Kontakt 180Grader.dk
16

Skrevet af Afskaftopskattennu 702 dage siden - Direkte link
Her er flere priser for indkøb af madvarer. Stort set højere priser, end havde man købt i Kvickly. Der står så ikke hvad leveringsomkostningere er, men de må formodes at være lave.

http://ekstrabladet.dk/kup/fodevarer/article1313102.ece

Skrevet af Frihed 701 dage siden - Direkte link
Er der en sjæl som kan forklare mig, hvorfor børnehave/børnepasning ikke er fuldstændig privatiseret? Tilbyd evt. penge i halen på børnene, gerne som et skattefradrag til arbejdende, så begge forældre stadig kan være på arbejdsmarkedet.

Det er så pivhamrende oplagt, at børnepasning blev fuldstændig privatiseret. Så oplevede man heller ikke idiotiske historier om, at børneinstitutioner f.eks. skal lukke om fredagen kl. 15.45 i pendlerkommuner fordi de skal "spare" - så ville folk med behovet for pasning en hel arbejdsdag sende deres børn til den børnepasningsvirksomhed som tilbyder den service.

Hvor svært kan det være?

Skrevet af Jakob J 701 dage siden - Direkte link
Enig... det er vist ikke et område som død og pine bør være offentligt sørget for. Så ville pædagogerne også få en "markedssvarende" løn, så vi kunne være fri for at høre på "regerings evindelige nedskæringer".

Skrevet af Frihed 701 dage siden - Direkte link
Netop, og de dygtige kunne få en højere løn og dem som ville tjene meget kunne arbejde meget - og viceversa. Hvor er den "borgerlige" regering?

Skrevet af Bo Hansen 701 dage siden - Direkte link

Politiken cirterer i dag Frank Jensen for at sige: »Vi skal sikre, at vi sparer penge og samtidig se på, om vi kan gøre det lidt mindre rigidt«.

"lidt mindre rigidt" ... Øh ... er det ikke noget uambitiøst. Hvad med at se på, om 'vi' kunne gøre det f.eks. ligefrem fleksibilt ?!?

Eller er det for voldsom en ambition for Frank Jensen?

Skrevet af ckh 700 dage siden - Direkte link
Indkøbsordningen er et resultat af den småkorruption som gennemsyrer Københavns kommunale styre.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

18
3
3
2
2
12
34
7
20
19
5
47
21
9
8
21
7
33
24
9
Om Jesper Gødvad
er iværksætter og har en it-virksomhed hvor vi laver en del forskellige projekter sideløbende med egenudvikling af cloud baseret system med...

Se Jesper Gødvads profil
eller
Følg Jesper Gødvad