Kontakt 180Grader.dk
46

Skrevet af Claus Poulsen 230 dage siden - Direkte link

Citat artikel jp.dk i dag:
(http://epn.dk/samfund/politik/article2569496.ece)


‎"Ifølge vismændene og Rockwellfondens forskningsenhed, .. , betaler køberen i gennemsnit 474 kr. i timen inklusiv skat og moms for en times tømrerarbejde.
Timelønnen, som en ansat tømrer modtager efter skat, er i gennemsnit 126 kr. Mens timelønnen til en tømrer, der arbejder sort, er på 153 kr.
Tømreren tjener således kun 27 kr. ekstra i timen på at arbejde sort. Køberen sparer derimod 123 kr. på at købe en tømrertime sort."

 

Altså det RIGTIGT problematiske ved ovenstående er da at en tømrer kun har 126 kr til sig selv, når han modtager 474 kr fra køberen. Gør noget ved DET problem, så minimeres det sorte arbejde også.
Sort arbejde i Danmark er et symptom - det er ikke sygdommen!


Skrevet af Lounen 230 dage siden - Direkte link

Jeg har meget svært ved at forstå hvordan man som forbruger skulle kunne kriminaliseres ved at betale en regning, af hvilken der tydeligt er påført moms mv, alene af den grund, at man har benyttet et gyldigt betalingsmiddel udstedt af nationalbanken.

 

Så gå dog hele vejen og forbyd kontanter, så kan magthaverne også meget lettere holde øje med, hvad borgerne bruger deres penge på.


Skrevet af slettet bruger 5147 230 dage siden - Direkte link

Så får du bare indført Euro´en af bagvejen, for så vil alle hæve euro i kontanter. Jeg tror ikk regeringen slipper afsted med at forbyde euor mønter :-)


Skrevet af Rune Skou 230 dage siden - Direkte link

Nemlig, spørgsmålet bliver ikke længere om det skal være med eller uden kvittering, spørgsmålet bliver i stedet. "Skal det være i udenlandsk valuta?" (hint hint)


Skrevet af Stephan W 230 dage siden - Direkte link

@Lounen : Har du overvejet hvad det betyder? "En eller anden" instans vil så have den totale magt over dig og dine penge og kan beslutte om du må købe mad når du er i føtex...... Du er lige noget for magteliten kære ven - total kontrol over fårerne jubiiiii


Skrevet af Byggemand Bob 230 dage siden - Direkte link

Vejen er allerede lagt: Alle borgere skal kunne krimminaliseres og gøres til syndebukke for andres ugerninger - og bevisbyrden skal være omvendt - for så bliver retssagerne kortere... velkommen til USSR (SSFR)


Skrevet af Rune Skou 230 dage siden - Direkte link

Det er jo et grundlæggende princip i magtrelationer: Man kan ikke regere uskyldige. Man må først opfinde nogle regler som folk kan overtræde - så kan deres skyldfølelse gøre dem regerlige.


Skrevet af Lars Jensen 230 dage siden - Direkte link

Det er ikke borgernes opgave at være håndlangere for en landsskadelig forbryderorganisation som SKAT

Enig! Men lad os se i øjnene, at mange af vore medmennesker nyder at gøre den slags. F.eks. har fagforeningerne ikke svært ved at skaffe frivillige, når de patruljerer på byggepladser o.l. for at se om der er noget som går deres næse forbi, og nogle sultne polakker knokler for føden.


Skrevet af 8000er 230 dage siden - Direkte link

Øhh , er du sikker ?

 

Det er mit indtryk at mange af fagforeningernes aktiviteter udføres af de ansatte eller de nærmeste hangarounds såsom rigtig røde tillidsmænd


Skrevet af Jesper Brodersen 230 dage siden - Direkte link
Jeg synes det var uhyggeligt at få et brev om en lille detalje min arbejdsplads havde ændret i pensionsordningen. Det uhyggelige var at nederst på siden stod der præcis hvad jeg havde på mine bankkonti lige nu. Jeg troede at de kun kunne få de oplysninger en gang om året, udleveret af bankerne?

Skrevet af Hans Vestergaard 230 dage siden - Direkte link

Ham Thor Möger er en klon af Ole Stavad på steoider, det skal nok blive sjovt, men f...... dyrt.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Krimi

27
27
9
6
2
24
5
2
15
47
30
8
21
39
13
25
14
81
17
4