Sort arbejde udtrykker mangel på opbakning til den høje skat
Udgivet for 702 dage siden i Leder
Tilføjet 22/06 13:57 til Boblere
LEDER: Kun hver femte dansker siger klart nej til at købe sort arbejde. Resten (80 procent) har enten fået udført sort arbejde i det forløbne år (52 procent) eller er villige til at købe sort arbejde (28 procent). Heraf kan man udlede to ting:
For det første: Det høje danske skattetryk bakkes nok op af et flertal af os danskere, når vi står i stemmeboksen hvert tredje eller fjerde år og skal sætte vores enlige kryds, som kun i teorien - ikke i praksis - har nogen indflydelse på den førte politik. Men når vore handlinger i den virkelige verden faktisk har betydning for det liv, vi lever, så vælger et flertal af os anderledes. Det viser, at opbakningen til verdens højeste skattetryk er mindre end påstået af landets skatteelskende elite.
For det andet: Når 80 procent af danskerne gerne køber sort arbejdskraft, så inkluderer det også et betydeligt antal af de mennesker, der stemmer på Enhedslisten, SF og Socialdemokraterne, og mage til hykleri skal man da lede længe efter. Her er tale om folk, der udadtil gerne vil lade som om, de vil dele deres indtægt med Gud og hver mand via skattebetaling, men som når det kommer til stykket i virkeligheden forsøger at sikre sig selv en større andel via omgåelse af et skattesystem, som deres egne politikere har vedtaget og ønsker at holde i live.
En klog mand sagde engang: Der findes to slags love. Den ene slags ville folk overholde, selvom lovene slet ikke var der, fordi disse love har deres udgangspunkt i udbredte moralske forestillinger om, hvordan ordentlige mennesker bør opføre sig. Den anden slags overholder folk ikke, selvom de er forpligtet til det, fordi brud på disse love ikke opleves som værende i strid med almindelig ordentlighed.
180Grader tilføjer: Skattelovene hører åbenlyst til i den sidste kategori.
Kampagnen hedder: 100.000 DROPPER SKATTEN. Man tilslutter sig via Facebook, 180grader og/eller andre dertil indrettede steder. Tilmeldingen er foreløbig en hensigts- og sympatierklæring.
Når de 100.000 er nået, udgår befaling fra Kejser Olesen, og det kunne meget passende være hen imod nytår: Nu ændrer vi alle 100.000 vores forskudsregistreringer, så forventet indtægt næste år er 0 kroner.
En enorm mediestorm og mange flere registreringer af samme slags vil være resultatet. SKATs forfølgelsessystemer bryder sammen. Derefter? Gud alene vide, men i hvert fald en ny magtbalance i Danmark.
Licens-Lars har vist vejen. Lad os tænke videre i samme retning, men større.
http://landsbytossen.dk/Hestepilsnergrandprix.htm
Mange håndværkere har f.eks. ikke noget incitament til at ønske skatten sat ned, da det vil berøve dem en god sideindtægt.
Vel og mærke en sideindtægt som stiller dem bedre end naboen. Hvis vi alle fik sat skatten ned, så gik der jo lidt inflation i det.
Men følgelogikken heraf er selvfølgelig rigtig interessant hvis man for alvor skal forstå socialisters hang til totalstat og skatteforøgelser... Jo højere skatten er desto billigere bliver det at udvide staten med flere offentlig ansatte..... og den dag skatten så er 100% arbejder vi alle gratis for staten .... og Nirvana er nået.... halleluja
En undersøgelse har vist at det mest er de vellønnede der bruger sort arbejde.
Men denne undersøgelse er intet værd.
Alle lønmodtagere der er beskæftiget med en eller anden form for håndværksarbejde i deres daglige virke behøver jo ikke få udført "sort arbejde" - de får alt arbejde der ikke kan udføres af dem selv udført "som vennetjeneste" af deres kolleger inden for andre fagområder - og vennetjenester - skal der jo ikke betales skat af.
Skatteministerenb har derfor fuldstændig ret i, at der skal en nærmere "kortlægning" til af problemstillingen...
I øvrigt havde Mogens Glistrup jo det synspunkt, at "Sort Arbejde" var gavnligt for samfundet.
Og Mogens Glistrup har jo fået ret i mange af sine synspunkter og profetier - og sandsynligvis også om begrebet "Sort Arbejde".
http://www.information.dk/192931
Når Rockwool Fonden kan konkludere, at 80 procenter af danskerne finder sort arbejde i orden, er der til gengæld fuldstændigt stille på de to landsdækkende TV-kanaler. Det burde ellers være en smal sag, at drage nogle særdeles ubehagelige konklusioner vedrørende hyklerne på rød stue.
Hvorfor er disse forhold en ikke-historie på de to "upartiske" TV-kanaler?
PS Hvorfor er 180grader.dk så fucking tung at loade i browseren?
Jeg må give klamgen ret. Hvordan lederen kan konkludere at sort arbejde => opbakning til høje skat syntes underlig, med mindre der refereres til arbejdstager, men selv her er argumentationen svag.
Som køber vil man "bare" have det billigst muligt. Her tror jeg det er almindelig at tænkte hvordan får jeg mest ud af pengene uanset hvor meget jeg betaler i skat. Kan jeg få ydelsen 1000,- billigere er jeg da positiv lige meget om jeg har betalt skat eller ej.
Som arbejdstager, ja her er interessen at omgå skatten/momsen whatever. Her tror jeg dog at selvom skatten var lav ville der stadig være sort arbejde. Må jeg referre til Italien/grækenland etc... jeg tror ikke de er kendt for ingen "sort arbejde".
Hvordan lederen kan konkludere at sort arbejde => opbakning til høje skat syntes underligDet er vist også lige præcis det modsatte Lederen konkludere, det burde da ikke være så svært, at kunne se det dybt amoralske og hykleriske i rød stues udmeldinger og deres reelle gøren og laden.
Ja, det kunne jeg også tænke mig at vide. Er næsten holdt op med at læse ellerr skrive indlæg på grund af det. LOL!
http://validator.w3.org/check?uri=http://borsen.dk/nyheder.html&charset=(detect+automatically)&doctype=Inline&group=0
Hele 305 markup-fejl, hvoraf mange endda er graverende fejl. Det er et mirakel at hjemmesiden overhovedet virker.
180grader.dk kunne også godt overveje at sætte lidt tid af til at rette de markup-fejl der er på siden. Her er der også rigtig mange graverende markup-fejl.
http://validator.w3.org/check?uri=http://www.180grader.dk/Leder/sort-arbejde-udtrykker-mangel-paa-opbakning-til-den-hoeje-skat&charset=(detect+automatically)&doctype=Inline&group=0&user-agent=W3C_Validator/1.781
Well,- Een eller anden plimsedims har altså lavet noget Usmart i den (formoder jeg) underliggende php / SQL / ajax - Men OBO og Co kan altid få et grundigt review af software infrastukturen af undertegnede. Det vil være upassende at nævne en sort pris offentligt - mere passende vil jeg for at drille skatteministeren og tilbyde hjælp på området ganske koster gratis. Jeg har godt og vel 25 års erfaring med software udvikling af alle mulige slags.
Hvis de f.eks. koster 8.000 at få sat en kobling i en bil, vil jeg da vælge at få det lavet sort uanset om den "sorte pris" var 3.000 kr. eller 5.000 kr. Derfor taget man fejl, hvis man tror, at man kan komme det sorte arbejde til livs ved at sætte marginalskatten ned.
Med finansgeniet Villy i skattekassen skal jeg love for at sort arbejde vil eksplodere... måske burde man søge asyl et sted for ikke at blive ramt af noget af alt dette...fx. i Spanien - ja, ups nu taler jeg tilfældigvis også ret godt spansk - langt bedre end selv en VK skatteminister taler skat.
Det underlige er at de (skat) ikke engang gider høre på mig, når jeg gør opmærksom på problemet.
Flere artikler fra Leder
Folkeskolen suger løs
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 46 minutter siden i Leder
Tilføjet 22/05 22:47 til Boblere
Vammel fagforeningsegoisme på medlemmernes bekostning
Udgivet for 2 dage siden i Leder
Tilføjet 21/05 22:32 til Boblere
Politikens vej til rigdom for alle: Brug løs!
Udgivet for 3 dage siden i Leder
Tilføjet 20/05 21:14 til Boblere
Forstå det nu: Det gamle Venstre er væk - måske for evigt
Udgivet for 9 dage siden i Leder
Tilføjet 14/05 21:33 til Boblere
Du skal yde mere til statskassen, din dovne rad!
Udgivet for 22 dage siden i Leder
Tilføjet 01/05 20:42 til Boblere
Forbrugerrådet kræver lovgivning mod forbrugere
Udgivet for 23 dage siden i Leder
Tilføjet 30/04 23:32 til Boblere
Carina har dobbelt så mange penge til sig selv som Annika
Udgivet for 24 dage siden i Leder
Tilføjet 29/04 21:29 til Boblere
Højt sygefravær i det offentlige er politikernes svigt af skatteyderne
Udgivet for 27 dage siden i Leder
Tilføjet 26/04 22:13 til Boblere
Når din tømrers skat bliver din hovedpine
Udgivet for 28 dage siden i Leder
Tilføjet 25/04 21:49 til Boblere
TV-Avisen: Public venstreorienterethed
Udgivet for 29 dage siden i Leder
Tilføjet 24/04 20:16 til Boblere
Venstre ved du overhovedet ikke, hvor du har
Udgivet for 31 dage siden i Leder
Tilføjet 22/04 20:27 til Boblere
En regering med holdningerne deponeret hos Bettina Post
Udgivet for 34 dage siden i Leder
Tilføjet 19/04 22:33 til Boblere
Homoer skal da have lov til at diskriminere - men det skal heteroer så også
Udgivet for 35 dage siden i Leder
Tilføjet 18/04 21:39 til Boblere
|
|
John Stossel interviewet til Uncommon Knowledge Tilføjet 23/05 21:46 af Capitalist |
| Flere videoer | |
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 186 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 110 klik
George Lakoff: Socialister ved intet om fornuft - en hjernefejl 24/05 11:25 - 95 klik
Peter Kurrild-Klitgaard: 1984 i 2012 23/05 12:45 - 466 klik
Søren Espersen: Folketingets Ramadan-Middag - en frækhed uden lige… 23/05 07:53 - 388 klik
20 sorte dræber-sjakaler i aktion i det multikulturelle England 23/05 15:09 - 350 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

