Kontakt 180Grader.dk
22

Skrevet af Steffen Larsen 137 dage siden - Direkte link

Taake er sgu da mega seje, og endnu bedre er det hvis de træder det politisk korrekte parnas over tæerne. :D


Skrevet af BenF 137 dage siden - Direkte link

Endelig nogle der ikke er hyklere! En befrielse at se. At det overhovedet  bliver et issue beviser blot at Taake, i modsætning til så mange andre, rent faktisk har nosser og er konsekvent. Respekt herfra!


Skrevet af Jimmi K 136 dage siden - Direkte link

Det er jo blot en tradition som Ravnebanner, Daneskjold, Saga Svea, Det som engang var, Hvid Røvfuld Band, Skrewdriver og adskillige andre har del i. Men disse glatpandede nationalister er da trods alt lidt mere sympatiske end kommunistpartiet DF, som jo desværre høster, hvad de sår.


Skrevet af Steffen Larsen 136 dage siden - Direkte link

Du har slet ikke styr på hvad Taake repræsentere hvis du sammenligner dem med elendige Oi (Nazi punk) bands, da Taake kommer med et had mod alle, uanset hudfarve og tros retning, så har de en sang om hvor elendigt et menneske du er. Hvor de andre bands du nævner benytter sig af elendige, Black Metal scenen særligt i Norge kan ikke sammenlignes med de bands du nævner, slet ikke da BM scenen startede i de tidlige 80'ere før mange af de bands du nævner, temaet har gennemgående for Black Metal handlet om religion og ikke om race, igen rammer du ved siden af.

Anden scene, andet indhold, anden tradition, andet publikum. Du kunne ikke ramme meget mere ved siden af. 


Skrevet af Rasmus Foght 136 dage siden - Direkte link

+ 1000


Skrevet af info 136 dage siden - Direkte link

Deres hjemmeside lignede et standard tredjerangs black metal-band-site. Jeg fandt to interessante informationer. 

1) På deres første demo hed første sang "Rasekrig".

2) Hovedmanden Hoest har engang bidraget til et musikprojekt, der hed Engangsgrill.


Skrevet af John Larsen 136 dage siden - Direkte link

Da der her er tale om Black Metal, bliver de fleste folk nok chokerede over teksterne, men Taake er sublim norsk black metal og fuldt ud på kunstnerisk højde med opera, det er bare ikke så velset ;)

At begynde at sammenkæde det med nazi-bands er der ikke rigtig belæg for, ihvertfald ikke hvis man kender lidt til Black/Døds Metal Metal scenen. Der skal man snarere ud i nogle lamme og ringe punk bands, ude på venstrefløjens overdrev, hvor nazierne og kommunisterne slås om hvem der kan være mest voldelig og totalitære.


Skrevet af Jacques d´Biann 136 dage siden - Direkte link
Er ikke enig her. Nationalsocialisme er uhyggeligt meget udbredt i Blackmetal scenen.

Skrevet af John Larsen 135 dage siden - Direkte link

Som en del af scenen kan jeg ikke genkende sand nazisme som noget der er i Black Metal miljøet i en "uhyggeligt udbredt grad", hverken her eller i Norge, måske med undtagelse af individer som Burzum, der dog snarere er en slags militant pan-skandinavisk socialistisk ringenes herre hedning.

I Black Metal bruges mørk og ofte nazistisk/fascistisk inspireret scenografi og pladecovers, og numre har ofte scenografi med tyske tropper og kampvogne fra anden verdenskrig, men derfra også til direkte at være Nazistisk er der et stort spring. Men dette ser jeg snarere som et udfald af at det er den største, blodigste og mest inhumane konflikt i verdenshistorien, og at dette ofte er temaet i Black Metal og Døds Metal for den skyld. Men en ting som Black Metal ofte er, er Nationalt orienteret, det værende Dansk, Norsk, Brasilianks, Japansk eller hvad du nu engang måtte finde, så er der ofte et skær af middelalderlig national romantik, blot perverteret til noget mørkt, blodigt og først og fremmest ondt. For hvis der er noget som Black Metal dyrker, så er det ondskab og det i enhver form. Men igen skal det jo ses i en kulturel og kunstnerisk ramme.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Musik

31
2
21
3
12
26
10
14
16
6
9
3
4
8
20
17
66
6
11
Om C vittinghoff
Fuld eller delvis frigivelse Der findes to former for frigivelse af narkotika, en fuld frigivelse og en begrænset hvor staten får monopol på...

Se C vittinghoffs profil
eller
Følg C vittinghoff