1.5 mil skulle ikke skylles i lokummet, men bruges til "god" kunst

Valdemar Pustelniks kunstforslag med at skylle 1

_slettet_bruger_834

27/04/2011

Valdemar Pustelniks kunstforslag med at skylle 1.5 millioner ud i lokummet har høstet stor ros og anderkendelse for at udstille det absurde i at klatte vores tvangsinddrevne produktionsoverskud (dine penge) ud på fis og kanel.

På en imponerende førsteplads og midt i de utallige roser, skrev han dog denne kommentar på DR's hjemmeside:

Må lige præcisere: Som det er beskrevet i teksten skal pengene ikke rituelt destrueres, men bruges på god og vedkommende kunst. Jeg vil gerne have de 1,5 og vil med stor fornøjelse bruge dem på at give publikum en fantastisk oplevelse. Har ikke noget problem med at bruge offentlige midler på kunst. Det skal naturligvis være god kunst, og her synes jeg, at mit projekt kan blive noget ekstraordinært og originalt.

Det var oprindeligt Lars Kragh Andersen (LKA) der opdagede det geniale træk, som nu har vist sig blot at være mere af det samme sødsuppe.

LKA og en ven har derfor foreslået en skamstøtte som et af kunstværkerne der kan stå foran DR til 1.5 mil, hvor den anden skamstøtte har kostet 4.3 mia and counting!

LKA kommenterer på projektet her