FOA: Kamera mod hjemmehjælper var selvtægt
Udgivet for 343 dage siden i Krimi
Tilføjet 15/06 23:21 til Boblere af Christian Melgaard
Kilde: information.dk
FOA´s formand Dennis Kristensen er kendt for sine skæve meninger, men det tager alligevel prisen når han nu kritiserer, at en hjemmehjælper er taget på fersk gerning ved hjælp af et (privat opsat) skjult overvågningskamera. Hjemmehjælperen blev filmet med fingrene dybt nede i den gamles taske/pung.
Dennis Kristensen hæfter sig ved at det er uforeneligt med dansk lovgivning af opstille kameraer i private hjem, hvis de også fungerer som arbejdsplads for lønmodtagere. Det er direkte i strid med lov om tv-overvågning, siger han. Måske skulle han fokusere lidt mere på at det er hamrende umoralsk og uforeneligt med dansk lovgivning at stjæle fra ældre, som man er sat til at hjælpe.
Chefkonsulent Olav Felbo fra ældresagen anbefaler at mistanke om tyveri først meldes til kontaktpersonen i kommunen, men der er desværre alt for mange eksempler på at det ikke fører til noget som helst.
Lovgivning eller ej - almindelig anstændighed havde nok fået de fleste til at lade den ligge. Hvorfor tager han i øvrigt ikke skridtet fuldt ud og politianmelder familien?
Fordi han i virkeligheden blot politiserer på alle sine medlemmers vegne og i virkeligheden er ligeglad med både det konkrete medlem og den konkrete ældre borger.
Typisk fagbevægelse.
Det er selvfølgelig som udgangspunkt et "velfærdskamera", for at sikre sig den gamle har det godt. ;)
Hvis rettigheds-ekstremisterne som feks FOA´s Dennis Kristensen og CEPOS's John Machangama havde magten ville der være frit spil for svindlere og enhver sund fornuft ville være kørt ud på et sidespor..
Hvem er John Machangama??? Der er en gut i CEPOS ved navn Jacob Mchangama der bruger meget energi på at bevare borgeres basale rettigheder. Men at mene at borgere som udgangspunkt er frie indvider med ukrænkelige rettigheder, er vel ikek at "køre enhver sund fornuft ud på et sidespor"? Nej, det kan umuligt være Jacob Mchangama du mener.
Dennis kristensen synes det er "trist" at der har fundet et tyveri sted. Resten af artikiklen citeres han for at snakke mod overvågningen. Hvad med at han forholdt sig lidt mere til tyveriet ?
Jeg tror at kameraet er sat op fordi der har været en mistanke, formentlig fordi der er forsvundet penge. Om kameraet har været sat op for at chekce hjemmehjælperen eller den ældre selv er jo ikke til at vide. Men det vil de næste dages artikler og interviews nok vise. De vil nok også vise om familien har haft fat i kommunens kontaktperson, eller politiet.
Dennis Kristensen bør lukke r..... indtil der vides noget mere. Hans automat-svar forsøger at fjerne fokus fra tyveriet og gøre hans medlem til et offer for overvågning. SÅdan en gang bræk.
Jeg havde nok også ladet overvågnings-debatten vente til det andet havde lagt sig.
DK har har da en pointe, hvis overvågning er ulovligt er det ulovligt. Men hver ting til sin tid. Nu har man fået fjernet en tyvetøs fra "markedet" - og det må alle sådan set være glade for.
Generelt er jeg i mod kamera overvågning, især hvis den er statssanktioneret, og systematisk, fordi det er så åben for misbrug... Ala 1984, og hvad man f.eks. gør i England, hvor man arrestere folk for noget at det mest latterlige, feks et par der er lidt for friske i opførsel, en kvinde der i nattelivet viser et par bryster, i kådhed, så er politiet der straks - fordi det er denne slags kriminalitet som kameraer afsløere. Der er ikke væsentlig resultater for opklaring af kriminalitet pga kamera, på trods af propegandaen..
Men at folk vælger at overvåge deres eget hjem, især efter der har være et konkret mistanke om tyveri, kan jeg ikke se noget problem i, da det ikke er systematisk, og det er borgerne der beskytter sig selv. Især når man tænker på at en dement ville ikke kunne tage sagen i retten, fordi der vil altid være tvivl om hvad personen husker.
Så personligt er jeg i mod overvågening, hvor man bruger det som en fisketur, altså man sætter det op og håber nogen vil lave noget ulovligt, uden konkret mistanke eller noget. Altså man mistænkliggørere alle, og håber på at fange nogen, for et eller andet.. Men i konkrete tilfælde, hvor man har problemer med hærværk, tyveri, m.v. Kan jeg ikke se et problem i at midlertidigt at installere et system, med det formål at fange en tyv, eller hærværksmager.
Når de så drejer sig om privat overvågning af private hjem, må folk der kommer der finde sig i at nogen folk overvåger deres egen ejendom, uden at de skilter med det.
Sådan er socialismen...
hov hov det var jo et privat hjem!
FOA - Forbrydelserne Opdages Aldrig
(og hvis de gør, så skal der gribes ind mod ofrene=
Det er en svær sag.
Tyveri fra en klient, det er helt uacceptabelt. Det er også uacceptabelt, at man udsættes for overvågning uden man ved, der er en risiko for overvågning.
Jeg er tilbøjelig til give FOA ret. Målet helliger ikke midlet. Ved hjælp af overvågning afslørede man en ussel kriminel handling, men overvågningen er et groft overgreb mod alle de, der ikke stjæler.
I private hjem bør man har ret til selv at bestemme, ja, men når det også fungerer som en arbejdsplads, så er skjult overvågning ikke acceptabelt.
Så vidt jeg kan forstå har de gamle mennesker ikke meget at have sagt om hvem der bliver deres hjemmehjælp, så de er nødsaget til at blotte deres hjem overfor folk de måske ikke har tillid til/bør have tillid til.
Mener du en klarere tilkendegivelse overfor hjemmehjælperne om at folk kan have overvågning i deres eget hjem ville være en løsning? Eller hvad foreslår du? Det kan ikke være rimeligt at den gamle bare skal acceptere en mistanke om en person der har fri adgang til dennes hjem. De har åbenbart haft mistanke i et halvt år, og henvendelser til kommunen kan jeg forstå ikke nytter.
Overvågning i offentligt rum er noget skidt. Overvågning i privat regi, er en privat sag. Og det er så ligegyldigt om det så er en arbejdsplads eller et privat hjem, eller som her, begge dele. Det er privat ejendom.
Og hvad definerer så, om man skal kategorisere det som et privat hjem eller som en arbejdsplads? Skal det defineres af den der kommer på stedet i embeds medfør, eller skal det defineres af den, der bor der og ejer boligen? Det giver vist sig selv, at vi ikke skal ud i at lade samfundet definere hvad der er et privat hjem. Det gælder der heldigvis klare regler for i grundloven, så alle fordrejninger af FOA, kommer de næppe langt med.
Siger du at det ikke skal være muligt at få hjemmehjælp hvis man har overvågningskamera i sin bolig? Har du overvejet, at formålet med et kamera kunne være at famillien gerne vil kunne holde øje med deres ældre pårørende. Det er et legitimt formål og det skal vel ikke forhindes fordi en hjemmehjælper føler sig overvåget.
-"Siger du at det ikke skal være muligt at få hjemmehjælp hvis man har overvågningskamera i sin bolig?"
Det bør i den grad være muligt for hjemmehjælperne at nægte at arbejde under overvågning. Men det bør i ligeså høj grad være muligt for kunden, at nægte at betale for hjemmehjælpen så.
Alt dette bliver vanvtiigt indviklet, fordi vi ikke respekterer privat ejendomsret. Hvis der nu var tale om en privat kunde og et privat hjemmehjælper firma, uden statslig indblanding, så ville der ikke være nogen problemer.
Jeg er enig, at den private ejendomsret, skal respekteres, men når private beder det offentlige om hjælp, så må man også acceptere, at hjælpen gives under nogle vilkår. Jeg synes det er rimeligt at sige, vi vil ikke udføre arbejdet, hvis vores medarbejdere udsættes for skjult overvågning.
Jeg mener skjult overvågning er et groft overgreb, ikke mod tyveknægten, men mod alle de, der ikke stjæler.Jeg kan acceptere overvågning, når der tydelig gøres opmærksom på det. Jeg synes også det er iorden at sætte skjult overvågning op på privat område sålænge, man ikke inviterer folk ind på sin ejendom, det må være en privatsag.
Jeg er ikke meget for at give FOA ret i noget som helst, men for en gangs skyld kan jeg godt følge dem.
-"men når private beder det offentlige om hjælp, så må man også acceptere, at hjælpen gives under nogle vilkår."
Helt enig! Men man kan jo ikke fravælge den offentlige hjælp, så der er næppe tale om at private beder det offentlige om hjælp.
-"Jeg synes det er rimeligt at sige, vi vil ikke udføre arbejdet, hvis vores medarbejdere udsættes for skjult overvågning"
Helt enig.
-"Jeg mener skjult overvågning er et groft overgreb, ikke mod tyveknægten, men mod alle de, der ikke stjæler"
Det er forkert, hvis man aftaler at der ikke overvåges, og der så overvåges alligevel. Ellers ser jeg ikke noget problem. Jeg skal ikke redegøre for noget som helst omkring min ejendom, ift. dit ophold der. Du kan spørge alt du vil og vi kan lave en kontrakt, som vi begge skal overholde, men du har selvfølgelig ingen ret til at jeg automatisk skal oplyse dig om alle forhold.
Der vil altid være betingelser som begge parter i en konrakt skal overholde. Hvad disse specifikt er, kommer ingen andre ved og der er ingen grund til at definere noget som helst på forhånd. Der er ikke noget implicit krav om at der skal oplyses om evt. overvågning. Ligesom der ikke er noget implcit krav og at den ene part skal finde sig i at blive overvåget. Dette viser bare at det ikke nytter noget med svagt defineret ejendomsret. den er død og pine nødt til at være absolut og ubestridelig.
Forbryderen er offer og offeret er forbryder.
Det er et sygt samfund, hvor sådanne udmeldinger ikke bare uden videre kan grines væk.
Dennis Kristensen og hele det socialistiske sammenrend har i gennemført stil altid stillet sig til forsvar for de kriminelle og forbryderne, mens ofrene har fået en finger. Jeg har INTET til overs for de rødes såkaldte humanisme og menneskesyn.
Jeg må tilstå at jeg har meget svært ved at følge Dennis Kristensens udsagn om at der skulle være tale om selvtægt i situationen her. Havde der været tale om selvtægt så havde den bestjålede og en eventuel gruppe andre private individer gået sammen om at give tyven jordens største røvfuld...
Det er muligt at der er nogen bestemmelser omkring videoovervågning i private hjem, når de fungerer som fast arbejdsplads for folk. Men så længe politiet reelt ikke er i stand til at behandle sager af denne type, så bliver borgerne sgu' nødt til at give dem (politiet) en hånd mht. fremskaffelse af beviser som i sagen her.
Først ekspropriation, så handicaporganisationernes krav om tilgængelighed, nu forbud mod at sætte kameraer op i SIT EGET HJEM.
Jeg bestemmer ikke i egen bolig. Hvor er det vanvittigt at erkende.
Det er vel tilstrækkeligt at opsætte et skilt som fortæller at der er "videoovervågning". Så må den enkelte hjemmehjælper (eller Peter fra Leasy) tage stilling til om han/hun kan arbejde under de forhold. Der er hundredevis af butikker som er videoovervågede. De slukker mig bekendt ikke kameraerne når postmanden, eller manden med varelevering kommer og skal aflevere et eller andet. De er altså også overvåget i deres arbejdstid. Men de er til gengæld informerede om det.
Står et skilt, at der er overvågning eller orienteres man om det, så der ikke tale om skjult overvågning, men det er ikke tilfældet i den pågældende sag.
Står et skilt, at der er overvågning eller orienteres man om det, så der ikke tale om skjult overvågning, men det er ikke tilfældet i den pågældende sag.
Nu er det jo sådan ,at kameraet er opsat med politiets tilladelse, og iøvrigt er det noget svineri , at stjæle fra gamle mennesker, der er hjælpeløse og afhængig af hjælp !
http://www.sn.dk/Politi-godkendte-SOSU-overvaagning/Koege/artikel/135357
Efter den oplysning kan man vel så koncentrere sig om substansen, nemlig at en af vores ældre medborgere er blevet bestjålet i sit eget hjem - og tilmed af en offentligt ansat person som var i hjemmet for at udføre sit arbejde. Jeg går ud fra som givet at vedkommende ikke arbejder som hjemmehjælper mere - men der bør være strafferetslige sanktioner også.
Har Dennis Kristensen gjort det rigtige ? - nemlig at meddele den pågældende hjemmehjælper, at han/hun er smidt ud af forbundet, og man vil ikke tage skridt til at beskytte mod en fyring. ? - Hvis ikke, så er der noget galt med selve moralen i hans forening.
Dennis Kristensen hæfter sig ved at det er uforeneligt med dansk lovgivning af opstille kameraer i private hjem, hvis de også fungerer som arbejdsplads for lønmodtagere.
Næppe, men et advarselsskilt og oplysning kan nok gøre det lovligt, Der er da mange kameraer på min arbejdsplads.
Flere artikler fra Krimi
Maersk-vagter afværger pirat-angreb
Udgivet for 10 timer og 27 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 17:07 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: Umotiveret overfald af arabisk udseende voldsmænd på ung mand og hans kæreste
Udgivet for 7 timer og 17 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 20:18 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Afghansk mand fra Hadsund fængslet for æresvold
Udgivet for 18 timer og 27 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:11 til Boblere af Klor
Kilde: nordjyske.dk
Arbejde kan ikke betale sig for 151.000 danskere - dr.dk/Nyheder/Penge
Udgivet for 11 timer og 37 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:23 til Boblere af Frihed
Kilde: dr.dk
Iraner på tålt ophold kan vælte særlov mod terror
Udgivet for 16 timer og 26 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 11:09 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
En beretning om politiets effektivitet
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 41 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:24 til Boblere af Larebil
Kilde: dailyrush.dk
Importør får fire år for snyd med bilmoms, Kriminal
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 3 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:58 til Boblere af Stephan W
Kilde: mja.dk
Dømt for drabsforsøg: Rykker op i HA-hierarkiet
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 27 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 12:08 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Levakovic-familien: Kendte sigøjner-tyve afsløret af vidne
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 18:30 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: ekstrabladet.dk
“Kampen skal føres på alle planer, også med vold om nødvendigt”
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 08:11 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: uriasposten.net
TV 2 TALER OG SKRIVER i TO TUNGER - og vi er end ikke nået til Pinse endnu
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Betjent fik dagbøder for at skyde kollega
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 14:34 til Boblere af Per T
Kilde: jp.dk
ANTAL TRICKTYVERIER ER STEGET 58% PÅ TRE ÅR - forklaringen skal demaskeres
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Departementschef hemmeligholdt fusk for minister og Folketing | Den Korte Avis
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Tilføjet 20/05 12:38 til Boblere af Capitalist
Kilde: denkorteavis.dk
Politiet uddeler bøder til folk, der råber
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 19:09 til Boblere af Jens Kristiansen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: 16-årig forsøgt voldtaget under astma-anfald af mørklødet mand
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 11:40 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: flygter fra fars voldtægt - 13-årig brækker ryggen
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 00:06 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: ekstrabladet.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: Somaliere begik gaderøveri mod ung mand
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 17:19 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: gentofte.lokalavisen.dk
Ny enhed får udvist 200 illegale udlændinge - problemet er nærmest endeløst
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 23:54 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: politiken.dk
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |
|
Om Christian Melgaard Partner i asset management og rådgivningsfirmaet Atlas Management. Se Christian Melgaards profil eller Følg Christian Melgaard |
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 39 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 32 klik
Peter Kurrild-Klitgaard: 1984 i 2012 23/05 12:45 - 31 klik
20 sorte dræber-sjakaler i aktion i det multikulturelle England 23/05 15:09 - 28 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 653 klik
Folkeskolen suger løs 22/05 22:47 - 482 klik
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
|
|
Opsparing i fysisk guld og sølv – en guide for menigmand Tilføjet 06/05 05:11 af Niklas Nikolajsen |
|
|
Proletarernes pjækkedag Tilføjet 01/05 09:53 af Rune Kristensen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

