SF vil omdøbe Kirkeministeriet
Udgivet for 122 dage siden i Krimi
Tilføjet 22/01 19:59 til Boblere af Kasper Planeta Kepp
Kilde: jp.dk
"I stedet skal Kirkeministeriet skifte navn til Ministeriet for Livsanskuelser."
Gud (!) ved, hvor mange "livsanskuelser", der kommer under dette nye ministerium. Og om de alle bliver beskyttet af racismeparagraffen....
Det næste må blive at Dannebro skal udskiftes. Det går jo ikke at have et kors i flaget når vi nu har så mange muslimer i landet. Det er vel diskriminerende.
Det bruger man vel så en million eller fem på, nye skilte, nyt brevpapir, computerprogrammet skal omprogrammeres, nye navneskilte til skrivebordet osv. Om fire år laves det hele så om igen for det samme beløb.
Dette er dråben har længe truet med at afmelde mig dette fantasifulde foretagende men ren dovenskab har afholdt mig ....men nu det sgu nok har printet udmeldelses papirer tak til manu for et spark i røven
Livsanskuelsesskat...
Ov endnu bædre. Statsstøtten tel kirken livsanskuelser er ekke længere i strid mæd grundloven
§ 68
Ingen er pligtig at yde personlige bidrag til nogen anden gudsdyrkelse en den, som er hans egen.
da alle jo har en livsanskeulse.
gad nok vide hvornår de selv finder tid til at omdøbe deres eget SF til : social-fjolserne!!
Min livanaskuelse går ud på at andre ikke i urimelig (om nogen) grad skal have dækket deres behov ved min indsats når de selv kan yde. Vil den anskuelse blive beskyttet af det nye ministerium?
Evt må man lave en religion, Nationers Velstand tilbedes og Adam er den første profet.
En gang brød socialister sig slet ikke om religion.
Det er pudsigt som det har ændret sig. Nu gør socialister alt for at glæde (visse) religiøse.
Man skulle næsten tro, det var en artikel fra Rokokoposten. Nogle gange overgår virkeligheden fiktionen...
Jeg synes det er "pudsigt" at selvom DK i flere år, har huset både jøder og et stigende antal buddihster, så er det altid muslimer, det hele handler om.
PS:
Kan sundhedsvæsnet skifte navn til kvaksalvervæsnet, pågrund af det stigende antal af alternative doktorer og kan skatteministeriet blive ministeriet for overforbrug.
Det er en joke, ikke sandt?
Jeg så godt, at Manu havde meget travlt med, og gik meget op i, designet af hans nye kontor og teksten på glasdøren til hans ministerium. Hans kone var kaldt ind til at give konsulentbistand med indretning og dekoration. Sandelig dejligt at se nogle af de højest betalte offentlige ansatte give skatteyderne valuta for pengene.
http://www.180grader.dk/Politik/paedagoger-i-faxe-kommune-skal-nu-checke-og-blande-sig-i-folks-alkoholvaner
Jesus Christ ... (!)
Hvad med, om vi bare lagde os på alle fire og lod muslimerne få en tur i os alle - vi kan vel lige så godt få det overstået?
Disclaimer til moderator: Calm the fuck down.
Pas nu lige lidt på med det der "Jesus Christ". Det kunne hurtigt blive opfattet ekskluderende og hate-speech-agtigt.
Det er bare for meget! Vi skal naturligvis ikke findes os i at man på denne måde, efter salamimetoden, nedbryder vore samfundsværdier. Se det her er den nye regering mester i; men løse landets beskæftigelses og erhvervs problemer, det kan de ikke. Ud med dem og den kan ikke gå stærkt nok.
Vores samfundsværdier er allerede ved at dø. Glæd jer til en fremtid, hvor folk identificerer sig ikke med deres landsmænd, men med dem, som de har et genetisk fællesskab med, feks intelligens.
Hvad er det for "vore samfundsværdier" der bliver nedbrudt?
Jeg mener fx ikke der er nogen værdi i en statskirke med særstilling og privilegier. Eller i at staten bl.a. har et ministerium til regulering af folks overtro.
Jeg vil snarere mene at vores samfundsværdier bliver styrket hver gang den slags reduceres.
Den dag statskirken, og alle andre trossamfund, må fungere som enhver anden privat forening er vi nået langt.
Kommer "Ministeriet for Livsanskuelser" så også til at have Marxisme mv. under sit resortområde?
At bruge antallet af muslimer er kun en dårlig undskyldning. Kommunister ønsker kun én tro, nemlig kommunismen.
I sovjet startede de røde efter revolutionen også med at undertrykke kirken. Det prøver de så nu igen.
Det er da ikke "at undertrykke kirken" at man reducerer dens særstilling og privilegier. De fleste andre foreninger fungerer fint uden at have eget ministerium - bliver de så også undertrykt?
Og hvorfor gøre det til kommunisme at ville begrænse statskirkens særstilling?
Det er da om noget god liberalisme ikke at ville regulere folks tro gennem staten.
At løsningen så bure være at lukke ministeriet, fremfor blot ligegylidgt at ændre dets navn, er en anden sag.
Burde det ikke bare døbes om til "Ministeriet for mennesker" så.
Derved kan alle også se hvor overflødigt det ministerium reelt er.
Man kan kun døbe mennesker - ikke ministerier.
Gad vide i øvrigt, hvad muslimer, katolikker, jøder m.fl. synes om at skulle underlægges en ministers mere eller mindre ureflekterede synspunkter.
Ligesom statprotestantismen er de nævnte trossamfund hverken mere eller mindre underlagt ministerens luner som følge af navneændringen.
Jeg går ud fra, at du med statsprotestantismen mener folkekirken, som netop er underlagt ministerens luner og fx hans holdning til såkaldt ligestilling, mens teologiske argumenter ingen værdi har.
Korrekt, men min pointe er at det ikke ændres en tøddel som følge af navneændringen.
Ligesom forholdene for "muslimer, katolikker, jøder m.fl" heller ikke ændres.
Det lyder som et af de sædvanlige trut i politikernes falske trompet.
Og ikke en af de der har kommenteret her på netavisen,
er åbenbart klar over at det der foreslås næppe kan genemføres
Det vil i hvert fald kræve en voldsom redigering af hele grundloven.
For en ordens skyld må jeg lige tilføje, at jeg ikke tror på hverken gud, konge eller hvad andre tror på.
Der er vel intet i Grundloven, der forhindrer en navneændring?
Eller sågar en nedlæggelse af ministeriet?
Der står at Folkekirkens forhold skal ordnes ved lov så at det i stedet sker administrativt gennem et ministierium er på ingen måde sanktioneret i Grundloven - tværtimod.
Så læs grundloven - den hele.
Forresten taler jeg om en redigering, og det ville bliver et meget omfattende arbejde.
Måske du kunne henvise til de relevante dele?
Eller citere det, du mener, der understøtter din påstand?
Betragt min kommentar som en randbemærkning.
Det ville føre for vidt at påpege alle de steder i grundloven hvor den kristne tro er nævnt.
Det jeg går mest op i - i den sammenhæng er - min indledende sætning i mit første indlæg.
Nemlig at : Det lyder som et af de sædvanlige trut i politikernes falske trompet.
Eller måske skulle jeg hellere sige:
At politikere - som vil gøre sig bemærket - ofte skyder gråspurve med kanoner.
Jeg er hel ligeglad med hvad et ministerium bliver kaldt - der er alt for mange af dem.
Jeg svare kun på dit spørgsmål af ren og skær høflighed.
Og spørgsmålet er for ligegyldigt til at jeg vil forfølge det.
Kun gøre opmærksom på hvordan politikere fremhæver - sig selv.
Med venlig hilsen Oda.
Abrahams tre religioner udgør dogmatiske, forældede, primitive, middelalderlige doktriner, hvis grundlag er det pure opsind.
At disse religioner skal have særstatus og nyde en særlig respekt er uforståeligt og uacceptabelt ud fra et videnskabeligt standpunkt.
Hvorfor ligger oprindelsen til Abrahams tre religioner hyllet i dybt mørke? Hvorfor vil præsterne have os til at tro, at Jesus havde mange fædre, at hans mor var jomfru, at han kunne trylle, at han gik på vandet, at han stod op fra de døde, og at han nu sidder oppe på en sky sammen med tolv andre jøder, og blot venter på at flyve tilbage og straffe alle dem, der ikke tror på alt dette og meget andet vås af samme skuffe?
Hvorfor forsvarer teologer disse absurde dogmer, og hvorfor forkaster, forfølger og undertrykker de den forskning, der påviser, at deres "hellige skrifter" slet ikke er "Guds ord", men i vid udstrækning blot er piratkopier af buddhistiske og andre gamle skrifter?
Har Adam og Eva, har Abraham, har Moses, har Jesus, har alle de andre gamle profeter overhovedet eksisteret - eller er de opfundet af snedige præster?
Flere artikler fra Krimi
Endnu et enkeltstående tilfælde: Umotiveret overfald af arabisk udseende voldsmænd på ung mand og hans kæreste
Udgivet for 15 timer og 22 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 20:18 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Maersk-vagter afværger pirat-angreb
Udgivet for 18 timer og 32 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 17:07 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: business.dk
Afghansk mand fra Hadsund fængslet for æresvold
Udgivet for 1 dag, 2 timer og 32 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:11 til Boblere af Klor
Kilde: nordjyske.dk
Arbejde kan ikke betale sig for 151.000 danskere - dr.dk/Nyheder/Penge
Udgivet for 19 timer og 42 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 07:23 til Boblere af Frihed
Kilde: dr.dk
Iraner på tålt ophold kan vælte særlov mod terror
Udgivet for 1 dag og 31 minutter siden i Krimi
Tilføjet 23/05 11:09 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
En beretning om politiets effektivitet
Udgivet for 1 dag, 21 timer og 46 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:24 til Boblere af Larebil
Kilde: dailyrush.dk
Importør får fire år for snyd med bilmoms, Kriminal
Udgivet for 1 dag, 18 timer og 8 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 13:58 til Boblere af Stephan W
Kilde: mja.dk
Dømt for drabsforsøg: Rykker op i HA-hierarkiet
Udgivet for 1 dag, 23 timer og 32 minutter siden i Krimi
Tilføjet 22/05 12:08 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: bt.dk
Levakovic-familien: Kendte sigøjner-tyve afsløret af vidne
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 18:30 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: ekstrabladet.dk
“Kampen skal føres på alle planer, også med vold om nødvendigt”
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 08:11 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: uriasposten.net
TV 2 TALER OG SKRIVER i TO TUNGER - og vi er end ikke nået til Pinse endnu
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Betjent fik dagbøder for at skyde kollega
Udgivet for 2 dage siden i Krimi
Tilføjet 21/05 14:34 til Boblere af Per T
Kilde: jp.dk
ANTAL TRICKTYVERIER ER STEGET 58% PÅ TRE ÅR - forklaringen skal demaskeres
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Departementschef hemmeligholdt fusk for minister og Folketing | Den Korte Avis
Udgivet for 3 dage siden i Krimi
Tilføjet 20/05 12:38 til Boblere af Capitalist
Kilde: denkorteavis.dk
Politiet uddeler bøder til folk, der råber
Udgivet for 4 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 19:09 til Boblere af Jens Kristiansen
Kilde: nyhederne.tv2.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: 16-årig forsøgt voldtaget under astma-anfald af mørklødet mand
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 11:40 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: lokalavisen.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: flygter fra fars voldtægt - 13-årig brækker ryggen
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 19/05 00:06 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: ekstrabladet.dk
Endnu et enkeltstående tilfælde: Somaliere begik gaderøveri mod ung mand
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 17:19 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: gentofte.lokalavisen.dk
Ny enhed får udvist 200 illegale udlændinge - problemet er nærmest endeløst
Udgivet for 5 dage siden i Krimi
Tilføjet 18/05 23:54 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: politiken.dk
|
Om Kasper Planeta Kepp "I det vidtstrakte moralske landskab mellem uvidenhed og rendyrket ondskab ligger en enorm gråzone, der ustandseligt betrædes, når dumheder... Se Kasper Planeta Kepps profil eller Følg Kasper Planeta Kepp |
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 114 klik
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN 23/05 17:04 - 73 klik
Europarådet: afskaf frihedsrettigheder og indfør multikulturalisme 23/05 21:23 - 60 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 53 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 638 klik
Peter Kurrild-Klitgaard: 1984 i 2012 23/05 12:45 - 533 klik
Ny karaktér-skala: Alle får 12 23/05 09:10 - 423 klik
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 347 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

