Dansk Aktionærforening: Skattesystemet er labyrintisk og hæmmer investeringsmarkedet
Udgivet for 281 dage siden i Økonomi
Tilføjet 17/08 13:44 til Boblere af Camilla Paaske Hjort
Af Camilla Paaske Hjort, 180Grader.dk
Krisen kradser på aktiemarkedet som aldrig før, og mens de økonomiske vismænd er tilbageholdende med at komme med klare udmeldinger om, hvordan krisen skal håndteres, kan Dansk Aktionærforening uden tøven pege på mindst ét område, hvor der i dansk sammenhæng kan skabes store forbedringer: Skattereglerne for investeringer.
Jens Møller Nielsen, chefredaktør for Dansk Aktionærforenings blad, Aktionæren, kalder skattesystemet ”labyrintisk” og mener, at det er et af de helt afgørende problemer, der er med til at hæmme det danske investeringsmarked:
”Kun ganske få danskere er i stand til at kontrollere det, der står i årsopgørelsen om aktier, obligationer og investeringsbeviser. Skattereglerne gør det også dyrt for private, danske investorer at investere i de udenlandske pendanter til investeringsforeninger, uanset om deres omkostninger er meget lavere. Det er ødelæggende for konkurrencen,” siger han til 180Grader.
Jens Møller Nielsen fremhæver at det blandt andet er problematisk, at aktier og obligationer beskattes forskelligt. ”Men hvis problemet bare var det, var det til at overskue,” understreger han og fortsætter:
Problematisk, at investeringsvalg er styret af skattetænkning
”Det grundlæggende problem er, at de nuværende skatteregler skaber et kraftigt incitament til at til- og fravælge investeringsmuligheder alene ud fra skattetænkning. Men det bør da ikke være forskelle i skattereglerne, der afgør, hvor danskerne anbringer deres opsparing. Og manglende forståelse af de utroligt indviklede skatteregler burde slet ikke have betydning for investeringsvalget. Disse mekanismer nedbryder en fornuftig investeringsadfærd, hvilket er ekstra skidt, når man tænker på, at vores samfund i større og større grad forventer, at vi har sparet op til at kunne klare os selv, når vi går på pension.”
Dansk Aktionærforening, der repræsenterer 15.000 private investorer, har sammen med InvesteringsForeningsRådet, som repræsenterer de ca. 825.000 danskere, der sparer op via investeringsforeninger, sendt forslag til forenkling af skattereglerne ud til de politiske partiers skatteordførere.
Blandt deres forslag er, at renter, aktieudbytte og avancer og tab på obligationer, aktier eller investeringsbeviser bør beskattes som en og samme indkomstart. Aktionærforeningen og InvesteringsForeningsRådet foreslår også, at samme skatteregler bør gælde for alle aktier og investeringsbeviser, uanset om de er optaget til handel på et reguleret marked, det vil sige noterede, eller om de er unoterede.
Forslaget vil gøre skattereglerne mere forståelige for langt hovedparten af de private investorer, og danskerne vil få bedre mulighed for selv at udfylde selvangivelsen og kontrollere årsopgørelsen, lyder det i brevet til skatteordførerne.
Selve det princip, som er gældende for beskatning af gevinst fra aktier, obligationer og investeringsbeviser i Danmark, nemlig realisationsprincippet, hvor man først beskattes, når man indkasserer sin gevinst, støtter Jens Møller Nielsen og Dansk Aktionærforening dog op om, men uden den store entusiasme:
”I Dansk Aktionærforening støtter vi op om det gældende princip, fordi alternativet er værre: Lagerprincippet, hvor man beskatter ”fiktive” kursgevinster af urealiserede investeringer,” forklarer han.
Råd til investorer: Invester ikke for lånte penge, og spred indkøbene
Til danskere, der er nervøse for at lege med på det nuværende, kriseramte aktiemarked, har Dansk Aktionærforening et par råd, som de understreger til enhver tid er gældende som almindelige, fornuftige tommelfingerregler. Herunder hører:
Vær forsigtig med at investere for lånte penge – går det ikke som forventet med dine investeringer, kan situationen blive meget svær at håndtere. Spred indkøbene – så er du mindre sårbar overfor svingninger. Tænk skat - overvej de skattemæssige konsekvenser, hver gang du overvejer at hjemtage en gevinst eller minimere et tab gennem et aktiesalg. Tænk langsigtet – aktier egner sig ikke til kortsigtede investeringer, da aktiekurserne nok svinger op og ned, men altid er steget til nye højder. Invester regelmæssigt – udbyttet bør geninvesteres, og at hoppe ud og ind af aktiemarkedet påfører dig blot en mængde omkostninger.
Til sidstnævnte råd hæfter sig dog i dansk sammenhæng den hage, siger Jens Møller Nielsen til 180Grader, at når danskerne har indkasseret deres gevinst fra aktier, skal de betale en betydelig del af gevinsten til SKAT – og det bevirker, at der er relativt færre midler til at geninvestere for, og dermed alt andet lige udsigt til en mindre gevinst ved næste investering. Dette er endnu en hæmmende faktor for det danske investeringsmarked, forklarer han.
Denne artikel er kommet i stand takket være penge fra 180Graders superbrugere, der har tegnet et abonnement til 39 kr. om måneden. Du kan blive superbruger ved at klikke her.
Kære Camilla Paaske Hjort og Jens Møller Nielsen,
Tak for nedrakningen af skattesystemet i DK, som er så fyldt med huller, at ca. 200.000 mandår/årsværk (på DJØF-sprog) bliver brugt til at rådgive den bedst tjenene trediedel, af os danskere, til
at undgå topskat/skat.
I kan læse et Forsikrings- og Skatteforenklingsforslag (fra 1989) her: www.whistleblowers.dk
God læse- og forenklingslyst!
Oluf Husted
Skatterne i Danmark er grotesk høje. At skattelovgivningen er et mareridt og fuldstændig uden logik er bare et yderligere slag i ansigtet og en hån mod skatteborgerne.
Så benyt landets samfundsøkonomiske fiasko til at starte forfra: Kast skattelovgivningen i skraldespanden og fyr alle politikerne.
+1
Men hvordan tror du lige det kommer til at gå, når vi overlader magten til hende her (shameless plug):
http://www.180grader.dk/Oekonomi/dr-traeder-til-thornings-forsvar-i-sag-om-oekonomisk-uvidenhed
Mht. mulighederne for at simplificere systemet, så se dette interessante spørgsmål og svar stillet til skatteministeren:
Spørgsmål:
Hvad er den provenumæssige konsekvens, inkl. tilbageløb og adfærd, ved at afskaffe den separate beskatning af aktieindkomst mod i stedet at lade aktieindkomst indgå som almindelig kapitalindkomst og samtidig fjerne positiv nettokapitalindkomst fra topskattegrundlaget?
Svar:
Den foreslåede reform vil indebære, at skattesatsen for nettokapitalindkomst og aktieindkomst bliver ens, uanset niveauet for nettokapitalindkomsten.
Med Forårspakke 2.0 er der indført et bundfradrag for topskat i positiv nettokapitalindkomst på 40.000 kr. (det dobbelte for ægtepar), hvorefter kun en lille del af skatteyderne betaler topskat af positiv nettokapitalindkomst. For positiv nettokapitalindkomst nedsættes den højeste marginalskat endvidere gradvist fra 51,5 pct. til 42 pct. i 2014 som følge af omlægningen vedr. blåstemplede obligationer i januar 2010. Det vil sikre en ensartet marginal beskatning af positiv nettokapitalindkomst og aktieindkomst med de gældende regler.
Der vil derfor kun være begrænsede virkninger på opsparingsadfærden af den foreslåede reform. Den samlede beskatning af kapitalindkomst nedsættes marginalt, hvilket vil føre til en begrænset stigning i niveauet for fri opsparing.
Samlet set skønnes den foreslåede reform at føre til et provenutab på knap ½ mia. kr. inkl. tilbageløb og adfærdsvirkninger.
Tabel 1. Provenuvirkninger
Varig virkning
(2019-regler i 2011-niveau)
Umiddelbare virkninger:
Mio. kr.
Positiv nettokapitalindkomst fjernes fra topskattegrundlaget
-100
Aktieindkomstskatten ophæves og aktieindkomst beskattes som kapitalindkomst
-500
Umiddelbare virkninger i alt
-600
Tilbageløb
100
Ændret opsparingsadfærd mv.
0
I alt inkl. tilbageløb og adfærd
-500
Sammenlægningen af aktieindkomst og kapitalindkomst vil have betydning for den marginale skattesats af nettokapitalindkomst for skatteydere med negativ nettokapitalindkomst og positiv aktieindkomst. Skatteydere med negativ nettokapitalindkomst over 50.000 kr. og positiv aktieindkomst vil kunne undgå reduktionen i skattesatsen for negativ nettokapitalindkomst over 50.000 kr. (dobbelt for ægtepar). Omvendt vil et antal skatteydere med negativ nettokapitalindkomst og positiv aktieindkomst få positiv nettokapitalindkomst, hvoraf der skal betales bundskat.
Med en selskabsskattesats på 0, vil den kombinerede beskatning af udbytter for hovedaktionærer blive reduceret fra typisk 56,5 pct. (25 pct. i selskabsskat og derefter 42 pct. aktieindkomstskat) til 53,0 pct. (25 pct. i selskabsskat og derefter 37,3 pct. indkomstskat), hvilket er mindre end den højeste marginalskat for lønindkomst på 56,1 pct. Det vil give hovedaktionærer et incitament til at tage arbejdsindkomst ud som udbytte med et provenutab for det offentlige til følge.
Flere artikler fra Økonomi
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 2 timer og 18 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 1 time og 20 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 12 timer og 40 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 15 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 5 timer og 16 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 14 timer og 35 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 7 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 7 timer og 38 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
Bank er klar til græsk euro-exit
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 15:19 til Boblere af xelor74
Kilde: epn.dk
Folketinget betaler dyrt for rygekabiner
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 10:11 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
|
|
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** Tilføjet 24/05 14:56 af Claus Tjørndal |
| Flere videoer | |
|
Om Camilla Paaske Hjort Freelancejournalist for 180Grader.dk. Medlem af Dansk Presseforbund. Kontakt: camillahjort09(snabela)yahoo.dk og camillahjort09(snabela)gmail.com. Se Camilla Paaske Hjorts profil eller Følg Camilla Paaske Hjort |
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 149 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 123 klik
En mærkelig trepartsøvelse 24/05 16:50 - 90 klik
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** 24/05 14:56 - 84 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 619 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 473 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 390 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 314 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** Tilføjet 24/05 14:56 af Claus Tjørndal |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

