Fantastisk målsætning fra klimatopmødet
Udgivet for 789 dage siden i Leder
Tilføjet 11/12 16:26 til Boblere
LEDER: Forslaget fra FN's klimatopmøde om, at de rige lande frem mod år 2050 skal reducere deres udledning af CO2 med mindst 75 procent er glimrende! Det er nemlig så storslået urealistisk, at ingen lande vil leve op til det. En ting er jo at sætte sig store mål, der lyder glorværdige - noget andet er at få accept af de midler, som er nødvendige for at nå målene. For øjeblikket kan man stort set ikke møde mennesker, som ikke mener, at politikerne bare skal sætte sig så store mål som muligt. Ingen har dog endnu tilkendegivet, hvilke omkostninger de er villige til at betale på vejen til målene. For nylig havde Deadline på DR2 en filminstruktør i studiet, som mente, at folk i de rige lande burde nøjes med at tage på ferierejser med fly hvert femte år. Hvor mange af de berejste medlemmer af den folkelige klimakult er mon villig til at acceptere bare dette lille indgreb i deres private forlystelser? Og hvor mange politikere tør, når det kommer til stykket, foreslå indgreb, som sætter en stopper for deres vælgeres ferierejser? Klimadebatten er domineret af de gode viljers vagtparade. "Se mig, jeg tænker på klimaet!" råber alle, for endnu er det helt og aldeles gratis for dem at gøre det. Først den dag politikerne måtte fremkomme med de konkrete forslag, vil det vise sig, om bekymringen for klimaet er så stor, som den gøres til. Eller om klodens befolkninger til den tid vil vurdere, at andre ting trods alt er vigtigere end den teoretiske mulighed for, at temperaturen stiger et par grader i løbet af 100 år.
ØV, jeg havde ellers håbet på at de var enedes om 95%, så alle de rige også skulle holde op med at prutte..
Men hov! Skal de fattige så ikke reducere noget? Skal de bare fortsat have lov til at forplumre vores rene, rige og fine luft med al deres væmmelige fattige CO2?
Ja, jeg spørger bare..
Så længe de ikke kan blive enige om at lægge et loft på højst 2 børn for hver kvinde, og allerhelst mindre end det, er det flintrende ligegyldigt hvad reduktionen bliver. Når befolkningstallet alligevel bliver fordoblet indenfor de næste 60-70 år, kan det være et fedt om hver eneste indbygger på hele kloden halverer sit ressourceforbrug fra og med i morgen.
Jeg mener det ville være uhyrligt at lave lovmæssige begrænsninger i hvormange børn man må få, selvom jeg erkender at det nok er overbefolkningen der er det store problem og at en sådan løsning naturligvis ville være effektiv.
Men det er komisk, som alarmisterne/venstrefløjen, gerne vil vold-krænke nogle rettigheder - naturligvis dem der nydes mest af "de rige" - mens andre rettigheder ikke må krænkes overhovedet.
Hvad er forskellen på at jorden går under fordi vi respekterede folks ret til at få børn, kontra privat ejendomsret? Og hvordan kan man acceptere fortsat stigende befolkningstal og samtidig hævde er der er "grænser for vækst"?
Vel er det uhyrligt. Men ikke desto mindre er det nødvendigt, hvis klimamålsætningerne skal have en chance for at blive til virkelighed. Uanset hvor meget den nuværende CO2-udledning reduceres, vil den før eller senere blive spist op af befolkningstilvæksten. Så det er nødvendigt på et eller andet tidspunkt at tage hul på dette ømtålelige spørgsmål.
Amen! Tak for din intelligente kommentar. Det er komplet logisk at meget af forurenings problematikken kan løses ved at basere sig på privat ejendomsret. Det er ret svært for mig at slippe afsted med at forurene (egentlig invasion) din ejendom også selvom jeg er et stort mulitnationalt selskab. Det er langt mere sandsynligt (og empirisk bevist) at et snævert flertal, kan krænke et mindretals ejendomsret.
Respekter den private ejendomsret, og mange (dog ikke alle) af vore problemer vil blive løst.
"På den rigtig lange bane går solen ud. Muligvis om en million år eller mere." Nix! Pas på med sådanne løse tal, der afleder opmærksomheden fra din ellers rigtigt gode pointe.
Solen vil være en stjerne i hovedserien i ca. 4,5 - 5 milliarder år endnu, dog skønnes den indenfor 2 milliarder år at være blevet så varm at jorden ikke længere kan understøtte liv.
Et bud på en mere seriøs overskrift på lederen ville være, "Fanatisk målsætning fra klimatopmødet".
Flere artikler fra Leder
Vil Venstre virkelig gøre det dyrere at være dansker og bryde sit valgløfte?
Udgivet for 1 time og 8 minutter siden i Leder
Tilføjet 08/02 18:32 til Boblere
Købte SF sig til ... valgnederlag?
Udgivet for 21 timer og 44 minutter siden i Leder
Tilføjet 07/02 21:55 til Boblere
Et naturligt skifte i danskernes syn på EU
Udgivet for 1 dag, 21 timer og 17 minutter siden i Leder
Tilføjet 06/02 22:22 til Boblere
Regeringens pjattede forslag om længere arbejdstid for offentligt ansatte
Udgivet for 2 dage siden i Leder
Tilføjet 06/02 00:41 til Boblere
Troen på, at det hele er gratis, smuldrer
Udgivet for 9 dage siden i Leder
Tilføjet 30/01 18:44 til Boblere
Ikke se, ikke høre - når venstrefløjen leger politik
Udgivet for 9 dage siden i Leder
Tilføjet 30/01 00:06 til Boblere
Vi kunne jo starte med faktisk at fange indbrudstyvene ...
Udgivet for 13 dage siden i Leder
Tilføjet 25/01 23:08 til Boblere
Thor Möger overrasker - på godt og ondt
Udgivet for 21 dage siden i Leder
Tilføjet 17/01 23:57 til Boblere
Derfor er løftebrudsdiskussionen vigtig
Udgivet for 27 dage siden i Leder
Tilføjet 11/01 22:06 til Boblere
Kommunal diskrimination af rygende medarbejdere
Udgivet for 29 dage siden i Leder
Tilføjet 09/01 21:38 til Boblere
Opera som civilisationssøjle ... Nej, vel?
Udgivet for 30 dage siden i Leder
Tilføjet 09/01 00:05 til Boblere
Fallit i straffesystemet: Voldsomt hjemmerøveri foran børn - 3 år! 08/02 10:46 - 154 klik
Rygerforening: Nicorette er bag rygeforbud 08/02 15:35 - 106 klik
Fortsat nedtur hos S og SF dræner rød blok for vælgere 08/02 09:37 - 106 klik
Spøgelser 08/02 14:20 - 93 klik
Kommunalarbejder fik mild dom - Glistrup straffedes 13 gange så hårdt! 08/02 15:59 - 89 klik
Købte SF sig til ... valgnederlag? 07/02 21:55 - 666 klik
Danmarks Radio bruger flittigt propagandaorganet ”Leksikon.org” som kilde. 07/02 18:05 - 665 klik
Politikere og eksperter har ideologisk modvilje imod sundhedsforsikringer 08/02 06:22 - 522 klik
TV: Se Thornings brøler på pressemøde 07/02 13:23 - 498 klik
Fortsat nedtur hos S og SF dræner rød blok for vælgere 08/02 09:37 - 489 klik
Hurra: ikke mere global opvarmning! 02/02 12:11 - 1302 klik
Fattigere og fattigere: Betal mere og mere i skat. 05/02 09:35 - 1049 klik
Ny IT-skandale: Regeringen lukker projekt til halv mia. 03/02 09:53 - 1035 klik
Fra Hayek til de Historieløse 05/02 13:50 - 1026 klik
TV: Se Thornings brøler på pressemøde 07/02 13:23 - 971 klik
|
|
Fra Hayek til de Historieløse Tilføjet 05/02 13:50 af Kasper Planeta Kepp |
|
|
Tobinskat: Den forkerte løsning på det forkerte problem Tilføjet 31/01 09:44 af Henrik Ræder Clausen |
|
|
Er de nyuddannede og studerende simpelthen bare for forkælede? Tilføjet 28/01 19:19 af Maria Holme Overgaard |
|
|
Skolens stjernestunder Tilføjet 26/01 08:37 af Lasse Birk Olesen |
|
|
Jeg havde en drøm... Tilføjet 24/01 17:25 af Allan H. Nielsen |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

