Kontakt 180Grader.dk
0


Skrevet af vera madsen 92 dage siden - Direkte link

Så må man bare håbe det virker bare en gang imellem, hidtil har der ikke været meget at prale af når det gælder IT i offentlig regi.


Skrevet af Censete libere 92 dage siden - Direkte link

Det ville være bedre for samfundet, hvis det aldrig kom til at "virke", dvs. vi kunne få det afskaffet hurtigere. Planøkonomiske systemer "virker" kun dårligere og dårligere.

 

Det er lidt ligesom skat, hvor flere skatteregler, som ikke afskaffes, gør samfundet mindre og mindre konkurrencedygtigt. Des mere åbenlyst tåbelige reglerne er, desto hurtigere bliver de afskaffet.

 

De farlige er dem som "accepteres", mens de stjæler din frihed, retssikkerhed og gør dig fattig. De kommer som en tyv i natten under din rader. Forestil dig at staten indført endnu en bomskat, hvor du skal betale alt hvad du har optjent for at få lov til at flytte ud af landet. Du tror, det "virker" - lige indtil det rammer dig og du erkender, at du er blevet systemets slave.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra IT

12
6
4
7
5
4
8
7
2
26
7
19
13
5
2
4
32
30
3
2