BNP kan være et misvisende mål for vækst
Udgivet for 556 dage siden i Økonomi
Tilføjet 15/11 06:52 til Boblere af Tenshu
Kilde: xn--konomia-p1a.dk
Journalister og økonomer refererer som oftest til vækst i BNP som mål for et lands økonomiske vækst. Imidlertid er der flere problemer ved at måle økonomisk vækst på denne måde, da det bl.a. giver mulighed for at manipulere med tallene.
Godt! Lad os få dette stærkt vildledende tal sendt hen, hvor peberet gror!
Interessant læsning. Danmarks BNP er påvirket af en kolossalt stor offentlig produktion, som har ret ringe værdi for konsumenterne. Uden sort økonomi ville vi være endnu mere på røven, individuelt og som nation.
God artikel.
Som den danske Wikipedia også nævner, så indgår militærparader og krigsproduktion i BNP, men frivilligt arbejde gør ikke.
Og så naturligvis løssluppne offentlige lån, og opblæste ejendomwsværdihandler....
Hov - hvor stor en del af BNP er ejendomshandler egentlig? Det her har direkte sammenhæng med lave renter og pengetrykkkeri. Hvis bidraget er signifikant, er her en alvorlig kilde til at BNP er defekt.
Det har alle former for køb vel? Altså, hvis du kan få et billigt forbrugerlån, køber du flere fjernsyn?
Nej, ikke alle former for køb. Forretningers indbyrdes handel tælles ikke med i BNP.
Og når man køber et hus til et par millioner, men opretter gæld for de fleste af pengene, kan der dårligt være tale om 'produktion'? Huset var der i forvejen, og købssummen er ikke en overdragelse af den fulde handelspris, men en oprettelse af gæld, dvs. en forpligtelse til at betale løbende fremover. Hvis handelsprisen indgår direkte i BNP, er det dybt defekt.
Det tæller nok heller ikke med, når man køber eller sælger en aktie. Jeg tror nok økonomerne har spottet det problem. Men ved huskøb er der andre omkostninger, der nok tæller, f.eks. skal man betale til ejendomsmælger og advokater. Og nok nogle gebyrer.
Der er nu ikke noget galt i, at (offentlig) låntagning øger BNP. Det de lånte penge bruges til, skal trods alt produceres. Sagen er vel mere, som artiklen også er inde på, at man skal se tingene i sammenhæng og ikke stirre sig blind på et enkelt nøgletal.
Som jeg ser det, er det store problem, at det offentlige forbrug ikke nødvendigvis er pengene værd. Det danske BNP indeholder formentlig en masse unødig sagsbehandling og kontrol, som tæller positivt med i BNP, selvom det i virkeligheden er med til at forpeste vor dagligdag.
BNP er uden tvivl uperfekt. Man tæller jo kun penge, der bliver brugt, og ikke nytteværdi (og hvordan skulle man også det?). Så hvis jeg føler mig nødsaget til at hyre en bodyguard, går BNP op. Har jeg det bedre? Jeg tror hellere jeg ville leve uden frygt for vold.
kan ikke helt se det nye i dette - BNP har ganske givet mange mangler, men ligefrem at discard'e det er lidt dumt. Al den "manipulering" der snakkes om kan ikke undgaas ved et eneste noegletal - BNP er stadig blandt de bedste indikatorer for et lands rigdom
Huh? Min pointe med artiklen er at fortælle folk, at de skal undlade at stirre sig blinde på BNP som mål for vækst. Hvor skriver jeg om at "discarde" BNP?
BNP er stadig blandt de bedste indikatorer for et lands rigdom.
Jeg er alvorligt uenig, for BNP kan nemt manipuleres, ikke mindst af pengepolitik. Begrebet burde parkeres i Afdelingen for Irrelevant Statistik, ikke fremhæves i medierne.
BNP er ikke en god indikator for rigdom. Problemet er, at vi ikke har en afløser klar, hvilket er ganske besværligt for de politikere og økonomer, der vil lade alt styre af tal og statistik.
"BNP er ikke en god indikator for rigdom. Problemet er, at vi ikke har en afløser klar, hvilket er ganske besværligt for de politikere og økonomer, der vil lade alt styre af tal og statistik."
Tværtimod. Vi burde netop have et uvildigt statistisk bureau, hvor man kunne få data, der ikke var manipulerede. Hvis man så fik at BNP-tal, kunne man også få at vide at pengepolitikken var afgørende.
Det værste der kunne ske ville være hvis politikerne ikke behøvede at kigge på tallene. Så ville alt styres af spin og mediefolk.
Iøvrigt var det en af de ting Mao gjorde, at man afskaffede det statistiske bureau. Jeg tror det var ved "det store spring fremad" eller kulturrevolutionen. Kan ikke lige huske.
Egentlig manipulerede tal, f.eks. det amerikanske Consumer Price Index, er et andet og ganske alvorligt problem. Men BNP-beregningen tror jeg ikke, der svindles med. Det er internationalt standardiseret.
Problemet er at standarden er en dårlig målestok. Til sammenligning er der en sammenhæng mellem basketball-spilleres vægt og deres resultater - men det gør ikke vægt til en god indikator for spillernes egnethed :)
God artikel, Emil.
BNP siger naturligvis ikke alt, men siger noget. Og kan bruges til sammenligninger. PPP (købekraft) kvalificerer også tallet.
Enhver stræben efter et eller andet målbart vil altid skabe suboptimering. Så derfor er det vigtigt at man bruger nøgletallene fornuftigt, hvilket nok kan koges ned til, at man ikke overforkuserer på dem.
Skulle man hellere gøre som Bhutan og kigge på Gross National Happiness http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_national_happiness ?
Frankrigs Sarkozy har også talt om en udskiftning af BNP. Her er min umiddelbare tanke dog, at det nok mere handler om, at Sarkozy ved, at Frankring måske ikke kan klare sig så godt på regulær økonomisk udvikling, og så kan Frankring jo komme højere op i rangeringerne, hvis man værdisætter skisportssteder, strandpromenader, god vin og landlig idyl højt nok.
Angående penge brugt på krig og forsvar, så kan det jo godt have en høj nytteværdi, hvis alternativet er, at blive besat af Nazi-Tyskland eller Sovjetunionen.
Alt i alt er det ikke så let. Eksempelvis graden af frihed til selv vælge hvad egen produktion af værdi bliver brugt til fremfor politikere, vil for mig få hver produceret krone til at have relativt højere værdi.
Skulle man hellere gøre som Bhutan og kigge på Gross National Happiness.
Nej, vi har brug for konkrete tal. Industriproduktion eller noget i den retning. 'Happiness' ville lynhurtigt blive manipuleret og misbrugt...
Konkrete tal vil være mere konkrete, ja, men de hjælper alligevel ikke så meget medmindre man også har styr på hvor meget der går til eksport osv.
Linket virker ikke mere
Jeg ved ikke, hvad der er galt, men ellers bare gå ind på www.økonomia.dk. Så kan du se den på forsiden.
Flere artikler fra Økonomi
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 1 time og 46 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 48 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 12 timer og 7 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 43 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 4 timer og 44 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 14 timer og 3 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 9 timer og 35 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 6 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
Bank er klar til græsk euro-exit
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 15:19 til Boblere af xelor74
Kilde: epn.dk
Folketinget betaler dyrt for rygekabiner
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 10:11 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 142 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 129 klik
En mærkelig trepartsøvelse 24/05 16:50 - 96 klik
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** 24/05 14:56 - 61 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 582 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 467 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 344 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 292 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

