EL: 70% til os og 30% til virksomhederne er for lidt
Udgivet for 183 dage siden i Økonomi
Tilføjet 23/11 09:57 til Boblere af Byggemand Bob
Med et overskud for olieselskaberne på 88 mia mod en betaling til staten på 185 mia mener Frank Aaen (EL) at virksomhederne tjener alt for meget på olie og gas-aftalerne i Nordsøen.
Aftalen sikrer ellers staten næsten 3 x så højt afkast som den normale selskabsskat - risikofrit vel og mærke - og den højere oliepris er kommet både staten og virksomhederne til gode.
Men det er ikke godt nok. Frank Aaen mener tilsyneladende at der skal være et loft over hvor meget virksomheder overhovedet må tjene - kunne man fristes til at tro at han mener et skatteloft på 100% er rimeligt når man har tjent sin borgerløn?
http://epn.dk/brancher/energi/olie/article2615814.ece
"Men det er ikke godt nok. Frank Aaen mener tilsyneladende at der skal være et loft over hvor meget virksomheder overhovedet må tjene - kunne man fristes til at tro at han mener et skatteloft på 100% er rimeligt når man har tjent sin borgerløn?"
Uanset Frank Aaens øvrige meritter er sagen jo, at staten får en del af overskuddet som betaling for koncessionerne der jo ejes af Staten. Koncessioner som jo har en stor værdi. Den virkelige skandale er, at koncessionerne ikke kom i udbud under VK-regeringen. Altså at man ikke lod markedet bestemme priserne på disse. Og at man i stedet lod Mærsk og andre få dem til hvad jeg som liberal må medgive Frank Aaen er en spotpris.
Hvori består spotprisen? Kun godt 60% af overskuddet og ingen risiko? Husk på, dengang aftalen blev indgået havde man ingen anelser om at oliepriserne skulle stige til nuværende niveau. Hvad hvis de var faldet i stedet? Havde staten så dækket underskuddet?
-"Hvad hvis de var faldet i stedet? Havde staten så dækket underskuddet?"
Lige præcis. Det ville aldrig være sket. Man ville have sagt, at det var surt for investorerne og en del af den risiko, de løb.
Det er helt absurd.
Allan. Hvis nu vi aftaler, at jeg lejer dit hus ud mod at du får 60% af overskuddet af udlejningen. Er det så en god aftale for dig? Husk på, at du ingen risiko tager. Hvis der er underskud betaler jeg. Det er jo de-fakto staten der ejer rettighederne til undergrunden.
Hvis man havde indgået den af "Kulbrintebeskatningsudvalget" anbefalede aftalemodel havde Staten påtaget sig en vis risiko eftersom en evt. forrentning af egenkapitalen under markedsrenten i så fald ville være skattemæssigt fradragsberettiget. Til gengæld ville man være sikret en større del af et evt. overskud.
Men min anke går egentlig ikke på den model man har valgt. Min anke går på at man ikke lod det gå i udbud. Og når man kun forhandler med en partner bliver resultatet jo derefter.
@Jesper: Enig.
Hvis man endelig skal abonnere på ideen om at resourcerne i undergrunden er danskernes ejendom, så burde overskuddet jo gå til danskerne. Vi burde alle få en check pålydende overskuddet del på antal danskere (hvordan det så ellers skulle opgøres). Men det vil idioten Frank Aaen jo ikke. Han bil have pengene selv, så han kan være god ved sine venner med andre menneskers penge. Han er et usselt menneske.
Hvordan kan den danske stat hævde at disse naturresourcer er dens ejendom? Hvad er grundlaget for denne antagelse? Ejer staten landet?
Staten har "ejendomsretten" over (visse typer) råstoffer i undergrunden:
https://www.retsinformation.dk/forms/r0710.aspx?id=138657
Dermed ikke sagt, at det er en optimal løsning.
Hvor kommer tallet 185mia fra?
Sidste linje i artiklen:
Ifølge Energistyrelsen har staten i 2004-2010 haft Nordsø-indtægter på 185,2 mia. kr.
Forleden var der en artikeloverskrift, som sagde noget i retningen af "staten går glip af 75 mia". Jeg går ud fra, at EL er enige og derfor mener, at et retfærdigt overskud efter skat på olieudvindingen er:
(88-75) / (88+185) = 4,8%
Eller med andre ord en skat på 95.2% - jo det lyder da /VIRKELIGT/ rimeligt!
Hvis det nu bliver som EL ønsker, at hele overskudet skal gå til staten. Hvad sker der den dag der kommer et olieudslip? Vil staten skulle hoste op med måske 10 mia eller forventer EL at Mærsk skal betale det?
Mærsk har løbet ’stor risiko’ i Nordsøen, og derfor skal selskabet have en stor del af overskuddet, siger klimaministeren. I praksis har staten dog betalt for størstedelen af de risikable investeringer
»Når man taler om, at Mærsk har løbet denne store risiko og derfor skal kompenseres, er det lidt af en overfortolkning. For i praksis er det faktisk staten, der har betalt en meget stor del af investeringsudgifterne, og derfor er det også staten, der har båret en meget stor del af risikoen,« siger tidligere overvismand og professor i økonomi ved Københavns Universitet, Peter Birch Sørensen.
Ifølge Jyllands-Posten i går har Mærsk og Nordsøens to andre oliegiganter—Shell og Chevron—haft et overskud på olie og gas fra Nordsøen på 88 mia. kr. fra 2004-10. Det svarer til et overskud på 59 kr. for hver 100 kr. omsat—hvilket er ekstremt højt.
http://www.information.dk/285931
Fik Mærsk bare retten til at hente olie fra Nordsøen uden konkurrence?
Men det er jo nok fordi at man ønskede at pengene forblev i det danske samfund.
Hvis det er sandt er det en skandale.
Jeg kommer til at tænke på myten om "too big to fail", der kommer til at koste verdensøkonomien en depression samt "Staten skal jo ikke drive bank", en limpind, som den blanke Lene Espersen hoppede på, og kostede skatteborgerne i omegnen af 150 mio.
Hvis Lene Espersen [tidligere ressortminister] dog bare havde formået at forhandle sig på plads med bankerne i overensstemmelse med rådgivningen fra Rothschild & Sons (statens rådgiver til 80 mio. kr.), så havde der været tale om bankpakker på markedskonforme vilkår.
Det vil sige at en reel gevinst var havnet hos dem der tog risikoen - i dette tilfælde skatteborgerne. Alene Danske Bank er siden Bankpakke 1 steget 80 mio. kr. i markedsværdi. Dem havde Staten nu kunnet bogføre som indtægt efter den model, som blev anvendt i alle andre lande end Danmark.
Flere artikler fra Økonomi
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 2 timer og 20 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 3 timer og 17 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 13 timer og 39 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 15 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 15 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 34 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 7 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 37 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
Bank er klar til græsk euro-exit
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 15:19 til Boblere af xelor74
Kilde: epn.dk
Folketinget betaler dyrt for rygekabiner
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 10:11 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
|
Om Byggemand Bob Iværksætter og entreprenør. Se Byggemand Bobs profil eller Følg Byggemand Bob |
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 125 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 117 klik
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** 24/05 14:56 - 85 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 661 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 465 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 426 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 331 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** Tilføjet 24/05 14:56 af Claus Tjørndal |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

