Helle Thorning-Schmidts huse - er loven blevet bøjet?
Udgivet for 464 dage siden i Krimi
Tilføjet 14/02 18:00 til Boblere af Rasmus J
Kilde: ekstrabladet.dk
Ifølge Ekstra Bladet har Helle Thorning-Schmidt ejendommme i Danmark og udlandet for kr. 10 mio.
EB´s vinkling er selvfølgelige at vi burde have ondt i røven over hendes mange huse, men reelt har EB fat i en lang større historie (vel uden at vide det) - nemlig at Helle Thorning-Schmidt med hendes mange ejendomme måske aldrig har været fraflyttet Danmark, og dermed er den 9 sider lange skatteafgørelse afgjort på et forkert grundlag (den 9 sider lange afgørelse skulle ifølge Helle Thorning-Schmidt´s revisionsfirma bygge på, at Helle Thorning-Schmidt og hendes mand var fraflyttet Danmark i 1999, og altså aldrig havde skattepligtig, da sagen rullede i den danske presse).
På trods af de mange udenlandske ejendommme, så valgte Helle Thorning-Schmidt og hendes mand nemlig at bo ulovligt i Danmark i 3½ år i træk - ved ikke at opgive dispositionsretten til deres bolig i Danmark.
Et lille tilbageblik på Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock´s liv:
1996 : Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock bliver gift
1997 : Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock flytter til Danmark, hvor LO ansætter Helle Thorning-Schmidt som "konsulent", så hun kan få tid til at fører valgkamp til Europaparlamentet
1999 : Helle Thorning-Schmidt bliver valgt til Europaparlamentet, og flytter sammen med Stephen Kinnock til Bruxelles, MEN de fraflytter aldrig deres bolig fra 1997 - istedet bliver de boede i Danmark. De har nu både rådighed over lejlighed i Bruxelles og egen ejerlejlighed på Amagerport.
I de efterfølgende år skriver Helle Thorning-Schmidt mange breve til myndighederne i Danmark, hvor hun forsøger at overbevise dem om, at ejerlejligheden på Amagerport er hendes hjem - f.eks. skriver hun til Søren Pind (daværende bygge- og teknikborgmester i København):
"Lejligheden er mit hjem i ca. en til tre dage om ugen, når jeg er hjemme for at passe mit bagland og deltage i møder. Vi er desuden ofte hjemme hele familien i weekenderne og ferierne."
Dette gør Helle Thorning-Schmidt, fordi hun ønsker at bevare sin bolig i Danmark, men dermed er hun i direkte strid med kildeskattelovens bopælsbegreb ved fraflytning, hvor det at have fortsat dispositionsret over den indtil fraflytningen benyttede bolig er ensbetydende med, at bopælen anses for opretholdt, og dermed har man STADIG fuld skattepligt til Danmark.
På intet tidspunkt fraflytter Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock deres lejlighed på Amagerport. De fremlejer/udlejer heller ikke lejligheden, men istedet bruger de begge lejligheden som deres hjem. Som bevis for dette er udover Helle Thorning-Schmidt´s breve til myndighederne, også at Helle Thorning-Schmidt brugte kr. ½ million om året på at rejse - hvilket var mere end noget andet dansk medlem af Europaparlamentet.
Kan der være tale om at Helle Thorning-Schmidt og Stephen Kinnock fik deres fraflytning hos Skat på forkert grundlag, da de selv valgte at beholde og benytte den helårs bolig de havde i Danmark?
Hvilket reelt vil betyde, at de begge aldrig har været fraflyttet, men istedet begge har været fuld skattepligtige i Danmark siden de flyttede hertil i 1997.
Blev loven bøjet for Helle Thorning-Schmidt?
Ligningsvejledningen - D.A.1.1.2 Fraflytning - Hvornår er bopæl bevaret?:
"Den fortsatte dispositionsret over den indtil fraflytningen benyttede bolig, eller eventuelt en anden bolig, vil sædvanligvis være ensbetydende med, at bopælen anses for opretholdt, medmindre boligen udlejes/fremlejes uopsigeligt for udlejeren/fremlejeren i mindst 3 år. Denne praksis er støttet på en række afgørelser , se f.eks. landsskatterettens kendelser i TfS 1986, 16 LSR, 1986, 552 LSR og 1987, 475 LSR samt TfS 1982, 558 HRD og TfS 1987, 281 VLD. Se også TfS 1992, 316 HRD, hvor skatteyderen opholdt sig 7 år i udlandet med sin familie og ikke havde anden tilknytning til Danmark end ejendomsret til et parcelhus. Den fulde skattepligt blev opretholdt, da huset udelukkende havde været udlejet i perioder på under 3 år."
http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=102243
Og på INTET tidspunkt har Helle Thorning-Schmidt opgivet dispositionsretten over hendes boliger i Danmark - tværtimod skriver hun til myndighederne (undtagen Skat) i en lindstrøm for at fortælle dem, at hun skam stadig bor i Danmark.
Hvis det er rigtigt, så har "man" bøjet retspraksis for Helle Thorning. Spørgsmålet er så, hvem der sætter nogen mere lige for loven end andre, og hvorfor. Det er almindeligt i Danmark, at systemets egne beskyttes, og vi har set utallige sager der mere end antyder og somme tider viser dette - f.eks. Peter Lofts dækken over sine skattechefer og Rigsadvokatens dækken over systemet i Scandinavian Star sagen.
Men dette er værd at bore i, især når det er hykleren over alle hyklere, Helle T., der risikerer at blive afsløret en gang for alle. Det er vigtigt at vise danskerne, hvilken person, det er, der vil brandbeskatte dem og forgælde deres børn i fremtidige generationer, mens hun selv lever fedt under systemets beskyttelse.
Unægtelig et godt spørgsmål: hvem sætter nogen mere lige for loven end andre, og hvorfor? Jævnfør skattesagen mod golfspilleren Søren Hansen, der alene på grundlag af brug af sit dankort bliver dømt til at betale millioner i skat til Danmark + bøde.
Jeg tænkte noget lignende uden at have samme indsigt i skattereglerne. Har hun forresten betalt dansk ejendomsskat?
Men et kritisk spørgsmål; hvilket nyt er der i EB's historie i relation til HT's bopæl eller ikke bopæl i Danmark. (Iøvrigt er jeg ikke enig i at det var ulovligt at HT opretholdt/forsøgte at opretholde folkeregisteradresse i DK. Iht CPR-loven § 24, stk 5; "Personer, der er ansat i den danske stat og beordret til tjeneste uden for riget, skal uanset bestemmelsen i § 24, stk. 1, aldrig registreres som udrejst." Den må da også gælde EU -parlamentarikere.)
Den må da også gælde EU -parlamentarikere.)
Det må man da håbe - eller skal loven laves om. Jeg vil også gerne have uddybet hvad der skulle være galt her.
Jeg aner ikke hvad loven siger om dette, men jeg ville blive meget overrasket, hvis EU-parlamentarikere er at betragte som statsansatte.
"Personer, der er ansat i den danske stat og beordret til tjeneste uden for riget, skal uanset bestemmelsen i § 24, stk. 1, aldrig registreres som udrejst." Den må da også gælde EU -parlamentarikere.)
Hun var ikke ansat af den danske stat. Det var derfor hun brød cpr loven.
Lønnen bliver udbetalt af EU og ikke af de enkelte medlemsstater. Dette system er dog først trådt i kraft fra valget til Europa-Parlamentet i 2009 og overgangsregler gør det muligt, at medlemsstaterne i en overgangsperiode (max. 2 valgperioder fra 2009) kan supplere den EU-udbetalte løn med nationale midler. En reel ligeløn for medlemmerne er således først i sigte fra 2019.
Hun fik altså løn af den danske stat. Er lønnen ikke et af de elementer, som fastslår om man har at gøre med et ansættelsesorhold?
Jo lønnen er et element, men i et ansættelsesforhold finder man til gengæld også typisk en instruktsret. Nu er det et par år siden jeg var inde over skatteret, men jeg mener at politikere (ligesom bestyrelsesmedlemmer og advokater) netop modtog "vederlag" og ikke løn.
Det skulle dog ikke undre mig om tilfældet er, at der ikke er klare regler for beskatningen / "udrejsen" af danske EU-parlamentariere - og i forhold til princippet om "ligehed for loven" er det jo meget interessant at det belyst.
Man kan selvfølgelig sige at det er lidt tamt at hænge Helle op på, at der ikke findes klare regler for de ca. 100 danskere der var været i Bruxelles som parlamentarikere, men mit håb er at endnu en tur igennem møllen vil gøre det klart for damen, hvilket pervest monster af en statsmagt, som hun argumenterer for.
Er et frivilligt job som hun selv har "søgt", det samme som at blive beordret til tjeneste???
Det synes jeg, som gammel soldat, bestemt ikke...
Uanset hvor meget kandidaterne til EU-parlamentet drømmer om at blive valgt, er de teknisk set beordret afsted nøjagtig som en soldat. Det er det der hedder borgerligt ombud !
Det er potentielt er stor historie!
Interessant! Er enig med Froggy - i mine øjne ser det ud til, at der er noget om snakken?
Sagen er blot svær at opklare. Man kan godt afklare hvorvidt hun havde råderet over de tidligere boliger, indtil hun køber den sidste på Østrebro, men derefter ender sporet blindt.
Man kan nemlig ikke se. hvad skattemyndighederne har lagt til grund for deres ligning og fraflytningen af Kinnock/Thorning, medmindre hun lægger papirerne frem.
Men det forudsætter at SKAT dækker over hende?
Det kan skyldes en sagsbehandlingsfejl, at de lod Kinnock/Thorning slippe for den fulde skattepligt. En fejl som ikke vil blive offentliggjort. Thorning vil omvendt kunne sige at alt er forelagt SKAT og så slutter sagen der. SKAT vil ikke kunne eller vil ikke gøre til genmæle i medierne og dertil har jeg svært ved at se hvilke medier der vil tage sagen op, efter at hun klare skattesagen på målstregen ved held.
Da vi heller ikke kan se sagsfremstillingen for afgørelsen for Kinnock, er det også umuligt at se om denne hviler på et korrekt grundlag eller om de blot har taget deres tidligere registreringer til efterretninger.
Hvis Thorning/Kinnock dog har afgivet usande oplysninger ved "fraflytningen" vil der muligvis kunne ske en genoptagelse, men omvendt stod hun jo i cpr registret som boende på Amager og disse oplysninger havde skattemyndighederne endvidere adgang til.
Ja det kan godt være en blindgyde. Man kan sidde og håbe på en wikileakstype indenfor murerne, som synes at sagen bør kendes offentligt.
Det vil ikke være specielt underligt hvis det viser sig at SKAT har dækket over Helle T. - ikke som en bevidst handling, men snarere som en konsekvens af overforsigtighed for ikke at blive beskyldt for at jage hende af politiske årsager. Det er vel en kendt sag, at statsapparatet selv efter 10 års borgerligt styre er gennemsyret socialdemokratisk.
Det tror jeg ikke er forklaringen, men det er udsædvanligt at en politiker bryder boligloven og må tvangsflyttes og så i en kobination med Kinnocks og hendes skattepligt.
Ikke alt i den praktiske verden er så perfekt som man skulle tro. Det ved jeg af erfaring. Resultatet er dog at hun har haft fordel på alle punkter, haft rådighed over bolig, fået rejsepenge og Kinnock har ikke haft skattepligt.
Er der ikke tale om forældede forhold?
Otto.
Helt sikkert.
Men hvis nogen kunne finde ud af at Helle havde arbejdede med børnepasning sort
som 12 årige,,,, Så kunne man da lige koge lidt suppe på det....
Givetvis i juridisk forstand. Moral har en længere forlældelsesfrist. Især når hun er 'taget i' rungende dobbeltmoral på andre områder.
Det kunne være rart hvis der kom noget konkret på bordet hvis der er noget.........
En ting er sikkert at da Thorning blev valgt til EU for DK skal Hun have dansk folkeregister.adresse.
i hele perioden.
En kommunalpolitiker skal også bo i "sin" kommune
Og en fra folketinget skal bo i DK.
Forkert, så skriv lige...
Dette kommer så oven i den "lille" hovedpine for HTS at hun ud fra et eller andet moralsk kodex mener at de rige svin som tjener over 1 mio. skal betale noget meget i møg-svineri-skat. Dette samtidigt med at hun hyklerisk har plantet en indkomstgenerator i udlandet til lav nasse-skat og i stor fed grad trækker på hvad fælleskassen har af ydelser i Danmark ... ahhh ja specielt privatskole - modsat hvad man STOD for førhen.... osv.
Godt tænkt Rasmus J.
Ingen tvivl om at der til stadighed gøres både lovgivningsmæssig og juridisk forskel på mennesker i Danmark.
Prøv blot at holde skattepigens forhold op mod Glistrups:
http://fremskridtdk.wordpress.com/2008/08/02/de-fortiede-skandalers-sag/
Helle Thorning følger lige nu den sikreste strategi der overhovedet findes for hende og S-SF - hun holde sig helt væk fra debatten. Hendes rådgivere har indset at jo mere usynlig hun erf des bedre. Det er hendes hidtil mest smarte træk, men det må ikke lykkes .....
Mens journalister kaster sig over den ene "sag" efter den anden, så har de tilsyneladende fredet Helle Thorning - bortset fra Ekstrabladet. I forhold til andre politikere er intet for småt og intet for privat, men Helle Thornings skattesag er tilsyneladende gået i glemmebogen.
For det første mangler vi stadig at se det skattenotat som hun så kækt lovede at lægge frem. Notatet indeholdt tilsyneladende ikke det hun håbede på, for det er fortsat ikke lagt frem.
For det andet er der skats afgørelse, som bør granskes. Det har formodningen med sig, at afgørelsen i stor udstrækning bygger på en frygt for at blive skudt i skoene at man politiserer.
For det tredje og langt mere alvorligt er der hele den moralske side af sagen, hvor det er indiskutabelt at Helle THorning dels har løjet lodret overfor myndigheder og dels har forsøgt at pine sin skattetænkning helt ud i ekstremet sammen med sin mand.
Det er på tide at få ryddet op en gang for alle - den kvinde kan ikke i fuldt alvor kandidere til landets højeste embede !!??
Nej det vil jeg aldrig hævde, men jeg har heller ikke mere forstand på fodbold end landstræner Morten Olsen, og alligevel kan jeg godt se når landsholdet spiller dårligt.
Du mener vel ikke seriøst, at man skal være ekspert for at udtale sig - hvis det var tilfældet havde du vel en del færre indlæg her på 180grader???
så er hr jørgensen igen sendt i byen af SSF, giver det godt at være ansat af dem ?
Helle Thorning er dybt kriminel, men ingen tør gøre noget alvorligt ved på grund af frygt for at blive beskyldt for politisk hetz. Det er helt parallelt til indvandrer situationen, hvor man ikke må kritisere kriminelle indvandrere uden at det kaldes racisme.
Flere artikler fra Krimi
Maersk-vagter afværger pirat-angreb
Udgivet for 10 timer og 41 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 17:07 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: Umotiveret overfald af arabisk udseende voldsmænd på ung mand og hans kæreste
Udgivet for 7 timer og 31 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 20:18 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Afghansk mand fra Hadsund fængslet for æresvold
Udgivet for 18 timer og 41 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:11 til Boblere af Klor
Kilde: nordjyske.dk
Arbejde kan ikke betale sig for 151.000 danskere - dr.dk/Nyheder/Penge
Udgivet for 11 timer og 51 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:23 til Boblere af Frihed
Kilde: dr.dk
Iraner på tålt ophold kan vælte særlov mod terror
Udgivet for 16 timer og 40 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 11:09 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
En beretning om politiets effektivitet
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 55 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:24 til Boblere af Larebil
Kilde: dailyrush.dk
Importør får fire år for snyd med bilmoms, Kriminal
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 16 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:58 til Boblere af Stephan W
Kilde: mja.dk
Dømt for drabsforsøg: Rykker op i HA-hierarkiet
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 40 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 12:08 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Levakovic-familien: Kendte sigøjner-tyve afsløret af vidne
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 18:30 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: ekstrabladet.dk
“Kampen skal føres på alle planer, også med vold om nødvendigt”
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 08:11 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: uriasposten.net
TV 2 TALER OG SKRIVER i TO TUNGER - og vi er end ikke nået til Pinse endnu
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Betjent fik dagbøder for at skyde kollega
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 14:34 til Boblere af Per T
Kilde: jp.dk
ANTAL TRICKTYVERIER ER STEGET 58% PÅ TRE ÅR - forklaringen skal demaskeres
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Departementschef hemmeligholdt fusk for minister og Folketing | Den Korte Avis
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Tilføjet 20/05 12:38 til Boblere af Capitalist
Kilde: denkorteavis.dk
Politiet uddeler bøder til folk, der råber
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 19:09 til Boblere af Jens Kristiansen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: 16-årig forsøgt voldtaget under astma-anfald af mørklødet mand
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 11:40 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: flygter fra fars voldtægt - 13-årig brækker ryggen
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 00:06 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: ekstrabladet.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: Somaliere begik gaderøveri mod ung mand
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 17:19 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: gentofte.lokalavisen.dk
Ny enhed får udvist 200 illegale udlændinge - problemet er nærmest endeløst
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 23:54 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: politiken.dk
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |
|
Om Rasmus J Selvstændig mand i begyndelsen af 30´erne, som praktiserer udspredelsen af individuel frihed. Se Rasmus Js profil eller Følg Rasmus J |
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 39 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 32 klik
Peter Kurrild-Klitgaard: 1984 i 2012 23/05 12:45 - 31 klik
20 sorte dræber-sjakaler i aktion i det multikulturelle England 23/05 15:09 - 28 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 653 klik
Folkeskolen suger løs 22/05 22:47 - 482 klik
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
|
|
Opsparing i fysisk guld og sølv – en guide for menigmand Tilføjet 06/05 05:11 af Niklas Nikolajsen |
|
|
Proletarernes pjækkedag Tilføjet 01/05 09:53 af Rune Kristensen |
| Flere klummer | |
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

