Kontakt 180Grader.dk
45

Skrevet af NationalLiberal 136 dage siden - Direkte link

D't fa'me uhyg'ligt du, at der findes så mange steder i DK hvor ikke engang ordensmagten kan komme!

 

Hvis ikke politiet tør komme der, så sæt militæret ind!


Skrevet af Kenneth K 136 dage siden - Direkte link

Det gav jeg godt se, så er det frem med klapstol, øl og chips og nyde synet når lortet bliver ryddet!

Ufatteligt at det ikke er blevet det forlængst!


Skrevet af Callesen58 136 dage siden - Direkte link

Man behøver altså ikke sikkerhedsudstyr. Blot en pistol og nogen skud i luften.


Skrevet af Henrik Johansen 136 dage siden - Direkte link

Ja det ville væe nydeligt, politibetjente der render rundt i Prinsessegade og affyrer varselsskud på skrymt, hvad mon Frank Aaen ville sige til det?

 

 


Skrevet af Martin Kofoed 136 dage siden - Direkte link

Holde orden i gaderne kan man ikke mere. Men dele bøder ud efter de nye takster kan man finde ud af. En bekendt blev stoppet af en færdselsbetjent og fik en bøde på stedet for at køre med tågelygter og en defekt baglygte. Pris: 1.000 kr. per forseelse, i alt kr. 2.000,-

 

Man savner både proportioner og god, gammeldags konduite.


Skrevet af Kim Freyberg 136 dage siden - Direkte link

Næ, men politiet skulle tage sig af andre ting også!


Skrevet af hmadsen 136 dage siden - Direkte link

Tåbelygterne er helt fint, det er ikke noget man lige kommer til.

 

Baglygten kunne give en advarsel med besked om at køre hjem og få det fikset, den kunne jo teoretisk set være sprunget 2 minutter tidligere.

 

Det hele har som regel noget med attitude at gøre og hvis din ven er typen som kører med sin tåbelygter tændt så er han nok liiiige typen som strømerne godt gider skrive for alt de kan finde.

 

Just sayin...

 

Henrik Madsen


Skrevet af hmadsen 136 dage siden - Direkte link

En politiforretning er en politiforretning og den skal ikke kunne stoppes af bøller.

 

Hvis man ikke føler man kan sende folk ind i et område efter et bestemt klokkeslet med det udstyr og de ressourcer man har nu så må man sørge for at opgradere det.

 

Jeg foreslår at alle betjente der opererer i området får en shotgun i bilen og et par maskinpistoler i bagagerummet og hvis man så skal derind og man har erfaring for ballade så tager man lige skudsikker vest på og så ellers afsted det gik.

 

Brostenskast mod politiet = forsøg på manddrab (Sådan en sten slår let en mand ihjel) og derfor må der ved stenkast benyttes de nødvendige magtmidler mod dem som forsøger på at dræbe betjentene.

 

Når man har statueret de første 3-5 eksempler mon ikke så dem som kunne finde på at kaste med brosten mister lysten.

 

Hvis ikke så må der skrappere midler i brug.

 

Det er ikke rimeligt at rå-hed alene kan skræmme politiet fra at gøre deres arbejde.

 

Henrik Madsen


Skrevet af Lounen 136 dage siden - Direkte link

Jeg foreslår at politiet holder op med at beskæftige 80 % af deres ressourcer, på ligegyldigheder, offerløs kriminalitet og afledt arbejde som følge heraf. Så kommer resten af sig selv.


Skrevet af Bitten enevold 136 dage siden - Direkte link

Tror du selv på i ramme alvor at "folk" bare accepterer den slags magtdemonstration og holder op når 5 er døde? 

 

Hvem har rådgivet dig? Hosni Mubarak og Muamar Ghadaffi?


Skrevet af Bitten enevold 136 dage siden - Direkte link

og så gider jeg ikke engang kommentere dine planer for mere stat! Ligeudover denne<--


Skrevet af hmadsen 136 dage siden - Direkte link

Så altså...

 

Hvis man ikke gider overholde loven så skal man bare bruge mere vold for så kan man true politiet væk på den måde.

 

Ja det skal nok blive godt når forbryderne finder ud af det.

 

Henrik Madsen


Skrevet af Bitten enevold 136 dage siden - Direkte link

Nej. Det må stå for egen regning. Jeg påpeger du tror 5 døde løser et problem, og ikke bare -aktiverer! 50 nye.

Hvis man ikke overholder loven findes der statslige institutioner der tager sig af dette efter pågribelse. Jeg foreslår, indtil vi får privatiseret lortet, at vi tager dem i brug overfor folk der blandt andet kaster med sten.

 

Jeg er ærlig talt i tvivl om hvad du vil udover mere stat og mere magt til dets håndlangere? Gider du uddybe? 


Skrevet af Bitten enevold 136 dage siden - Direkte link

"Ja det skal nok blive godt når forbryderne finder ud af det"

 

Den tror jeg nu de har regnet ud.


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 136 dage siden - Direkte link

Hvordan går det med den "Lovliggørelse", vi har hørt om i ret mange år nu..?


Skrevet af hmadsen 136 dage siden - Direkte link

Nu må du jo tænke på at det jo slet ikke er Christianitterne der er problemet, de er jo nogle stakler. Det er derimod de stærkt kriminelle pushere i pusherstreet som er problemet.

 

At det så virker lidt hult at sige fordi man ved at Christianitterne gerne stiller op og forsvarer disse mod politiet er så en helt anden sag.

 

Hvis Christianitterne nu mente disse pushere var et problem så kunne de jo passende bede politiet komme og fjerne dem så de kunne leve i fred men det gør de jo så sjovt nok ikke og så mister deres påstand om at de ikke kan gøre ved det jo ligesom sin legitimatet.

 

Henrik Madsen


Skrevet af Svend Andersen 136 dage siden - Direkte link

1) man kan ikke være pusher på fristaden uden at bo der, så pusherne er også "nitter."

 

2) der er en del nitter, som direkte arbejder for pusherne, som vagter eller fidibus (folk med "varer" i rygsækken gemt et sted i området, lever ad hoc så varelageret ikke er for stort i boderne i tilfælde af razzia), eller som håndværkere på pushernes luksuriøse boliger.

 

3) derudover medfører omsætningen i Pusherstreet en del afledet økonomisk aktivitet i fristaden, dels fra kunderne i Pusherstreet, dels fra pushernes eget forbrug (værtshuse etc., Indkøberen, Grønne Hal m.m.)

 

4) pusherne er ikke specielt populære blant nitterne, fordi handelen i Pusherstreet medfører regelmæssige besøg af politiet, som jo netop ikke kommer i Pusherstreet for at købe hash.

 

5) politiet er ikke velkomment på fristaden, da man efter egen selvopfattelse ikke er omfattet af almindelig lov og ret, men har sine egne regler.

 

6) som en formildende omstændighed i forhold til punkt 5 er fristaden efter egen selvopfattelse ikke del af EU.  ;-)

 

7) iøvrigt er der også en del nitter der har et godt og vellønnet borgerligt job.


Skrevet af NJN 136 dage siden - Direkte link

Jeg forstår fuldt ud at politiet ikke ønsker at rykke ind,  da de meget let kan komme alvorligt til skade.  Hvis en betjent kommer alvorligt til skade, er følgende procedurer gældende, efter 120 sygedage får betenten en fyresedel, så kommer betjenten på sygedagpenge i et år, det kan så i nogle tilfælde forlænges i yderliger et år.  Så det sammenlagt er to år, på sygedagpenge,  derefter er det på kontanthjælp i rigtig mange år.  Der må ikke ejes noget,  når man er kontanthjælp,  så huset ryger på tvangsaktion, med de bolig priser vi har i dag, kommer der stor gæld ud af det, chancen for skilsmisse er også stor.  Så nej, bliv væk fra det sted der er ingen der takker jer, hvis i kommer til skade, lad politikerne løse problemerne, de siger jo (politikerne) at de er så kloge og kan løse alle problemer i verden og sikkert også  universet, så lad dem om det.

 

Så til alle jer dejlige, vidunderlige, søde, rare og fantastiske flinke politibetente (dette gælder ikke tidliger vm helt fra fodboldlandsholdet, målmand Ole Qvist, fra 1986 holdet, på sin politi motorcykel,  ham har jeg en gang fået en fartbøde af).  Vi er nogle der er glade for at i bruger jeres hjerne til at tænke med (kan i ikke lære politikerne at bruge deres hjerne, til at tænke med) og ikke render rundt og leger Rambo og John Wayne.  Til den laterlige løn i får, yder i et fantastik flot arbejde, mange andre danskere vil bryde sammen og blive indlagt på en nerveklinik, hvis de blev udsat for det i gør.         


Skrevet af Jonas H 136 dage siden - Direkte link

 Hvis en betjent kommer alvorligt til skade, er følgende procedurer gældende, efter 120 sygedage får betjenten en fyresedel, så kommer betjenten på sygedagpenge i et år, det kan så i nogle tilfælde forlænges i yderliger et år.  Så det sammenlagt er to år, på sygedagpenge,  derefter er det på kontanthjælp i rigtig mange år.  Der må ikke ejes noget,  når man er kontanthjælp,  så huset ryger på tvangsaktion, med de bolig priser vi har i dag, kommer der stor gæld ud af det, chancen for skilsmisse er også stor. 

LOL, dette er den skindbarlige sandhed om samfundets tilstand. Jeg kan godt li udtrykket "så er følgende procedure gældende" det udtrykker fint hvordan at samfundet ikke har med ligeværdige mennesker at gøre, men derimod med undværelige bønder. 

 


Skrevet af Tortor 136 dage siden - Direkte link

Ligesom vi ikke skal acceptere at en soldat stikker halen mellem benene, fordi han ikke tør gå i krig med fjenden, bør vi ikke acceptere, at en politimand viger for forbryderne.

 

En politimand har viet sit liv til kampen mod forbryderne, og har bare at stille op, uanset om det er farligt eller ej.  Hvis en politimand er for fejg  til at udføre sin pligt, bør det bare være UD, og det kan ikke gå hurtigt nok.

 

Som et naturligt modstykke til at politifolk har pligt til at sætte deres liv og førlighed på spil i tjenesten, bør samfundet sikre dem og deres familier, en særlig høj pension, hvis de lemlæstes eller dræbes i tjenesten.

 

Det er også en spørgsmål, om vi ikke bør genoverveje kvinders rolle i politiet. Der er jo ingen grund til at sætte kvinder i situationer, som de mangler fysisk styrke og mandsmod for at kunne håntere tilfredsstillende, og det tjener ikke noget fornuftigt formål at stille mindre krav til kvinder end til mænd i forbindelse med optagelsen på politiskolen.


Skrevet af Steffen Larsen 136 dage siden - Direkte link

Det er formodentligvis et økonomisk spørgsmål, hvis politiet skal rydde Christiania koster det en formue i gade kampe etc.

Hvis de går ind i Christiania efter klokken 17:00 skal de komme 100 mand med tåregas og knipler og tvinge sig vej forbi brændende containere. Derfor bliver til et økonomisk spørgsmål, derudover kan man spørge om betjenetene gør gavn på skadestuen eller i de områder hvor de så rent faktisk kan komme til.

Jeg er enig i din betragtning, men sådan som vores samfund i dag er indrettet vinder bøllerne det økonomiske slagsmål, de har råd til at kæmpe flere måneder fordi deres kamp ikke koster dem en krone, mens politiets koster samfundet en bondegård.

Fra bogen "Vietnam to Afghanistan, lessons of warfare."

"In guerilla warfare, the insurgents will always win on their turf, organized units will fail because of the economy needed to sustain them, while the guerilla force operates free and freely."

 

Dette princip gør sig absolut også gældende i forhold til bekæmpelse af kriminalitet i så organiseret men fortsat decentral en struktur som Christiania repræsenterer.


Skrevet af dadk 136 dage siden - Direkte link

De kommer heller ikke når det regner. Det ved enhver der skal hente sit hash ude på staden


Skrevet af VladKalashnikov 136 dage siden - Direkte link

Det kunne være dejligt om andre danske borgere på lignende vis ville kæmpe for deres frihed mod statens overgreb.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Krimi

27
27
9
6
2
24
5
2
15
47
30
8
21
39
13
25
14
81
17
4