Kontakt 180Grader.dk
17

Skrevet af Snor 103 dage siden - Direkte link

De er gale i Næstved kommune. 


Skrevet af Jan Daniel Andersen 103 dage siden - Direkte link

Den praksis er ikke kun udbredt i Næstved. Jeg har f.eks. aldrig modtaget en opkrævning på ejendomsskatter. Jeg har udelukkende modtager rykkere - pålagt gebyr naturligvis - med de tilhørende trusler.


Skrevet af Svend 103 dage siden - Direkte link

Det samme har jeg. Jeg betaler ejendomsskat på mit sommerhus via pbs, og det har jeg altid gjort. Så laver de om på deres system, så de ikke kan hæve pengene via pbs, og så får jeg rykkere og gebyrer.

 

Jeg ringede dem op, og fortalte, hvad jeg mene om dem. Det hjalp.


Skrevet af Skovgaard 102 dage siden - Direkte link

Jeg får et pappir med to regninger på. De ene til betaling snart, den anden til beyaling om 7 måneder. Jeg glemmer selvfølgelig alt om den der er 7 måneder fremme og får altid en rykker på den. Jeg kunne selvf. bruge betalingsservice, men jeg bryder mig ikke om at folk bare kan hæve på min konto.


Skrevet af clauswobbe 103 dage siden - Direkte link

Kunne du ikke styre din barnagtige retorik, "abel"? Den er da uudholdelig at høre på!


Skrevet af abel 103 dage siden - Direkte link

Hej, Peter Pedersen!

Ikke mere, end at du både læser og besvarer indlægget, Peter!


Skrevet af Bitten enevold 103 dage siden - Direkte link

ABEL du har ret.. Men retorikken er for skarp. Det kan godt gøres på en mere neutral måde.


Skrevet af abel 103 dage siden - Direkte link

Vrøvl, Bitten.

Du bør besvare affaldet i samme tone, som det angriber dig.

Men du kan også trække dine bukser af, læne dig på alle 4 og lade Peter Pedersen fornøje sig med dig og lade ham stjæle alle dine penge fra dig.

Du har ingen magt over Peter Pedersen.

Peter Pedersen har al magt over borgerne i Næstved.

Valget er dit, Bitten.


Skrevet af Bitten enevold 103 dage siden - Direkte link
Abel...

Skrevet af Nielsr 102 dage siden - Direkte link

Abel

 

Er det muligt at få oplyst din alder og beskæftigelse.

Så kunne dine kommentarer vurderes i den sammenhæng og få den rigtige varedeklaration.


Skrevet af abel 102 dage siden - Direkte link

Hej, Nielsr.

Du er kommunalarbejder og nu vil du forfølge dine kritikere.

YNK!


Skrevet af Nielsr 102 dage siden - Direkte link

Jeg vil gerne røbe at jeg er ingeniør og 43 år.

 

Jeg vil ikke forfølge nogen men det kunne være interessant at få din alder og måske også beskæftigelse at vide for at kunne vurdere hvor alvorligt man skal tage dine skriverier.


Skrevet af Mtobias 102 dage siden - Direkte link

Abel er et forkælet pattebarn, der føler sig evigt forurettet! En præcis alder vil vel ikke ændre anskuelsen af hans "iagttagelser" væsentligt??


Skrevet af abel 101 dage siden - Direkte link

Hvor blev det så meget lettere for korrupte magtmisbrugere som økonomidirektør Peter Pedersen, hvis vi alle bare holdt kæft og trampede i takt.

 

Kommunalarbejderne Nielsr og Mtobias viser vejen.


Skrevet af Nielsr 101 dage siden - Direkte link

Den eneste der har gjort livet lettere fpr Peter Pedersen er dig med et sprogbrug som gør det let at kategorisere kritikken under Loony.

 

Hvorfor prøver du ikke at få ham registreret på det sorte register ? http://detsorteregister.dk/

Fordi du så rent faktisk skal dokumentere din påstande imt her på siden ?!

 


Skrevet af abel 101 dage siden - Direkte link

"...gør det let at kategorisere kritikken under Loony...."

 

Nielsr: Kritiserer du kommunen, er du sindssyg....

 

Hvor er det dog, vi har hørt den slags før?


Skrevet af abel 101 dage siden - Direkte link

Hvilke dele af dette ejer du ikke evnerne til at fatte, Nielsr?:

"...Kira Daniel, Dysted, har ringet til kommunen for klage over rykkeren på 250 kroner, men hun fik klart afslag og føler, hun blev betragtet som en løgner, da hun forsikrede stemmen i røret om, at hun ikke har modtaget den oprindelige regning med girokort. Svineri. - Det er simpelthen noget svineri. Jeg har talt med økonomidirektøren. Han sagde, at jeg sagtens kunne påstå, at jeg ikke havde fået regningen, siger Kira Daniel til Sjællandske. Hun blev opfordret til at klage til økonomiudvalget, og det gør hun...

Jørgen Stage fik en regning, men det var grundejerforening Lindegårdens regnskab, og da han ringede til kommunen stod det klart, at de 954,09 kroner faktisk var penge som tilhørte ham. De blev sat ind på Jørgen Stages konto. Ingen undskyldninger. Bent Aarup Nielsen i Blangslev fortæller, at han fik to regninger. En mand på Hjarnøvej bidrager også med et eksempel på, at Næstved Kommune har rod i affaldsregnskaberne. Efter at have brugt betalingsservice i 20 år tvinges han til at betale et rykkergebyr. Private P-selskaber er kendt for at være benhårde, men deres opkrævningsmetoder kan ikke matche Næstved Kommune. Næstved Kommunes økonomidirektør Peter Pedersen holder fast i, at kommunen kan dokumentere, at regningerne er sendt ud...."


Skrevet af Nielsr 101 dage siden - Direkte link

Jeg synes du skal kontakte det sorte register hvis du mener at kunne dokumentere dine påstande.

Hvis du får Peter Pedersen registreret vil jeg se dine skriverier i et andet lys.

http://detsorteregister.dk/

 

Jeg opfordrer blot til at du overvejer om dit sprogbrug gavner eller skader din sag.

Det er tydeligvis ikke en overvejelse du gør dig.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Krimi

24
11
9
6
2
24
5
2
15
47
30
8
21
39
13
25
14
81
17
4