ramt dobbelt i form af ideologisk modstand og samtidig skade seriøse alternativer som tager hensyn til ovenstående aspekter.


Skrevet af Jacques d´Biann 210 dage siden - Direkte link
Det ender nok som det hedengangne E-gold - tvangslukket af staten.

Skrevet af Frihed 210 dage siden - Direkte link

Fidusen er - som jeg forstår det - at det kan man bl.a. ikke bare sådan lige. For det er P2P, der er ingen central organisation, ingen central server, ingen virksomhed bag. Ergo heller ingen at anklage for at være involveret i hvidvaskning af penge, som jeg kan forstå at egold blev anklaget for (og som måske også var en del af forretningsplanen, det ved jeg ikke).

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra IT

12
6
4
7
5
4
8
7
2
26
7
19
13
5
2
4
32
30
3
2
Om Lasse Birk Olesen
Mener at politik er håbløst og studerer i stedet veje til et friere samfund, der ikke afhænger af folkelig opbakning, men af teknisk snilde...

Se Lasse Birk Olesens profil
eller
Følg Lasse Birk Olesen