Kontakt 180Grader.dk
39

Skrevet af Freedom works! 223 dage siden - Direkte link

Begynd at grænsehandle. Der er rigtig mange penge at spare på fødevarer. Det kan i høj grad betale sig at køre ned/over og hente til at fylde fryser og skabe op med mad!

 

I Danmark kan det i rigtig mange tilfælde ikke længere betale sig at købe mad pga de mange skatter og afgifer.


Skrevet af abel 223 dage siden - Direkte link

Kogt, røget pølse og oste har lang holdbarhed, så det er let at tage med hjem fra det nære udland sammen med øl, vin og meget mere, man kan spare 1.000 - 2.000 på et bileftersyn, mens man er på indkøb. Mange slagtere vil gerne vacuumpakke kødet, så holder det lidt længere. Pølse, vin, brændevin og ost køber vi af og til på nettet fra Schweiz og Tyskland. Oksekød og svinekød er noget, vi mere og mere køber i Tyskland og Sverige.

I morgen i Malmö på Drottningtorget kl. 9 - 14 kan man købe det lækreste svine-, rådyr- og elgekød, pålæg m.v. fra Lillehems Utegrisar. Det økologiske svinekød smager så godt, fordi en vildorne kom forbi og sprang på de udegående søer. 

http://www.lillehemsutegrisar.se/ 

Delivol sender lækre pølser og pålæg fra Tyskland:

http://www.delivol.de/index.php?cat=c6_Rohwurst.html

Schweiziske oste sendes fra Geska :

http://www.geska.ch/hauptnavigation/online-shop/index.html

I Husum er der jo Stadtschlachter Clausen:

http://www.nordfriesische-spezialitaeten.de/index.html

I Flensburg er der flere slagtere, bl.a. Jepsen:

http://www.jepsen.de/start.htm

Herlige Moselvine, både hvide og røde og vidunderlig Williamschrist Birnenbrand, Obstler frugtbrændevin, ferskenlikør og fantastiske Eisweine og Trockenbeerenauslesen og en dejlig Sekt:

http://www.weinhaus-stettler.de/shop/ 

Den fedskat er absolut en underskudsforretning.

Folkets frihed staves med J som Jydekrog!


Skrevet af knudhthorup 223 dage siden - Direkte link

Hvis Fedtskatten bevirker et skævvredet marked og forhindrer import, så burde erhvervsorganisationerne sende den til EU-retten med påstand om, at det er en teknisk handelshindring.


Skrevet af info 223 dage siden - Direkte link

Det tænkte jeg også. 

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Mad og drikke

16
16
8
13
16
20
14
5
15
25
68
20
41
44
17
22
14
25
15
19