Er Løkke virkelig ved at skrinlægge sine efterlønsplaner allerede?
Udgivet for 464 dage siden i Leder
Tilføjet 14/02 17:35 til Boblere
LEDER: De politiske kommentatorer synes efterhånden enige om, at statsminister Lars Løkke Rasmussen i lyset af meningsmålinger, der ikke viser blåt flertal, vil vente med at udskrive valg til engang efter sommerferien, formentlig i september (eksempel 1, 2 og 3). Baggrunden må være, at en eller flere regeringskilder i disse dage hvisker kommentatorerne denne nye plan i øret.
Det må som en konsekvens også betyde, at Venstre-toppen nu har opgivet ambitionerne fra Løkkes nytårstale om at afskaffe efterlønnen. Regeringen vil nemlig i marts indkalde til forhandlinger med primært partierne bag velfærdsforliget fra 2006, og i den forligskreds findes bl.a. Socialdemokraterne. Helle Thorning-Schmidt & Co. vil som bekendt ikke være med til at afskaffe eller forringe efterlønnen, og det vil de meddele regeringen på det allerførste møde i marts. Hidtil har det herefter været statsministerens plan at opsige forliget og udskrive folketingsvalg med efterlønnen som tema.
Men altså ikke længere, hvis man skal tro kommentatorerne, for Løkke tør ikke tage valget, og da et valg er forudsætningen for en opsigelse af velfærdsforliget, som igen muliggør, at man efter et valg afskaffer efterlønnen uden Socialdemokraternes accept, så vil efterlønnen nu igen være fredet mange år ud i fremtiden. Socialdemokraternes vetoret vil ikke blive antastet, man vil i stedet stille sig tilfreds med en lille, forkølet reform, som på samme tid kan signalere (men ikke reelt være udtryk for) en smule økonomisk ansvarlighed, som kan laves sammen med Dansk Folkeparti, og som ikke vil bringe regeringen i konflikt med velfærdsforliget fra 2006.
Vi vil gerne opfordre Lars Løkke Rasmussen til i stedet at udvise noget mandsmod. Hellere risikere at tabe valget med æren i behold end at give op uden sværdslag!
Og så et lille spørgsmål til medlemmerne af Venstres og Konservatives folketingsgrupper: Hvor mange af jer er egentlig villige til at forære jeres mandater til Liberal Alliance, fordi jeres partiledelser vil gå til valg på, at man har opgivet at gøre noget ved efterlønnen, mens Liberal Alliance fortsat vil spille på stortromme for de nødvendige reformer af efterlønnen og så meget andet?
Som du selv skriver i en tidligere leder udgør efterlønnen 16 ud af 1000 offentlige udgiftskroner, og fremskrivninger viser at den vil blive af mindre og mindre betydning. Dumt at tabe hele lortet til Rød blok på den bekostning. I stedet bør man hurtigst få afsluttet sagen med DF om 40 års optjening kombineret med højere selvfinansiering, som kan give lige så meget som en afskaffelse og så er det endda billigere upfront. S-SF har faktisk selv en øget brugerbetaling af efterlønnen med i Deres plan.
Løkke fejler ved at afvise yderligere skattelettelser, når han selv (i seneste debat med Villy) og et flertal af vælgerne (ifølge Gallup mandag) mener det er midlet til at få os til at arbejde mere. Han kan muligvis ikke skaffe flertal for eller vinde valg på at afskaffe topskatten her og nu, men mindre kan også gøre det. Han kan afskaffe bundskatten og ejendomsværdiskatten, og sænke selskabsskatten samt det skrå skatteloft efter valget.
Hvis han ellers kan tælle antallet af vælgere der betaler bundskat og ejendomsværdiskat, så kan han også regne sig frem til en sikker valgsejr... ellers kan han kigge til Sverige, hvor de gjorde netop dette.
Men de har vist givet op.
I stedet bør man hurtigst få afsluttet sagen med DF om 40 års optjening kombineret med højere selvfinansiering
Også det har Socialdemokraterne vetoret imod p.g.a. partiets deltagelse i velfærdsreformen fra 2006. Vil man gøre noget uden Socialdemokraterne, må man opsige forliget i forbindelse med udskrivelse af et valg.
"Som du selv skriver i en tidligere leder udgør efterlønnen 16 ud af 1000 offentlige udgiftskroner, og fremskrivninger viser at den vil blive af mindre og mindre betydning."
Men er tabte skatteindtægter medregnet i de 1,6%? Selve udgiften til efterlønnen er jo ingenting i forhold til de skatteindtægter som efterlønnerne ikke betaler (og som vi andre så betaler - de skal jo på hospitalet selv om de går på efterløn).
Afviklingen af efterlønnen skal også give den nødvendige arbedjskraft de kommende år. Alternativet er således ikke bare højere skatter, men så reelt afskedligelser i det offentlige.
Afskaffelse af efterlønnen og mindre omfordeling til de ældre er en vinder sag.
Hvor mange procent betalte Harald Børsting af sin løn til de ældre da han var ung, og hvor meget betaler de unge i dag?
Hvor mange unge får en uddannelse der koster det samme som 5 år på efterløn?
Hvor er solidaritenten fra de ældre når det handler om bilforsikring?
Jeg er enig afskaf efterløn, samt alt omfordeling af folks penge, derefter sænk skatten så vi kun betaler de mest nødvendige ting til staten (brandvæsen, politi, militær og retsystemet).
Efterlønnen - hmmm - bare ordet giver mig efterhånden kvalme. Det lækre ved efterlønnen er, at dem som ikke vil lytte må føle! Vi går jo totalt bankerot med efterlønnen som rettighed på længere sigt.
Så kan man satemig lære det :-)
Man har vel erkendt nederlaget allerede og i den erkendelse gør man alt for at få løsnet R fra rød blok, man har også foreslået en euroafstening mm.
Men det vil da være rart hvis man vil gøre alt for de radikale og lade deres politik styre landet, blot man kan få ministerbilerne, nu har DF jo i ti år haft den rolle så det vil være et kæmpe borgerligt fremskridt.
Forhåbentligt vil nederlaget stå så klart i horisonten at man vil indse at man ligeså godt kan indføre de reformer man har undladt i ti år, så de dårlige meningsålinger for blå blok kan faktisk være den bedste nyhed i ti år, fordi den åbner muligheden for at de erkender nederlaget og i stedet vil gennemføre borgerlig politik.
Et ordentligt forlig med R, hvor man giver dem alt inden et valg, vil måsle kunne løsne dette parti fra rød blok, og samtidig styrke dem, så vi undgår et rødt rædselskabinet med SFØ-flertal.
Flere artikler fra Leder
Folkeskolen suger løs
Udgivet for 1 dag, 14 timer og 14 minutter siden i Leder
Tilføjet 22/05 22:47 til Boblere
Vammel fagforeningsegoisme på medlemmernes bekostning
Udgivet for 2 dage siden i Leder
Tilføjet 21/05 22:32 til Boblere
Politikens vej til rigdom for alle: Brug løs!
Udgivet for 3 dage siden i Leder
Tilføjet 20/05 21:14 til Boblere
Forstå det nu: Det gamle Venstre er væk - måske for evigt
Udgivet for 9 dage siden i Leder
Tilføjet 14/05 21:33 til Boblere
Du skal yde mere til statskassen, din dovne rad!
Udgivet for 22 dage siden i Leder
Tilføjet 01/05 20:42 til Boblere
Forbrugerrådet kræver lovgivning mod forbrugere
Udgivet for 23 dage siden i Leder
Tilføjet 30/04 23:32 til Boblere
Carina har dobbelt så mange penge til sig selv som Annika
Udgivet for 24 dage siden i Leder
Tilføjet 29/04 21:29 til Boblere
Højt sygefravær i det offentlige er politikernes svigt af skatteyderne
Udgivet for 27 dage siden i Leder
Tilføjet 26/04 22:13 til Boblere
Når din tømrers skat bliver din hovedpine
Udgivet for 28 dage siden i Leder
Tilføjet 25/04 21:49 til Boblere
TV-Avisen: Public venstreorienterethed
Udgivet for 29 dage siden i Leder
Tilføjet 24/04 20:16 til Boblere
Venstre ved du overhovedet ikke, hvor du har
Udgivet for 31 dage siden i Leder
Tilføjet 22/04 20:27 til Boblere
En regering med holdningerne deponeret hos Bettina Post
Udgivet for 34 dage siden i Leder
Tilføjet 19/04 22:33 til Boblere
Homoer skal da have lov til at diskriminere - men det skal heteroer så også
Udgivet for 35 dage siden i Leder
Tilføjet 18/04 21:39 til Boblere
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 101 klik
Er bogen aktuel NU? - Ja, desværre. 24/05 08:47 - 91 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 78 klik
Peter Kurrild-Klitgaard: 1984 i 2012 23/05 12:45 - 545 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 490 klik
Ny karaktér-skala: Alle får 12 23/05 09:10 - 361 klik
20 sorte dræber-sjakaler i aktion i det multikulturelle England 23/05 15:09 - 345 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

