Kontakt 180Grader.dk
18

Skrevet af Kasper Kyndsberg 834 dage siden - Direkte link
Men det er da også lidt af en gotisk knude - befolkningen afviser i den ene undersøgelse at man skal lånefinansiere det offentlige forbrug.

Men omvendt siger fokusgruppen at de bliver sure, hvis man vil tage nogle af de goder, de har, fra dem.

Jeg tror ikke man skal vente sig de store initiativer fra regeringens side.

Skrevet af Aarup 834 dage siden - Direkte link
Villy og Thorning behøver såmænd ikke svare på hvad de vil gøre, fordi vi ved at Socialisterne alle dage kun har haft én løsning på alle problemer, og det er, at sætte skatten op. Både på indkomst selvfølgelig men også på vilde luksus ting som privat-transport og tag-over-hovedet. Kom Socialisterne til magten nu midt i en krise tid, så ville det være en katastrofe for landet, det ville blive Anker Jørgensen om igen med 30års afbetaling under rente-åg.

Skrevet af Bruger slettet for stemmefusk 834 dage siden - Direkte link
Lønmodtagerne får nye tæsk og selskabsskatten går mod 0

Skrevet af Frihed 834 dage siden - Direkte link
Hold nu op med den selskabsskat :-) Hvad er problemet - at virksomheder i Danmark skulle blive lidt mere konkurrencedygtige? At virksomhederne ikke i så høj grad flytter overskud til lande med lavere selskabsskat, så de betaler den der i stedet for i Danmark?

Skrevet af Henrik Lundquist 834 dage siden - Direkte link
Man burde istedet for at fedte rundt i selvskabslege bore hårdt ned i hvorfor gennemsnitsdanskeren  koster samfundet ~180.000 kr. om året. Hvad er det danskeren forbruger af offentlige ydelser i en sådan grad? landbrugsstøtte??? hmm nåja det er vist 2.000 kr pr. næse - hvor pokker bliver alle de andre penge af?

Jeg kan godt forstå hvis LLR vil holde ferie et par dage fra den hovedpine. Hovedpinen for danskerne er blot at hovedpinen ikke holder op ... og stikpiller fra Helle's, Pia's og Villy's pille navle fabrik gør ikke tanken om andre hovedpiner mindre - tværtimod. Så på med vanten LLR.  

Skrevet af Skovgaard 834 dage siden - Direkte link
Tak til Mr. Broken Record.

Skrevet af Frihed 834 dage siden - Direkte link
Venstrefløjen vil hævde, at problemet skyldes "skattelettelserne" og deres løsning vil være, at lade "de rige" betale mere i skat samt beskatte "usunde varer" og "CO2-forurening" mere. Dette vil de få medløb til i den venstreorienterede presse.

Hvordan kan det forresten være, at der er ramaskrig over nogle få hundrede fyrede hospitalsansatte, men at der er blevet ansat 8.500 flere i den offentlige administration i kommunerne forbigår nyhedernes interesse i relativ stilhed?

Skrevet af Jimmi K 834 dage siden - Direkte link
Ja, men det virkede jo på Fogh's hovedpiner bedre end panodiler, at tage ferie og bagefter udtale at der intet var at komme efter, bruge flere skatteyderpenge på unyttige ting og flere offentligt ansatte, vedtage tåbelige lovgivning og give lidt lunser til Pia.
Så Løkke tror jo at det er tilstrækkeligt, der er ikke brug for et borgerligt projekt, slet ikke når man blot ønsker at være administratorer for en socialdemokratisk velfærdsstat.
Men nu kommer regningen for 9 års manglende rettiddig omhu........



Skrevet af Kim Freyberg 834 dage siden - Direkte link
Der sker jo også kun noget, fordi EU kræver det. Så hvor er det lige reform-villighed og initiativ bliver af. Så lang tid siden er det heller ikke, hvor regeringen undlod at handle på diverse kommisioners råd. Og lad os så se, hvordan en kommende handling så bliver. Højst sandsynligt et indgreb med dybt traditionelle metoder, vil jeg formode.

Skrevet af Frihed 833 dage siden - Direkte link
Der vil nok komme et delvist forsøg på at skubbe aben til EU og hævde, at nogle skridt er nødvendige pga. krav fra EU. Vil regeringen have succes med sådan en taktik? Jeg tvivler.

Og mon ikke venstrefløjens krav om skattestigninger til "de rige" vil have størst resonans i befolkningen? Efter devisen om de to ulve og det ene får, som skal stemme om hvem der skal spises til aftensmad, så vil alt fornuftigt være upopulært hos flertallet.

Skrevet af Bruger slettet for stemmefusk 833 dage siden - Direkte link
Det bliver en valgkamp om temaet: hvem skal nu betale ..........Valget i 2011 redder danskerne fra at få tæsk nu. Først efter valget i 2011 tør politikerne give os økonomiske tæsk så der vil kunne mærkes. Valgkampen bør gå ud på hvem der vil give danskerne mindst tæsk, men de skal vide at få os til nyde vores sado-masochistiske gen og kræve offre, men  selvfølgelig hos de andre.

Ingen tænker på at skaffe flere penge til velstand og velfærd ved at normalisere de skævvridende lønskatter og forbrugsafgifter. De dynamiske effekter herved er enorme fordi ny varig, organisk produktiv vækst vil blomste op fra folket. Se det er liberalisme, med det findes ikke i Danmark eller blandt særlig mange danskere.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Leder

89
97
72
93
58
71
128
69
44
84
81
33
81
81
90
175
59
58
67
87