Kontakt 180Grader.dk
11

Skrevet af knudhthorup 213 dage siden - Direkte link

Hørt hørt.


Skrevet af Esben Hansen 213 dage siden - Direkte link

"Partikelfolket" er en lille gruppe fordi de næppe har ret. Der er (næsten) ingen tvivl om at CO2-udledningen vil forøge den globale gennemsnitstemperatur. Det man diskuterer i dag er præcist hvor meget og især hvor hurtigt.

 

Ang. om det kan betale sig at poste penge i det: Det kan det vist nok, men det er jo tragedy-of-the-commons så det basker. Jeg tvivler oprigtigt på at det politisk/menneskeligt kan lade sig gøre at gøre noget reelt ved det, andet end at prøve at udvikle konkurrencedygtige alternativer (dvs. vind/sol på land, fission og på længere sigt, fusion). Og så tænke over hvordan pokker vi klarer peak-demand på en anden måde end gasturbiner.

 

Derfor er jeg imod CO2-kvoter. Og narkoforbud, iøvrigt, af stort set samme årsag.


Skrevet af Tapdance 213 dage siden - Direkte link

Klimadebattens udformning er ærgelig, og det ville være mere hensigtsmæssigt hvis debatten var mere saglig.

 

For mit eget vedkommende betragter jeg nu ikke spørgsmålet som overdrevent kompliceret. Verdens klima og økosystem har et ekstremt kompliceret sammenspil som vi ikke har noget ordentligt overblik over. Effektivt betyder det med andre ord at vi "kører med bind for øjnene på en vej vi ikke kender".

 

Det synes at være en rimelig antagelse at vi ikke er specielt interesserede i at opleve nogen videre ændringer i hverken klimaet eller økosystemet.

 

Givet at vi har manglende viden omkring systemets opbygning, og effekten af vores udledning af CO2 m.m., samt rovdriften på vores ressourcer, så bør vi stille os selv følgende spørgsmål, og så operere ud fra vores svar herpå.

 

"Er det mere sandsynligt at vi uden negative konsekvenser kan udlede betydelige mængder CO2 m.m. ud i atmosfæren, uden at det har nogen betydende effekt på klodens klima og/eller økosystemet? Eller er det mere sandsynligt at det før eller senere vil have en konsekvens, som vi ikke pt. har noget overblik over?"

 

Yderligere kan man anlægge følgende betragtning:

 

Uanset om vores handlinger har nogen indvirkning på miljø og økosystem eller ej, så er der reelt kun 4 mulige resultater, når man kombinerer mulighederne gøre noget/ikke gøre noget og der sker noget/der sker ikke noget. De fire mulige scenarier er basalt set:

 

1) Vi gør ikke noget + Der sker ikke noget: Dette er det eneste gode scenarie af de fire, og vi kan her fortsætte præcis som vi gør idag (i hvert fald indtil vi render tør for ressourcer...).

 

2) Vi gør noget + Der sker ikke noget: Det giver store udgifter og ændringer i hvordan vi handler idag, og det vil formentligt have betydelige konsekvenser for verdensmarkedet, med uro og manglende stabilitet. Det er et kedeligt scenarie, men ikke fatalt.

 

3) Vi gør noget + Der sker noget: Det her er et af de skidte scenarier. Ikke alene har vi stadig udgiften fra scenarie 2, men vi får nu også de negative konsekvenser af ændringer i klimaet med alle de problemer, der kommer til at følge med i den forbindelse. Det kommer potentielt til at have massive konsekvenser for hele Jordens befolkning, og det kommer til at have betydelige konsekvenser for verdensøkonomien. Ved at vi forsøger at gøre noget for at mindske problemerne kan vi dog forhåbentligt gøre noget for at mindske konsekvenserne af klimaændringerne.

 

4) Vi gør ikke noget + Der sker noget: Det dårligste scenarie. Klimaændringerne rammer os med fuld effekt og en potentiel hel masse negative konsekvenser til følge, og vi har intet gjort for at dæmme op for situationen. Verdensøkonomien bliver stadig ramt hårdt (præcis som i to af de tre andre scenarier), og alle de sociale konsekvenser kommer oven i hatten. Det scenarie har vi næppe lyst til at opleve.

 

Betragtet som et spil, så har vi med andre ord en 1/4 chance for at få et positivt resultat, og en 3/4 chance for at få et skidt resultat. Hvis vi gør noget, så giver det imidlertid ikke større negative konsekvenser, uanset om der sker noget eller ej. Men hvis vi ikke gør noget, så kan det forventes at have betydeligt større ubehagelige konsekvenser, i fald der sker noget. I mine øjne har vi derfor mere at vinde og mindre at tabe ved at forsøge og gøre noget. Uanset om der ender med at ske noget eller ej. Specielt hvis man tager de mulige konsekvenser af en klimaændring i betragtning, og sammenligner den med konsekvenserne af en økonomisk nedtur.


Skrevet af Juul 213 dage siden - Direkte link

Interessant måde at gå til problemstillingen på.

 

Jeg er ikke enig i, at 4) er det dårligste scenarie ud fra et nytteværdi-synspunkt.

 

Hvad sker der ved ørkenspredning, fx? Det leder til migration, men vi kan politisk beslutte, at Danmark ikke skal være ankomstcenter for afrikanere med 10 børn. Det kan så måske lægge et pres på afrikanerne, der vælger at få færre børn. Eller får børn, der dør, hvis de ikke kan lære at samle benene i længere tid af gangen.

 

Måske kan klimaforandringerne gøre andre dele af jorden mere beboelige? 

 

 

Det vigtigste er, tror jeg, at forlange at politikerne holder op med at lege, at vi kan blande os. Og i stedet diskuterer, hvordan vi fx forholder os til havstigninger (som så er ligegyldige, fordi DK hæver sig mere).

 

 

Men altså ... så langt har vi haft atomvintre de sidste par år i skøn kombination med somre, som Thorshavns indbyggere ville være skuffede over. Det lugter ikke just af global opvarmning.


Skrevet af Hamlet4 213 dage siden - Direkte link

Logiske fejlsutning af immense størrelse.

 

Dit problem er ordet "noget" i alle 8 kontekster.

Noget er ikke kun en størrelse, det er uendelige mange mulige størrelser.

Så dine 4 muligheder bliver lige pludslig 4 x uendelige mange muligheder.

 

Prøve for eksempel at  brug "kun lidt", "lidt", "noget", "meget" og "virkelig meget" i dine 4 mulig slutninger.


Skrevet af Tapdance 212 dage siden - Direkte link
Ja, jeg er ikke så præcis i formuleringerne. Det er med fuld overlæg, idet emnet er så kompliceret og konsekvenser og muligheder så uklare at det er noget nær håbløst at opstille nogen klare scenarier, som er flertal af personer kan erklære sig enige i. Hvis du vil til at have kvantificerbare størrelser ind i de fire scenarier jeg sætter op, så har du da helt ret i at vi kan tale om et i teorien næsten uendeligt antal scenarier. Hvis du imidlertid ser væk fra størrelsen af ændringerne, som vi reelt ikke kender med sikkerhed, så ændrer det imidlertid ikke på at der kun er 4 scenarier, når du kombinerer de to x to muligheder (gør noget/gør ikke noget & klimaændring/ingen klimaændring). Vi kan så skændes om størrelse og betydning af klimaændringerne bliver, i fald de sker. Men det bliver vi sgu' nok nødt til at overlade til forskerne og specialisterne på området at komme med kvalificerede bud på. Jeg har i hvert fald ikke nogen uddannelsesmæssig baggrund til at kunne udtale mig om andet end hvad jeg har set, hørt og læst om emnet i diverse medier.

Skrevet af Hamlet4 212 dage siden - Direkte link

Nej det er en logisk fejlslutning du laver ved at "bilde dig selv ind" at der kun er 4 scenarier.

 

Det er simpelhen FORKERT logik, lige gyldigt hvor mange gange du gentager det.

 

Der er også et navn for det - det hedder et falsk dilemma

 

http://wiki.ateist.net/index.php?n=Filosofi.LogiskeFejlslutninger#toc9


Skrevet af Tapdance 210 dage siden - Direkte link
Jeg er udmærket klar over at det er en kæmpe forsimpling af de forskellige scenarier, der i teorien kan ende med at udspille sig. Men det er ikke et falsk dilemma eller forkert logik. "Vi gør noget VS. Vi gør ikke noget" er ikke forkert. Det er enda ikke engang en forsimpling, da valgmulighederne ikke tager stilling til omfanget af de muligheder der er, hvis vi gør noget. "Vi gør noget" indeholder ALLE omfattede handlinger, uanset deres omkostning, natur, omfang, effekt etc. "Der sker noget VS. Der sker ikke noget" er af samme årsag heller ikke forkert. Du kan argumentere for at de scenarier jeg opsatte oprindeligt er forkerte, og at de i medierne omtalte potentielle konsekvenser og omfang af klimaændringerne ikke bliver så betydelige og/eller at omkostningerne ved at gøre noget er anderledes end jeg forudsætter. Ændringer i de forudsætninger ændrer naturligvis på konsekvenser og beslutningsgrundlag. Men de 4 situationer jeg omtaler er grundlæggende ikke forkerte, omend den specifikke situation under hver af dem kan have mange forskellige udformninger. Hvis vi skal ud i den debat, så skal vi imidlertid til at diskutere dels omkostningen ved at forsøge og gøre noget, de verdensøkonomiske konsekvenser heraf, spørgsmålet om hvilke klimaforandringer vil blive tale om i forskellige situationer samt deres omfang og konsekvens. Den debat bliver så imidlertid straks yderst problematisk, idet der ikke er noget globalt konsensus på områderne, og ingen reel måde at forudsige eventuelle klimaforandringer og konsekvenser heraf med 100% sandsynlighed.

Skrevet af Hamlet4 210 dage siden - Direkte link

Idet du i det mindst anerkender, at der er omkostninger ved "noget", så indrømmer du også at dine 4 simplistiske scenarier ikke eksistere i virkeligheden.

De er dermed ULOGISKE og er en falske dilemma fordi du ignorere at der er omkostninger i dit udformning.

 

Det svarer til at du opstiller et valg mellem at man stemmer på DF og får en "Hitler" eller at man stemmer på enhedslisten og få en "Stalin". Der er en FALSK DILEMMA.


Skrevet af Hamlet4 213 dage siden - Direkte link

"Er det mere sandsynligt at vi uden negative konsekvenser kan udlede betydelige mængder CO2 m.m. ud i atmosfæren, uden at det har nogen betydende effekt på klodens klima og/eller økosystemet? Eller er det mere sandsynligt at det før eller senere vil have en konsekvens, som vi ikke pt. har noget overblik over?"

Endnu en kæmpe fejl i din forståelse af jordens klima.

CO2 mængderne i atmosfæren har været 200 gange større end de er idag, uden at det har haft væsentlige konsekvenser for jordens temperatur ? Dette er et historiske faktum.

 

Samtidig er det erkendte videnskab at CO2 niveauet følger temperaturudviklingen (med en forsinkelse på næsten 800 år) og ikke modsat. Såvidt man kender klimasystemmet idag har CO2 ALDRIG før været den primære "forcing" for klimaændringer. Hvis CO2 er den primær forcing for temperatureændringer mellem 1975 og 1998, så er det det første gang.


Skrevet af Tapdance 212 dage siden - Direkte link
Fair nok. Så vælg nogen af de mange andre forskellige stoffer vi pumper ud i atmosfæren og havene. Det ændrer ikke på kernen i spørgsmålet. "Kan vi uden negative konsekvenser rask væk pumpe diverse stoffer ud i natur og atmosfære, samt bruge løs af diverse ressourcer, og ikke forvente at vi før eller senere kommer til at påvirke et eller andet i klima og/eller økosystem?"

Skrevet af Hamlet4 212 dage siden - Direkte link

CO2 er et naturlig forekommende stof som er grundlag for alt liv på jorden på samme måde som vandet er det.

 

Vandet er også en drivhusgas som mennesker pumper ud i enorme mængde.

Lad os nu forbyde vand - eller bedre - beskat den til et niveau så kun det politiske elite har råd til det.

 

Jeg taler KUN om CO2, andre stoffer tager vi hver for sig - Det er videnskab.


Skrevet af Tapdance 211 dage siden - Direkte link
Og du undgår på behændig vis at tage stilling til det spørgsmål jeg stiller. "Kan vi uden negative konsekvenser rask væk pumpe diverse stoffer ud i natur og atmosfære, samt bruge løs af diverse ressourcer, og ikke forvente at vi før eller senere kommer til at påvirke et eller andet i klima og/eller økosystem?" Hvis du ønsker at diskutere den videnskabelige del af spørgsmålet omkring klimaet, så vil jeg nok anbefale dig at søge på nogen andre fora end her. Jeg tvivler stærkt på at det er flertallet af os herinde, der reelt har en uddannelsesmæssig baggrund og erfaring, der gør det muligt for os at føre en seriøs og dybdegående videnskablig debat omkring diverse enkelte stoffers præcise indvirkning på klimaet. Min baggrund som Cand. Merc. fra CBS, samt et år på Civil elektro linien på DTU sætter mig i hvert fald ikke i stand til det. Hvad er din baggrund Hamlet4?

Skrevet af Hamlet4 210 dage siden - Direkte link

Jeg svarede på dit spørgsmål. At du ikke forstår danske kan ikke være mit problem.

 

Jeg taler KUN om CO2, andre stoffer tager vi hver for sig - Det er videnskab.

At du indrømmer at du aner ikke hvad du taler om er også dit problem. Som skeptikker, er det nødvendigt at undersøge videnskabet selv. Det er derfor vi altid vinder disse diskussioner. Et par år på DTU burde sætte dig fint i stand til at forstå videnskabet bag teorien om AGW.

 

Videnskabet er forholdsvis enkelt. Det er antallet af sammenhæng som gøre at klimaet er et kaotisk system. Når man anerkender at klimaet er et kaotisk system, så ved man at IPCC lyver om sikkerheden af deres prognoser.

 


Skrevet af Tapdance 203 dage siden - Direkte link

Det lyder lidt som om for mig at du mener du har besvaret mit spg. fordi du har sagt at CO2 udledningen ikke har nogen effekt på klimaet. 

 

Jeg vil give dig ret i at du ud fra den viden du mener at have om CO2 har besvaret mit spørgsmål omkring effekten af udledning af det stof.  Mit spg. omfatter imidlertid andet end CO2.  Og som du selv påpeger, så taler du udelukkende om CO2.  Din besvarelse af mit spg. er således kun en delvis besvarelse. 

 

Men fred være med det.


Skrevet af Hamlet4 202 dage siden - Direkte link

Helt ærligt - SKAL jeg "finde på" hvilke stoffer DU taler om.

 

Det må du selv slås med !!

 

Hvis du nogensinde finder ud af et stof, som du tror du faktisk ved noget om, så kom tilbage her til trådet.


Skrevet af Tapdance 212 dage siden - Direkte link

Juul.  Du har måske delvist ret mht. option 4).  Problemet med debatten her er imidlertid at vi reelt ikke VED præcis hvad der kommer til at ske, samt hvor hurtigt det kommer til at gå, i fald vores klima ændrer sig.  Indtil videre kan vi dog sige med sikkerhed, at hovedparten af de estimater, der har været fremme i medierne i de senere år, efterfølgende har måtte erkendes ikke at have været pessimistiske nok mht. hastigheden af ændringerne.  Hvad vi præcis kan konkludere derudfra, er svært at sige, men vi kan i hvert fald konkludere at ændringerne er kommet hurtigere end de "forecasts" har indikeret at de skulle komme. 

 

Mht. det du siger mht. havstigninger og eventuelle ændringer i hvor vi kan bo, så vil jeg foreslå at du ser om du kan finde et program fra National Geographic (mener jeg det blev sendt på), der hed "6 degrees that changed the world".  Det var et 2-timers program med en gennemgang af nogen af de forventede konsekvenser ved stigninger i gennemsnitstemperaturerne i verden.  Programmet er for detaljeret at sammenfatte her, men meget forkortet, så vil jeg sige pas meget på med at undervurdere konsekvenserne ved blot mindre ændringer og deres følgevirkninger. For at give dig et par eksempler:

 

1) Et par grader højere gennemsnitstemperatur kan medføre at det meste af det amerikanske mid-west vender tilbage til den type semi-ørken som man kender fra nogen af de gamle film med vindhekse og støvskyer.  Det vil medføre betydelige problemer med at dyrke afgrøder i det område som idag omtales som Amerikas "breadbasket". 

 

2) Højere temperaturer i havene er et stort problem for verdens korralrev, og der skal ikke mange grader til for at slå korrallerne ihjæl.  Hvis korralrevene dør, så vil det have meget negative konsekvenser for dyrelevet i havet, idet store dele af dyrelivet i havet er koncentreret omkring revene.

 

3) En forsuring af havene, hvilket sker bl.a. i kraft af en vores CO2 udledning, giver problemer for krebsdyrene i havene, idet det forsurede vand enten opløser eller svækker deres skjolde, hvilket enten slår dem ihjæl, eller gør dem væsentligt mere sårbare overfor rovdyr.  Der er et område i Middelhavet hvor en udledning af forurrening i havet lokalt har forsuret vandet i området.  Resultatet er at der næsten ikke er noget dyreliv i området, idet fundamentet for fødekæden (krebsdyrene) er drastisk reduceret. 

 

4) Ved højere temperatur stigninger ender mange af verdens gletsjere med at forsvinde.  Det kommer til at give problemer i bl.a. nordamerika/Canada, hvor der er områder hvor det meste af drikkevandet kommer fra store gletsjere (der idag bliver mindre og mindre), samt i Indien, hvor Ganges floden (stavemåde...) stammer fra smeltende gletsjere.  Fjern de gletsjere, og Ganges floden tører ud.  Du kan selv gætte på hvor mange mennesker i Indien der kommer til at få problemer som resultat deraf...

 

5) Nedsmeltning af polerne.  Der synes generelt ikke at være så stor debat om hvorvidt smeltede poler giver stigende have eller ej.  Konsensus synes pt. at være at det giver en havstigning.  Den primære debat kører mere på hvor meget stigningen er på.  Nogen siger 1m, andre siger at det kan risikere at være op imod 10m.  Uanset hvordan vi vender og drejer det, så er det ikke godt for os, givet hvor stor en del af verdens befolkning, der lever ved kysterne, og hvor mange mennesker en eventuel oversvømmelse eventuelt vil kunne komme til at påvirke og tvinge til at flytte fra en given tidligere kyststrækning.  Hvad tror du konsekvensen bliver af ikke bare nogen 100.000 flygtningen i et enkelt område, men af millionvis af flygtningen fra adskillige steder rundt omkring i verden? 


Skrevet af Ulrik Hermann 212 dage siden - Direkte link

Den menneske skabte opvarmning er givet reel i et vist omfang. Men det er nærmest umuligt at gøre noget ved den med vores nuværende teknologier, der virkelig batter, for virkningerne af at bruge milliarder af kroner på at reducere udledningen af CO2 er sandsynligvis penge lige ud af vinduet. Vi bør derfor absolut intet foretage os, men istedet for sikre at vi får vækst i samfundet og får en større samfundskage, så kan vi nemlig langt bedre behandle de gener opvarmningen giver. Det er vel grundlæggende det Bjørn Lomborg og Copenhagen Concensus anbefaler, og det mener jeg er en fornuftig antagelse.

 

Den eneste reelle løsning for at bekæmpe klimaændringer er naurligvis kernekraft, der også er en god ide af helt andre årsager, for kernekraft giver billig miljøvenlig stabil energi. Helt i modsætning til vindmøllerne der giver strøm som vinden blæser.


Skrevet af Peter B. Perlsø 212 dage siden - Direkte link

Vi bør derfor absolut intet foretage os, men istedet for sikre at vi får vækst i samfundet og får en større samfundskage, så kan vi nemlig langt bedre behandle de gener opvarmningen giver.

 

Jeg er ikke enig, af flere grunde.

 

1) Arbejdet med at finde alternativet til kulstofenergikilder, er arbejde der starter med grundvidenskabb, viderearbejdes i ingeniørvidenskaben, og ender som produkter for slutbrugerne. Altsammen som del af den teknologiske udvikling samt udvikling i forbrugermønstre.

 

Hvad det vil koste er iøvrigt noget enøjet side i sagen. Hvad vil ex. renere og mere bæredygtige energikilder ikke bidrage med i nytte og værdier?

 

2) Mere økonomisk vækst sikres igennem en forenkling af skattesystemet og der lovstof som erstatter produktiv økonomisk aktivitet med rent-seeking. Ved at flytte skatterne væk fra indkomster og investering er en stor del af forudsætningerne fra dette mål lagt, og dette er IKKE i modsætning med evt. miljøskatter.


Skrevet af Hamlet4 212 dage siden - Direkte link

Dette indlæg er det ren volapyk. Eller retter en "non sequitur", en stråmand og en "ignoratio elenchi" allesammen rullet ind i et svar.

Altså et typisk svar fra "champignonen"


Skrevet af Kim Freyberg 212 dage siden - Direkte link

Jordens atmosfære er skalamæssigt lidt mindre tyk end den lak man smører på globusser.


Skrevet af Peter B. Perlsø 212 dage siden - Direkte link

>I det ene ringhjørne har vi Al Gore og de andre, der ved at massere data har fundet ud af, at CO2-udledningen måske har noget med temperaturen at gøre. 

 

Al Gore er en meget perifer person i klimadebatten medmindre man er skeptiker/benægter, hvorved han så altid skal inddrages i argumenterne/påstande/arrighederne, uanset saglihed af at inddrage dem. Talrige eksempler er at finde her på 180grader.

 

>Kendetegn: Venstreorienterede, typisk kvinder, typisk uddannet uden at have haft en lommeregner oppe af tasken. 

 

Jeg anser ikek migselv for venstreorienteret, sidste gang jeg så mig selv i spejlet efter bad var det ikke kvindekønnet der stirrede tilbage, og jeg har en del semestre under bæltet fra både KU/fysik og DTU/civilingeniør.

 

Iøvrigt har jeg en TI-89 på bordet her ved siden af mig. :)

 

>I det andet står dem, der forsøger at forklare temperaturvariationerne med solens variende partikeludledning. Det er en lille, mere diffus gruppe.

 

Lille, ja, diffus - nej - de er overvejende tilhørende den gruppering man diplomatisk kaller "klimaskeptikerne", som som er meget glade for at blande politik og videnskab sammen.

 

>Men: Hvorfor diskuterer vi det? 

 

>Mennesker tilpasser sig, og har altid gjort det. Er der overhovedet nogen som helst rimelighed i at poste penge i at have et klimaministerium? Og CO2-tax og -kvoter?

 

Fordi:

 

1) Videnskabsfolk har gennem 150 år opdaget at visse gasarter har visse egenskaber, specifikt at de såkaldte drivhusgasser virker isolerende overfor varmestråling.

 

2) Menneskeheden er gennem de sidste 150 åpr blevet kraftigt industrialiseret og er nået til et teknologisk stade hvor vores anvendelse af kulstofbaserede råstoffer er oppebærende foer vores civilisation og livsstil som den er udformet i dag.

 

3) Denne livsstil udfra de aktuelt anvendte energikilder fører til en omfattende udledning af affaldsprodukter fra forbrænding og forrådnelse i atmosfæren (primært kultveilte og metangas).

 

4) Det er gasarterne i #3 der har egenskaberne beskrevet i #1.

 

5) Videnskabsfolk er gennem de sidste par årtier kommet frem til at de mængder af gasser vi udleder, nu er opmagasineret i atmosfæren i en grad hvor de har en mærkbar effekt. Følgende er denne effekt gennem omfattende opmålimngsarbejde konstateret at være sand.

 

6) Prognoser, udfra forskellige antagelser om forløbet af fortsat udledning af disse gasser i atmosfærende, samt deres fremtidige effekt på klimaet, giver overvejende et billede af en verden der forandres, overvejende til det værre, udfra de ændringer i varmeforhold, nedbørsmønstre, havniveauer, strømforhold, ændringer i biosfæren, påvirkning af jordforholm.

 

7) Ifbm. #6 vil påvirkninger af økosystemerne blive kraftigere i de kommende årtier, hvilket taget i betragtning af at vi beboer en klode med begrænsede ressourcer, specielt ifmb. fødevareforsyninger, vil føre til omfattende økonomiske og følgende dette, demografiske forandringer og forskubbelser, med garanteret afstedkomne geopolitiske problemer. (læs: krig og blodsudgydelser).

 

Det korte af det lange: Vores handlinger har konsekvenser. Vi er i vensten i dag i høj grad fjerne fra de kilder til vores livsstil, som vi ellers tager for givet. Ingen slutforbrugere sørger selv for at så til de afgrøder eller slagte dyr til det kød de spiser, eller fremskaffe energi til alle de forbrugsgoder vi anvender (elektricitet til hjemmet, benzin til bilen m.v.).

 

Dette emne burde rage folk en del mere end en høstblomst, netop fordi at der beretter om konsekvenserne af vores hadnlinger. Også mere end lige nu og her, men år nede af vejen.


Skrevet af Peter B. Perlsø 212 dage siden - Direkte link

Jeg har postet detet svar i en artikel her.

 

http://www.180grader.dk/Miljoe/hvorfor-miljoedebatten-boer-rage-dig-mere-end-en-hoestblomst


Skrevet af Hamlet4 212 dage siden - Direkte link

1) Hovedsagligt VAND (H2O)

2) "oppebærende foer" ?????????

Alt menneskelig fremskridt, herunder ren vand, rigeligt mad, uddannelse, hospitaler, manglende sygdom, lange levetider, lav børndødelighed, etc, etc, etc etc skyldes billig energi.

3) CO2 er grundlaget for alt liv. At bekymrer sig over udledning af CO2 er lige så hjernedød som at bekyrmer sig over udledning af vand.

4) Det er vand H20 der er den primære gas som har disse egenskaber.

5) Videnskabsfolk er ikke istand til at påvise denne sammenhæng. Opmålingsarbejdet påviser effekten men kan ikke påvise årsagen - ergo påviser opmålingsarbejdet intet.

6) Prognoser er som altid meget urealistisk og ekstremt usikkert, og tager ikke højde for historisk fakter.

7) Opvarmning hænger sammen med perioder som er historisk velkendt og beviseligt god for naturen, planeten og mennesker. Selv nu er mængden af CO2 i atmosfæren med til at skabe forøget plantevækst, med riger og mere varieret mikroklimaer for dyre og planteliv - og modvirker dermed menneskers andre indgreb mod naturen, mange af hvilke skyldes jagten på f.eks. plante olie til erstatning for benzin og gas.

 

Det kort og det lange er at mennesker adaptere (uden beskatning) når det er nødvendigt.

Det kort og det lange er at billig energi er årsagen til hver eneste gode mennesker oplever i livet.

Det kort og det lange er at socialisterne kalder sig nu enviromentalister og tror at de kan brug

CO2 til at skræmme idioterne til at stemme på sig.

 

Se bare hvor tætte Stor Britannien, Tyskland og Frankrig er på at begå økonomisk selvmord.


Skrevet af Asbjørn Evensen 212 dage siden - Direkte link

Ud af jordens atmosfære er CO2-andelen ca.

Kuldioxid (CO2) 0,03811%

 

Nogle gør det let og siger en halv % - ud af denne halve procent er et sted mellem 2 % og 10 % menneskabt, dvs. udånding, biler, fabrikker etc. resten er nedfaldne blade, vulkaner og andet godt.

 

Dvs. at den menneskabte andel er ca. 0,0005 % af jordens atmosfære - at denne andel skulle være mere signifikant end kosmisk stråling og solaktivitet er et trosspørgsmål - det er i hvert fald kun blevet påvist løst men ALDRIG bevist.

 

Svensmarks teorier meget mere sandsynlige og desuden dokumenterede - men er sværere at koge en socialistisk agenda på da man ikke har fundet en måde at beskatte solen på endnu. (eller er det lige præcis det man har?)

 

Derfor mener vi at CO2-skatter er grov svindel og moralsk forkastelige.


Skrevet af Hamlet4 212 dage siden - Direkte link

+1

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Miljø

17
59
8
4
28
35
26
19
7
24
25
22
8
22
6
12
22
16
7
36