Kontakt 180Grader.dk
13

Skrevet af Tortor 146 dage siden - Direkte link

Det, der forager mig i denne sag er ikke, at de fleste forældre finder det hensigtsmæssigt at benytte fysiks magt over for deres børn, men derimod at vi skatteydere er med til at finansiere det såkaldte "Nationale Forskningscenter for Velfærd", og at vi betaler Lisbeth Zornings Andersens løn.

 

Selvfølgelig tager jeg afstand fra børnemishandling og ondskab rettet mod børn,  men rigtigt anvendt er fysisk afstrafffelse af børn et naturligt element i opdragelsen.

 

Som de af os, der kender historien, ved, stemte alle de borgelige partier - bortset fra de radikale - imod den lov, der i 1997 gjorde det strafbart at slå børn.


Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 146 dage siden - Direkte link

Yep, jeg har obsereveret at.

 

i 90% af tilfældene kan man godt benytte den "pædagogiske" fremgangs måde og tale til børn..

 

Men i mindst 10% af tilfældene har ord ingen effekt, og man har ved denne tåbelige lov fjernet det eneste middel der virkede i disse tilfælde, en effektiv røvfuld, ikke at prygle dem, men en røvfuld med flad hånd..

 

Vi har voksende ungdomskriminalitet, og jeg er ganske sikker på det kan spores tilbage til hvor den lov var indført, mht revelses retten.


Skrevet af Peter Brodersen 146 dage siden - Direkte link

Og dem, som kender historien, vil også vide, at Pia Kjærsgaard i sin grundlovstale i 1997 nævnte: Dansk Folkeparti har ikke tænkt sig at opgive kravet om, at børns opdragelse naturligvis er forældrenes ansvar - ikke statens. Og så snart, vi får bare et minimum af politisk indflydelse i Folketinget, vil sagen blive rejst igen.

 

Og dem, som kender historien, vil også vide, at DF og borgerlige partier (selv uden radikale) rent faktisk havde flertal i 10 år, og kunne have ændret loven igen, hvis de rent faktisk mente, at den var problematisk. Det valgte de ikke at gøre i 2001. Heller ikke i 2002. Heller ikke i 2003, og så fremdeles. Det er altså ikke fordi, de ikke har haft tid nok. Pia Kjærsgaard nævnte, at hun var blevet klogere (eller at hun havde flyttet sig, og det samme var gældende for de andre partier). Så det er kun en sag tilbage for mørkepræster, fordi en magisk tryllebog siger, at det er, hvad man bør gøre.

 

Søren Krarup og Jesper Langballe sammenlignede afskaffelsen af revselsesretten med kommunismen og nazismen, hvilket ud fra samme logik betyder at selv Pia Kjærsgaard, som ikke vil have revselsesretten genindført, ønsker kommunistiske og nazistiske tendenser. Hvad med at tage den snak med Pia Kjærsgaard? Dansk Folkeparti har endda fjernet Søren Krarups indlæg fra deres website.

 

I øvrigt er der en fantastisk logik, hvor en af præsterne forsvarer sig med, at han ikke har haft behov for at bruge fysisk afstraffelse, fordi hans børn er blevet opdraget ordentligt. Lad os lige tænke den tanke til ende: Er du en elendig og kompetenceløs forælder, som ikke kan finde ud af at opdrage dine børn, så kan du altid kompensere for manglende kompetence ved hjælp af fysisk afstraffelse. Det nærmer sig en "Vi er ikke så kloge, men vi er gode til at løfte tunge ting"-mentalitet.

 

Man kunne trække den et skridt videre. Hvis Pia Kjærsgaard ikke opfører sig ordentligt ud fra dit synspunkt, hvorfor skal du så ikke have lov til at opdrage hende med fysisk afstraffelse som et naturligt element? Hvorfor stoppe ved børn?


Skrevet af Skovgaard 146 dage siden - Direkte link

Vi stopper sådan set heller ikke ved børn. Det er derfor at politiet har stave og pistoler.


Skrevet af hmadsen 146 dage siden - Direkte link

@Neonman ... Jeg kan ikke se dine indlæg men kan via sidste kommentar feltet se at du har skrevet noget.

 

Derudover...Hvad er vold.

 

Er det vold når man tager hårdt fat i armen på en hysterisk 5 årig og fører denne ud af et supermarked hvor hun har skabt sig helt vildt ??

 

Hvis det er vold så er jeg jo åbenbart en af voldsmændene ifølge Lisbeth Andersen...

 

Henrik Madsen


Skrevet af Jannik Thorsen 146 dage siden - Direkte link
Ja det er åbenbart enhver berøring som ikke er engleblid. Jeg har svært ved at se at et hårdt rusk af et adfærdsvanskeligt barn omtales som "vold". Kriterierne lader til at blive mere og mere hysteriske, og man stoler ikke længere på at forældre er i stand til at sætte grænser for hvor korporlig man må være overfor sine børn. Staten skal åbenbart ind og blande sig i alt, og helst bestemme over børneopdragelsen. Vi skal jo nødig have at forældrene får ideer som ikke er progressive, multikulturelle eller socialistiske/socialliberale.

Skrevet af mulan 146 dage siden - Direkte link
Tja når forældrene for 100000 gang på pædagogsprog har forsøgt at forklare lille asker at han ikke må hælde saftevand i sofaen for sjov, og forældrene ikke har en lov at dække sig ind under (du skal sidde i bilsædet ikke fordi jeg siger det men fordi det står i loven), så rammer magtesløsheden og så tager man barnet i armen og siger NEJ!!!! Så fatter asker det...men så har forældrene overtrådt loven (du må ikke tage barnet i armen) loven om børns rettigheder (du må ikke råbe af et barn og sikkert 1000 andre love. Forældrene er jo på bundlinien frataget rettigheden til at opdrage...så hellere lade en børnepsyk ordinere noget adhd medicin når de render forvildet rundt. Christ en lorteundersøgelse med en lortekonklusion

Skrevet af Shadowen (Michael Nielsen) 144 dage siden - Direkte link

Yep, og de undre sig hvorfor det går værre og værre med samfundet.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Krimi

24
11
9
6
2
24
5
2
15
47
30
8
21
39
13
25
14
81
17
4
Om S-H
Kampen for kvindefrigørelse forudsætter en erkendelse af, at kvinder Er undertrykte!   Liberal Alliance er, for nuværende, det bedste bud på...

Se S-Hs profil
eller
Følg S-H