Jura-eksperter: Undersøg sagen om Kamp og Sass nærmere

Af Camilla Paaske Hjort, 180Grader

Camilla_Hjort

13/04/2011

Af Camilla Paaske Hjort, 180Grader.dk

Ifølge flere juridiske eksperter, som 180Grader har talt med i dag, har Henrik Sass Larsen, landets formentlig kommende socialdemokratiske finansminister, sandsynligvis ikke noget rent juridisk problem i forhold til den gratis mad og drikke, han igennem flere år angiveligt har modtaget på Café Vanilla i Køge.


Men det betyder ikke, at der ikke er et betydeligt moralsk problem. Som Gorm Toftegaard Nielsen, der forsker i jura på Aarhus Universitet, retorisk spørger:


”Hvad sagde Socialdemokraterne dengang, man fandt ud af, at Søren Pind fik rabat i en tøjforretning, fordi han købte meget tøj der? Der var de meget hellige, så man kan undre sig over, at de ikke farer frem i denne sag mod en af deres egne, der i den grad har udnyttet en gunstig aftale med en forretning. Hvis Henrik Sass Larsen har spist og drukket gratis i det omfang, café-ejerne beskriver, så må sagen undersøges. Det er umiddelbart ikke ulovligt, men det lyder meget specielt.”

Har ingen poster

Pointen er nemlig, at hverken Henrik Sass Larsen som folketingsmedlem eller Tommy Kamp som formand for Socialdemokraterne i Køge har haft formelle positioner i Køge Kommune, som de kunne misbruge til at skaffe sig personlig vinding.

”Det afgørende er, om Tommy Kamp har siddet i byrådet i løbet af den tid, det her er foregået. Har han ikke det, så er det svært at komme efter noget på det juridiske plan. Men man bør undersøge, hvad det er, der har givet ham indflydelse i den grad, som det er beskrevet af café-ejerne,” siger Gorm Toftegaard Nielsen.


Juraprofessor Lars Bo Langsted fra Aalborg Universitet er enig, både i forhold til Sass Larsen og Kamp:


”Hvis der kun er tale om, at Henrik Sass Larsen har været med på Café Vanilla som Tommy Kamps gæst, og derigennem har fået gratis mad og drikke på grund af den aftale, Tommy Kamp havde med caféen, så har han så vidt jeg kan se ikke gjort noget forkert i juridisk forstand,” siger Lars Bo Langsted til 180Grader.

Langsted: Kig nærmere på Kamps metoder

Om Tommy Kamp siger Lars Bo Langsted:

”Hvis der ikke er tale om, at han har misbrugt en formel magtposition til at afpresse caféen, så må det, om han har et juridisk problem, afhænge af, hvilke metoder han i sin uformelle magtposition har brugt for at være i stand til at tilbyde caféen udendørsservering og parkeringspladser.”

Ifølge Jørn Vestergaard, professor i strafferet på Københavns Universitet, er der "på nuværende tidspunkt nok mere behov for en journalistisk belysning af sagen end for en juridisk".

Denne artikel er kommet i stand takket være penge fra 180Graders superbrugere, der har tegnet et abonnement til 39 kr. om måneden. Du kan blive superbruger ved at klikke her.

Kilde: