Kontakt 180Grader.dk
45

Skrevet af Martin Rytter 421 dage siden - Direkte link

Dette link ville få flere stemmer hvis udvalgte citater fremgik af beskrivelsen ovenfor. F.eks. det her:

 

"Jeg er så harm over udviklingen. Vores medlemmer risikerer at miste deres job, og samtidig forsvinder kvaliteten. Det er simpelthen respektløst, siger David Gibson og fortsætter, at det er direkte latterligt, at der kommer flere og flere frivillige til jobs, når konsekvensen bliver, at der bliver flere arbejdsløse." (min fremhævning).

 

De er godt nok nogle slemme nogen de forældre. Hvad bilder de sig ind. De maler klasseværelser og bygger sandkasser. Hvad bliver det næste?


Skrevet af KlutzySpy 421 dage siden - Direkte link

Ja og det gør de jo fordi de ufaglærte er blevet for dyre.. og det kan 3f takke sig selv for


Skrevet af Byggemand Bob 421 dage siden - Direkte link

Tak for tippet. Det husker jeg til næste gang... jeg synes mit "kvaler-udbrud" var provokerende nok i første omgang... :-)


Skrevet af Tommy Hojegaard 421 dage siden - Direkte link

Du kan rette teksten


Skrevet af Jens Kristiansen 421 dage siden - Direkte link

Så kan vi bare vente på, at 3F tager deres velkendte mafiametoder i brug.


Skrevet af Andreas Jakobsen 421 dage siden - Direkte link

Det ville da være hylende morsomt hvis de lukkede en skole - gad godt vide om de kunne slippe afsted med det.


Skrevet af Thomas Høyrup 421 dage siden - Direkte link

3F passer jo bare deres arbejde...det er ikke anderledes end Anti-Counterfeiting Group som selvfølgelig også varetager sine medlemmers interesser. Problemet er ikke 3F, men Statens og politikkernes dobbeltroller ved både at være demokratisk valgte, serviceudbydere, betaler af overførsler og ansvarlige for håndhævels af retsprincipper.

 

Fx så vil politiet ikke indblandes fordi de selvfølgelig er solidariske med sig selv i en lignende situation og politikkerne, ja de skal ikke fedtes ind i noget...det er en taber sag...


Skrevet af Byggemand Bob 420 dage siden - Direkte link

3F er da totalt lige glade med det arbejdende folk - de vil bare have kontingenter i kassen så de kan hæve deres fede lønninger... virksomheder får samme besked overalt: betal eller dø - og det tjener i sidste ende ikke deres medlemmers interesser - for de bliver arbejdsløse i 1000-tal.


Skrevet af Mathias Føns 420 dage siden - Direkte link

3F er uden tvivl en af de mest landskadelige foreninger her i landet...

3 Forslag der burde kunne fyre lidt op under dem.

Politiet sættes ind mod blokader
Fjernelse af fagforeningsfradrag

Reduktion af kompensationsgraden ved dagpenge

 

Og til sidst tak fordi du stadig kæmper!


Skrevet af MadsL 419 dage siden - Direkte link

Hader fagforeninger.


Skrevet af Deep Throttle 419 dage siden - Direkte link

Fagforeningerne har jo sagt i årevis, der manglede varme hænder til alle de mange ubesatte opgaver, så når de ulønnede hænder kommer, er det så galt???

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
14
22
12
43
6
24
8
11
14
18