Kontakt 180Grader.dk
 
41

Skrevet af Hank Rearden 115 dage siden - Direkte link
Enig.

Jeg fornemmer i min omgangskreds, at jeg er markant mere velinformeret, fordi jeg læser 180grader og deslignende. Der er et kæmpe hul i den øvrige presse.

Bare se den her sag med de emails, der blev hacket og offentliggjort på Internettet, som viste at IPCC's førende forsker manipulerer med deres data. Denne nyhed er har berlingske, tv2, dr og politiken ikke fundet relevant...??

Skrevet af Henrik Lundquist 115 dage siden - Direkte link
-Eller en borgerlig regering der ingen forskel gør?

Man skal være overordentligt heldig for ligefrem at finde skyggen af borgerlig, liberal politik i det som man har været vidne til over de seneste 8 år. Skattetrykket er det samme, overvågning her og der, papirnus, antirygning, anti dit og dat, påbud, forbud osv. Ergo en borgerlig regering har íkke gjort nogen forskel. Den har, med dens egen rapport, siddet og sovet godt og grundigt i timen - lad mig sige i multimedietimen.

Jamen det frie marked klarer det hele - uanset medier... Danmark går bare på røven med et brag - Denne gang kan vi ikke sige at det er Ankers skyld, denne gang kan vi sige at det er VK's skyld! S og SF har sådan set nogle gode kort på hånden... overhal VK liberalt indenom! - Det kan alle og enhver da.

Skrevet af Nicolai Olesen 115 dage siden - Direkte link
Enig Hank og Henrik.
Jeg er i færd med at læse Anders Fogh's "Fra socialstat til minimalstat". Det er utroligt så meget hans ideologiske udgangspunkt blev mindre og mindre synlig gennem hans regeringsperiode. Mindre liberal, mere social - ja det er jo endt med at regeringen har ført socialdemokratisk politik gennem det meste af regeringsperioden.
Og socialisterne - og min samfundsfagslærer - hævder at regeringens "ekspansive finanspolitik" gennem dens regeringsperiode bl.a. er skyld i den danske økonomiske situation pt. Det kan så diskuteres hvor ekspansiv en finanspolitik der blev ført.

Skrevet af Henrik Lundquist 115 dage siden - Direkte link
hej nicoolai,- yderst pinligt at røbe: jeg har nævnte bog på lager... og har aldrig læst en side i den - Jeg forestillede mig allerede dengang at jeg ville blive skuffet over den type skønlitteratur. Men de hårde fakta banker på døren - og de lugter bla af.

væk med efterløn
væk med topskat
væk med multimedieskat
og ned med virksomhedsskat
og ditto MOMS oa. vanvid.

- og det er ikke noget med engang og en anden syg moster - det er faktisk NU!

Skrevet af Frihed 115 dage siden - Direkte link
+1

Skrevet af HenrikRClausen 115 dage siden - Direkte link
Jeg har læst det meste af 'Foghs' bog. Og finder den egentlig usammenhængende og uden respekt for vores historie og kultur - det gik helt galt, da Grundtvig fik et fur. Men det er vist også mere Arzrouni end Fogh, der har skrevet den...

Skrevet af Kasper Brandi Petersen 115 dage siden - Direkte link
@ Rearden og co.

Berlingske havde en relativt omfattende artikel igår om at diverse klimaskeptikere anklager nogle IPCC forskere for fusk pga. nogle hackede mails. Journalisten er helt tydeligt på forskernes side og forsøger at miskreditere kritikerne, men i det mindste bliver episoden nævnt. Godt jeg har sagt det abonnement op.

Skrevet af Hank Rearden 115 dage siden - Direkte link
Du har ret, læs min artikel om Berlingskes pinlige dækning her:

http://180grader.dk/Videnskab/berlingske-tidende-forsvarer-east-anglia-forskere-som-aabenlyst-har-manipuleret-med-klimaforskning
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Leder

14
25
9
42
16
21
55
61
27
34
57
17
18
5
29
7
26
53
21
27

Afstemning
Fortsæt denne sætning: Mennesker er ikke perfekte, og derfor ...


Grupper
 
Retsforbundet
90 år gammelt parti der altid har haft gode løsninger på tunge samfundsudfordringer.
Partiets politik bygger på fire hovedpunkter:
Medlemmer: 6
Opdateret: 18/03 18:41
Konservativ Ungdom
Gruppen er for KU'ere på 180grader.dk

Konservativ Ungdom er Danmarks ældste politiske ungdomsorganisation.
Medlemmer: 40
Opdateret: 17/03 12:59
Liberal Alliances Ungdom Nordsjælland

Medlemmer: 5
Opdateret: 15/03 21:03
Liberal Alliance
Artikler relevante for eller omhandlende partiet Liberal Alliance
Medlemmer: 90
Opdateret: 15/03 09:13
Medlemmer af VU på 180grader
Gruppen for alle de medlemmer af Venstres Ungdom, som regelmæssigt læser 180grader.
Medlemmer: 266
Opdateret: 11/03 18:31