NemID er brudt centralt
Udgivet for 433 dage siden i IT
Tilføjet 15/03 00:25 til Boblere af Censete libere
Kilde: ft.dk
Debatten om NemID har en tendens til at fokusere på eksterne kriminelle - men man glemmer totalt at modellen er grundliggende uforenelig med helt basale demokratiske principper. Konstruktionen betyder at DanID og dermed også staten har total kontrol med de nøgler som skulle antages at være borgernes persoinlige, private og under borgerens eksklusive kontrol.
Kan ministeren bekræfte, at det vil være nødvendigt med en backup på serveren med private kryptonøgler og at dette vil indebære, at samtlige nøgler vil kunne trækkes ud som software fra en sådan backup og at alle nøgler, som følge af dette vil kunne kompromiteres?
Svaret er straight - ja (når man lige sorterer en masse bureaukratisk pladder og "jamen.." fra).
Det kan ikke afvises, at det, ved at omgå alle praktiske, tekniske og procedure-mæssige sikkerhedsforanstaltninger, som DanID via certifikatpolitikerne og DanID’s certificeringspraksis er underlagt, vil være muligt for DanID at lave enren softwareklon/backup af serveren med brugernes private kryptonøgler. Dette vil dog forudsætte at flere uafhængige betroede personer hos DanID optræder istrid med certifikatpolitikernes krav og vil være et klart brud på de forpligtelser og krav, DanID er underlagt.
Længere er den ikke - crash and burn - NemID bliver aldrig kompetibel med et demokrati. Det drejer sig kun om at Embedsvældet og deres kommercielle håndlangere vil have total kontrol med alt, hvad borgerne gør.
Luk lortet - træk stikket og smid det i samme skraldespand som Polsag
NemID er teknisk set ikke en digital signatur. Den overtræder lov nummer ét i et PKI-system, nemlig at indehaveren af signaturen selv genererer og opbevarer den private del af den kryptografiske nøgle. I det øjeblik den private del kommer til andres kendskavb, skal der genereres et helt nyt certifikat. Men ikke med NemID. Her ligger alle borgeres private nøgler i deponi hos DanID, og når man "signerer" et eller andet, gør man det ikke selv, men beder i stedet DanID om at gøre det på vegne af en.
Ydermere er modellen bygget således, at for at fungere skal NemID have uhindret adgang til hele din maskine med samme rettigheder som den bruger, du er logget på med. Dette faktum gør, at NemID er en fantastisk måde for en myndighed at opnå adgang til evt. kriminelles computere med henblik på installation af overvågningssoftware. DanID er allerede blevet afsløret i at camouflere programkode som billedfiler - officielt for at "gøre livet surt for IT-kriminelle".
Jeg interesserer mig ikke så meget for det juridiske, men mere for teknikken. Der er sikkert masser af spændende stof for en jurist også, men resultatet rent teknisk er, at du som bruger aldrig kommer til at sidde med et digitalt certifikat, som du selv kan verificere sikkerheden i. Og da du aldrig er fysisk i besiddelse af certifikatet, kan du heller ikke importere det i eksempelvis en email-læser, og benytte det til at signere dine emails med. Alligevel insisterer de fleste på at kalde det en "digital signatur."
NemID er noget fusk og noget klyt. Men hvad værre er, er det også et overgreb på borgernes tillid og et samfundsmæssigt og økonomisk problem, som vi kun har set spidsen af.
Mit råd: benyt det til så lidt som muligt og altid i en virtuel maskine, som rekonstrueres efter hver gang og aldrig benyttes til andet. Kryptografisk og IT-sikkerhedsmæssigt set kan man ikke have tillid til NemID. Dertil er designfejlene for graverende. Og det er ærgerligt, for systemet kunne sagtens have været designet til at yde borgerne den krævede beskyttelse.
Tak for letforståelig forklaring på hvad sikkerhed i identifikation rent faktisk indebærer.
Og for samme letforståelighed ifht forklaring på hvorfor NemID er et vigtigt værktøj i myndighedernes reelle overtagelse af vores privatliv og frihed.
NemID er en demokratisk skandale og det er pinligt at EL ser ud til at være de eneste, der spørger ind til det.
Ikke nok med at man totalt har tilsidesat hensigten med lov om elektroniske signaturer og lavet et single-signon system, der kan misbruges som et centraliseret overvågningsværktøj, men sidenhen har man også stukket borgere og politikere blår i øjene ved at påstå at det var helt og aldeles frivilligt om man kun ville benytte det til netbank, eller man også ville have en OCES signatur.
Realiteterne viser nu at der bliver flere og flere dele af det at være borger i Danmark, der kræver at man har en OCES NemID.
Der var også snak om at det skulle kræve NemID at være stiller til folketinget. Så mangler vi bare at det også kræves for stemmeret, før man er totalt umyndiggjort uden NemID.
At DanID så også har valgt en måde at implementere det på, der kræver de kompromiterer brugernes computere er kun en skandale oveni skandalen.
Jeg er i øvrigt enig med Martin Kofoed.
Jeg har kunnet undgå OCES-delen indtil videre, men det bliver sværere og sværere. Ufatteligt at man ikke kan have flere forskellige certifikater til forskellige formål.
NemID er en helt vanvittig centralisering, som på et eller andet tidspunkt ender med et meget grimt eksempel på identitetstyveri. Og når det sker, og du skal bevise din uskyld, er du oppe imod et system, som defacto er ufejlbarligt. Som borger har du sandsynligvis ikke den ringeste anelse om, hvad der skete, og det skal du så forsøge at fremlægge for en dommer i forsøget på at få ham over på din side. Held og lykke, siger jeg bare.
Det var vist i øvrigt et indlæg fra undertegnede på v2.dk, som resulterede i Enhedslistens §20-spørgsmål. Lidt underligt at føle sig bedst repræsenteret af dette parti, som man aldrig i sin vildeste fantasi ellers ville stemme på. Personligt mener jeg, at *alle* frihedselskende partier nødvendigvis må støtte op om en nebrydning af NemID-monopolet. Jo før desto bedre. De rigtige løsninger findes og fandtes allerede da TDC stod for den digitale signatur!
Meget enig. Det har fra starten ligget i kortene, at her er tale om alle tiders bedste, overvågningssystem af en hel befolkning. Det er socialistisk centralisering af værste skuffe. Det er jo også derfor, de statslige institutioner gør, hvad de kan for at få folk til at bruge NemID-koden til alle deres institutioner. Fx. Skat.
Foreløbig bruger jeg kun NemID til banken - og det er efter min ringe formening næsten det værste af alt, hvad man er blevet tvunget til. - Men jeg er sikker på, at der vil komme endnu mere tvang på for at bruge det fælles ID-system, som årene går.
Hvis det så bare var lidt paranoid anti-terror overvågning, som lå bag det åbenlyse fejldesign, så kunne man til nød overleve det.
Problemet er, at det har meget alvorlig realøkonomisk skadesvirkning. Effekten er ligesom planøkonomi i Øst-europa før murens fald - fastlåstning og stive ufleksive processer som forhinder fornyelse og tilpasning som ikke bare forhindrer effektivisering i den offentlige sektor, men griber dybt ind i den private sektors konkurrenceevne.
Digitaliseringsstrategien, som Finansministeriets djøf-loge har udtænkt og gennemtvinger sammen med KL og Regionernes bureaukrater, vil skade Danmark ubodeligt - når man engang er færdig med at spilde it-investeringerne på de forældede bureaukrat-centriske it-systemer, så sidder vi i lort til halsen.
Samfundsøkonomi vil belastes på et tidspunkt, hvor vi har allermest behov for at kunne effektivisere den offentlige sektor og hente ny konkurrencekraft i form af tværgående dynamik og innovation.
Det har jeg jo sagt hele tiden. ;-)
Bemærk at f.eks. Version2 (som er slem nok) kun beskæftiger sig med den overfladiske kritik - men hvem ser på de mere fundamentale problemer.
NemID er ikke noget, man kan støtte, hvis man vil Danmark det godt.
Flere artikler fra IT
Alt ved internettet vil ændre sig
Udgivet for 2 timer og 37 minutter siden i IT
Tilføjet 22/05 11:02 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
New Zealand forbyder software patenter.
Udgivet for 8 dage siden i IT
Den farlige frihed - Kronik - Opinion
Udgivet for 14 dage siden i IT
Tilføjet 08/05 07:26 til Boblere af Poul Højlund
Kilde: jyllands-posten.dk
Bitcoin Is Not as Secure, Unregulated, or Lucrative as You Might Think | Wired Opinion | Wired.com
Udgivet for 17 dage siden i IT
Tilføjet 04/05 12:27 til Boblere af Vimfuego
Kilde: wired.com
Ups'er - SKAT ledte efter skjulte formuer i dine Google-søgninger - ComON
Udgivet for 20 dage siden i IT
Tilføjet 01/05 17:22 til Boblere af Christian Agersund
Kilde: comon.dk
Socialdemokraterne afviser at lukke CPR-hul
Udgivet for 24 dage siden i IT
Tilføjet 28/04 06:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Kommunerne smider iPads i skraldespanden
Udgivet for 30 dage siden i IT
Tilføjet 21/04 21:14 til Boblere af Anders B. Nielsen
Kilde: imania.dk
Nationalt net kan beskytte mod DDOS | Version2
Udgivet for 27 dage siden i IT
Tilføjet 22/04 01:02 til Boblere af Kjeld Flarup
Kilde: version2.dk
Rettighedsalliancen: Kontrol er frihed og internettet er udemokratisk - DenFri
Udgivet for 42 dage siden i IT
Tilføjet 09/04 15:53 til Boblere af nielsen82
Kilde: denfri.dk
Så fik jeg hul på Bitcoing-bylden
Udgivet for 46 dage siden i IT
Tilføjet 05/04 11:26 til Boblere af Kasper Bergholt
Kilde: kasperbergholt.org
HBO jubler: Game of Thrones sætter ny pirat-rekord
Udgivet for 49 dage siden i IT
Tilføjet 03/04 08:06 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: comon.dk
"HansJoachim" / "farvel" / "Lars Pedersen" banned
Udgivet for 50 dage siden i IT
Tilføjet 02/04 09:44 til Boblere af Ole Birk Olesen
Brugerbetaling på vej: NemID skal koste 1,7 kroner per login - Computerworld
Udgivet for 50 dage siden i IT
Tilføjet 02/04 10:48 til Boblere af Laurentius
Kilde: computerworld.dk
Venstre siger nej til e-valg - lovforslaget falder
Udgivet for 62 dage siden i IT
Tilføjet 21/03 12:13 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: version2.dk
Status på nye forum
Udgivet for 62 dage siden i IT
Medieovervågning: Er du balletdanserinde eller guldgraver?
Udgivet for 66 dage siden i IT
Tilføjet 17/03 12:28 til Boblere af Søren Nielsen
Kilde: medmon13.dk
Farvel, Facebook! -- & tak for gamification
Udgivet for 67 dage siden i IT
Tilføjet 15/03 13:07 til Boblere af Kasper Bergholt
Kilde: kasperbergholt.org
Afspil gratis krypterede Blu-Ray diske på din computer med VLC
Udgivet for 68 dage siden i IT
Tilføjet 15/03 02:37 til Boblere af Jesper Ørsted
Chrome OS umulig at bryde ind i - Google slipper for at udbetale præmie i hackerkonkurrence | Version2
Udgivet for 71 dage siden i IT
Tilføjet 11/03 12:59 til Boblere af Jimmi K
Kilde: version2.dk
Et nyt forum er på vej! Glæd jer.
Udgivet for 61 dage siden i IT
Indvandrerdrenge stenede grise på naturcenter 21/05 23:55 - 721 klik
Sverige: Voldshandlinger vil ske oftere og blive mere blodige 22/05 09:11 - 191 klik
EU tager første skridt til historisk skatteaftale - Politik | www.bt.dk 22/05 04:15 - 183 klik
Brev afslører: Kommune lagde ord i munden på politi for at standse bar 22/05 09:53 - 150 klik
Indvandrerdrenge stenede grise på naturcenter 21/05 23:55 - 1492 klik
10 myter om Mellemøsten, der står i vejen for fred 21/05 09:00 - 822 klik
Voldsomme optøjer i svensk forstad - Venstrefløjen forstår "de unge" 21/05 09:04 - 745 klik
Frihedsaktivisten Lars Andersen anholdt i nat 17/05 09:46 - 3105 klik
DR sur over LA-politiker på Facebook: "Orker ikke den mand" 15/05 12:49 - 2129 klik
Selvejerskab, John Locke og fængslingen af Lars Kragh Andersen 17/05 12:20 - 1932 klik
Zenia Stampe søger »medarbejder« til nul kroner - Berlingske.dk 15/05 14:34 - 1926 klik
|
|
Selvejerskab, John Locke og fængslingen af Lars Kragh Andersen Tilføjet 17/05 12:20 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU som minimalstat Tilføjet 29/04 11:11 af Laura Lindahl |
|
|
Tossede faggrænser koster rigtig mange penge Tilføjet 28/04 23:14 af Ove Høeg Christensen |
|
|
”This is what we believe!” Tilføjet 24/04 15:29 af Torben Mark Pedersen |
|
|
EU-Kommissionens økonomiske uansvarlighed vil koste Danmark 3,3 mia. kr. Tilføjet 23/04 08:14 af Laura Lindahl |
| Flere klummer | |
Bookmarklet

