Politiet jaget ud af Vollsmose
Udgivet for 653 dage siden i Krimi
Tilføjet 09/08 23:54 til Boblere af Claus Dellgren
Kilde: jp.dk
Ishøj, Mjølnerparken og nu Vollsmose - Intifadaen breder sig
"En gruppe betjente måtte mandag aften flygte ud af bydelen Vollsmose i Odense, da de blev mødt med stenkast og flasker, fortæller vagtchefen hos Fyns Politi."
"Netop da betjentene trådte ud af patruljevognen, blev de mødt med stenkast og flyvende flasker. Betjentene søgte tilflugt i patruljevognen, der fik en bule i taget. - Vi fik anholdt to personer, der havde maskeret sig, men vi kan ikke umiddelbart knytte dem til stenkastene. Så de bliver indtil videre sigtet for overtrædelse af bekendtgørelsen, lyder det fra vagtchefen."
"SF's retsordfører Karina Lorentzen mener, at der er tale om et stigende problem og har derfor indkaldt justitsminister Lars Barfoed (K) til et samråd. Lorentzen opfordrer til mere dialog mellem politiet og de unge, da man ikke kan straffe sig ud af problemet."
Høhø
Dialog----mama mia...
unge bøller
To indholdsløse ord, selvom de fleste nok ved hvem det drejer sig om.
Nej, ikke mod idioterne men mod de bebyggelser. Jævn dem med jorden blok for blok, indtil koncentrationen af idioter kommer under den sten- og flaskekastende kritiske masse.
Hvis Frankrig kan?
Har svært ved at forestille mig andet end at det er mangel på ressourcer.
Man har så mange problemer med, hvad man skal gøre med alle de hjemvendte soldater fra Afganistan - Her er da en oplagt ting at bruge deres særlige evner til.
Det er en win-win-win situation:
1: Veteranernerne får arbejde (i stedet for bistandshjælp). De er vandt til "fjenden" (sprog og opførsel) og har trænet i bykamp, og er vandt til at sigte / skyde på folk.
2: Vi slipper (efterhånden) af med uromagerne.
3: Politibetjent Jensen behøver ikke skyde på folk og få psykiske skader af DET.
1 5.56mm patron koster ca. kr. 1,50. En ligbrænding kan familien selv sørge for, hvis de vil have den, ellers er der et par krematorier som sikkert kan levere noget billigt varme ;-)
Væn jer til det eller stem anderledes.
citat"Nå vores gæster tjekker jo bare strategien, de har jo rigtigt mange års erfaring med at ødelægge og destabilisere vantro samfund godt hjulpet på vej af vores utroligt naive venstrefløj. "
citat
"Det er ikke et dansk fænomen - Frankrig, Tyskland og Belgien kender alt til områder hvor Politiet ikke kan komme. Dette forhold dækkes naturligvis ikke af de skatteyderfinansierede MSM, da det ikke kan forklares med den danske tone i debatten.
Væn jer til det eller stem anderledes."
Jeg kan ikke sige det bedre...... - well, kom ikke og sig at der ikke var advarselslamper der blinkede kære røde venner, når i ligger på gaden og bliver slået ihjel for at tænke anderledes .....
Det er simpelthen for slapt og undrer mig atter over policen's håndtering af dette voksende problem, hvor de unge keder sig og ingen stiller krav til dem, ja så skal det jo gå galt.
I mellemtiden må militæret tilkaldes når disse urolige elementer sætter dagsordenen i visse bydele og politiet bøjer nakken.
Det er simpelthen rent til grin og øger kun spændingen for disse lømler og aftvinger ingen respekt fra dette segment.
Nu må justitsministeren på banen med en lovstramning,
Nu må justitsministeren på banen med en lovstramning,Stramning af hvad? Det er allerede forbudt at angribe Politiet.
Det nytter ikke at stramme lovgivning overfor kriminelle der i forvejen ikke respekterer den.
Eksisterende lovgivning skal blot håndhæves uden hensyntagen til borgernes farve, religiøse overbevisning, køn, indkomst, udseende eller politiske tilhørsforhold.
Til gengæld ved man også, netop fra New York, at kursen kan lægges om, men det kræver håndfast, konsekvent indgriben.
Ishøj´s borgmester udtaler: Det er nødvendigt her i et multilokalsamfund som Ishøj jo er med 80 forskellige nationaliteter kan man jo nok ikke udelukke, at der sker den slags ting på grund af store kulturforskelle.
Vi burde kunne proffitere af en Guliano effekt herhjemme og rydde gaderne på bedste new-yorker manér og efterfølgende sætte disse urolige elementer i Boot-camps, det er efter sigende aldeles effektivt.
Men som Lorentzen (SF) så klart kommunikerer, er vi slet ikke der politisk, hvor poltikerne ønsker at borgerne behandles lige for loven. Hver parti nyder godt af den nuværende situation, den ene side profiterer på uroen, mens den anden side profiterer på at beskylde modparten for racisme. Begge strategier fejler på sigt, da ingen af dem kan håndtere den økonomisk set samfundsnedbrydende belastning.
Et parti der kan indse, at økonomisk fremgang bygger på liberalisme OG bekæmpelse af fascistisk monokultur er en forudsætning for dette, er desværre pt. ren utopi.
nej - kugler og så ud af landet - det er det ENESTE de forstår
og begyndt så at straffe HELE GRUPPEN og ikke som det er nu,
at hvis man IKKE kan bevise hvem der gjorde hvad, ja så slipper alle for straf
Flere artikler fra Krimi
Endnu et enkeltstående tilfælde: Umotiveret overfald af arabisk udseende voldsmænd på ung mand og hans kæreste
Udgivet for 14 timer og 53 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 20:18 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Maersk-vagter afværger pirat-angreb
Udgivet for 18 timer og 3 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 17:07 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Afghansk mand fra Hadsund fængslet for æresvold
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 3 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:11 til Boblere af Klor
Kilde: nordjyske.dk
Arbejde kan ikke betale sig for 151.000 danskere - dr.dk/Nyheder/Penge
Udgivet for 19 timer og 13 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:23 til Boblere af Frihed
Kilde: dr.dk
Iraner på tålt ophold kan vælte særlov mod terror
Udgivet for 1 dag og 2 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 11:09 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
En beretning om politiets effektivitet
Udgivet for 1 dag, 21 timer og 17 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:24 til Boblere af Larebil
Kilde: dailyrush.dk
Importør får fire år for snyd med bilmoms, Kriminal
Udgivet for 1 dag, 17 timer og 39 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:58 til Boblere af Stephan W
Kilde: mja.dk
Dømt for drabsforsøg: Rykker op i HA-hierarkiet
Udgivet for 1 dag, 23 timer og 3 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 12:08 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Levakovic-familien: Kendte sigøjner-tyve afsløret af vidne
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 18:30 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: ekstrabladet.dk
“Kampen skal føres på alle planer, også med vold om nødvendigt”
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 08:11 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: uriasposten.net
TV 2 TALER OG SKRIVER i TO TUNGER - og vi er end ikke nået til Pinse endnu
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Betjent fik dagbøder for at skyde kollega
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 14:34 til Boblere af Per T
Kilde: jp.dk
ANTAL TRICKTYVERIER ER STEGET 58% PÅ TRE ÅR - forklaringen skal demaskeres
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Departementschef hemmeligholdt fusk for minister og Folketing | Den Korte Avis
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Tilføjet 20/05 12:38 til Boblere af Capitalist
Kilde: denkorteavis.dk
Politiet uddeler bøder til folk, der råber
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 19:09 til Boblere af Jens Kristiansen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: 16-årig forsøgt voldtaget under astma-anfald af mørklødet mand
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 11:40 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: flygter fra fars voldtægt - 13-årig brækker ryggen
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 00:06 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: ekstrabladet.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: Somaliere begik gaderøveri mod ung mand
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 17:19 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: gentofte.lokalavisen.dk
Ny enhed får udvist 200 illegale udlændinge - problemet er nærmest endeløst
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 23:54 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: politiken.dk
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 114 klik
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN 23/05 17:04 - 73 klik
Europarådet: afskaf frihedsrettigheder og indfør multikulturalisme 23/05 21:23 - 60 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 53 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 638 klik
Peter Kurrild-Klitgaard: 1984 i 2012 23/05 12:45 - 533 klik
Ny karaktér-skala: Alle får 12 23/05 09:10 - 423 klik
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 347 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

