Kontakt 180Grader.dk
6

Skrevet af Kasper M 694 dage siden - Direkte link
Økonomien i forskellige kraftformer er omdiskuteret.
Andre kilder fremhæver kernekraft som den klart billigste miljø-uafhængige produktionsform.

Iøvrigt et relevant link og vigtigt indspark i debatten. +1 fra mig for det.

Skrevet af Mikkel Kruse 694 dage siden - Direkte link
Det er korrekt, at atomkraft ikke er den billigste løsning - den billigste løsning er at fortsætte med at brænde kul af. Imidlertid har kulkraft en række omkostninger - bl.a. partikelforurening og deraf følgende luftvejssygdomme og hjertekarsygdomme - som ikke inkluderes i elprisen. Hvis denne eksternalitet blev betalt af kulkraftsværkerne i stedet for at blive læsset over på den brede befolkning, ville afbrænding af kul ikke længere virke så attraktivt.

Fakta er, at atomkraft er markant billigere end andre "grønne" teknologier, som vind- og solkraft, og kun en smule dyrere end kul og gas. Og når der tages højde for udgifter til CO2-regulering - som bliver påført os fra EU, uanset hvad vi gør i Danmark - er atomkraft den energikilde, der er mildest ved pengepungen.

At vi med atomkraft vil mindske vores afhængighed af olie fra mellemøstlige regimer, der ikke har megen respekt for liberale frihedsrettigheder, er blot en ekstra bonus.

Derfor bør danske liberale kæmpe for to ting på energiområdet:

1) En fjernelse af forbuddet mod atomkraft.

2) En fjernelse af statsstøtte til alle energityper. Hverken atom- eller vindkraft skal favoriseres med skatteydernes penge.

Hvis markedet finder en mere effektiv energikilde end atomkraft, så gerne for mig. Det vigtigste er, at staten ikke træffer valget på forhånd med hæmmende regulering og forvridende tilskud.

Mikkel Kruse
Miljø- og energiordfører
Liberal Alliances Ungdom

Skrevet af Ulrik Hermann 692 dage siden - Direkte link
Godt indlæg Mikkel

Det er bare en skam at vi ikke fik indført atomkraft for længe siden, så havde vi nemlig haft en velfungerende energisektor med konkurrencedygtige priser, der kunne give erhvervslivet billig og stabil energi. Og det er fint at subsidierne fjernes, for de har forvredet løsningerne så ekstremt at det er støttekroner og ikke energiudbytte der er argumentet for investeringen. Bare tænk på havvindmølleparken mellem Grenaa og Anholt til 14 mia. kr.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Miljø

17
59
8
4
28
35
26
19
7
24
25
22
8
22
6
12
22
16
7
36