Erik Holm: Euroens – og Europas – nedtur « RÆSON
Udgivet for 502 dage siden i Økonomi
Tilføjet 06/01 20:34 til Boblere af Lars Andreassen
Kilde: raeson.dk
Førhen førte nationalstaterne krig med militære midler, hvorfor man oprettede internationale fora, hvor man kunne tale sig til rette. Nu føres "krigene" med økonomiske midler - konkurrenceevne, valutakurser med mere. Kronikken her af forhenværende IMF medarbejder, rådgiver i Statsministeriet, konsulent i kommisionen har skrevet en utrolig tankevækkende kronik i Ræson. Vi er nødt til - stadigvæk - at samarbejde overnationalt for ikke at eksportere vores nationale problemer til hinanden. Dilemmaet er, at det gør vi alligevel. Men så må vi vel forsøge at belemre hinanden med så små problemer som muligt. Og mon ikke det bedst sikres ved fortsat samtale, dialog og smarte aftaler.
Som jeg læser Erik Holm skal vi tilbage til tiden før euroen. Valutaslangen med dens lejlighedsvise ændringer af vekselkurser, var et system med relativ stabilitet uden den alt for voldsomme uligevægt i konkurrenceevne der nu er mellem f.eks. Spanien og Tyskland. Eller er det bare mine egne ønskedrømme jeg læser ind i hans mange ord ?
Noget, der minder om dine drømme, skulle jeg mene. Jeg er langt fra at have tilstrækkelig indsigt i økonomiske forhold til at kunne gennemskue det. Jeg har svært ved at fatte, hvordan forskellige kurser skulle kunne lade sig gøre inden for en valuta. Men et tæt mellemstatsligt samarbejde om økonomi og finanser, det taler han om. Så her forestiller jeg mig, at han kommer lidt på tværs af dine drømme ;-)
Jeg har meget svært ved at have sympati for tanken om at et lands regering skal kunne føre inflations-politik. Demokratisk sindede nationer burde kunne føre en utilsløret økonomisk politik, uden at forfalde til fordækt semikriminel økonomisk bedrageri (inflationspolitik).
Well, Morten. Det er jeg såmænd også enig med dig i. Jeg opfatter Erik Holms synspunkt om devaluering, som noget der kun skal bruges som nødløsning. Lige nu hjælper EU-landene hinanden både for at hjælpe sig selv, men vel også ud fra en form for solidaritet mellem befolkningerne, hvilket jeg kun kan hilse velkommen.
Men der er vel en chance for at denne solidaritet kammer over i uansvarlighed fra modtagernes side. Det er vigtigt, derfor, med alle disse regler om balance i statsbudgettet og den slags. Og man kan ikke lige frem kalde grækernes sminkede statsbudgetter for solidariske. Man kunne så lade grækerne sejle deres egen sø, i stedet for at vælte penge ud over dem - det koster for tyskerne.
På den anden side: Det kan være grækerne er usolidariske og uansvarlige (ubehagelig kombination), at den græske vælgerbefolkning har ladet sig føre bag lyset af valgflæsk, og at konsekvensen af det må være, at de må se at lære at blive klogere - på den hårde måde.
Men grækerne har også børn, og i mine øjne er arvesynd - ja, jeg kan ikke lade være at tænke på den slags - noget, der hører til i Biblen, hvorfor jeg mener, det er unfair, at børn skal lide blot fordi, deres forældre mangler fornuft og indsigt. I mine øjne bør vi hjælpe hinanden, men ikke på en sådan måde, at vi selv går ned. Og her er det, at jeg tænker devaluering kan fungere som et mindre onde, end så meget andet. Altså ingen kontanthjælp, men en unfair måde (bevares, helt sikkert) at gøre det nemmere for at land at kæmpe sig ud af en krise, uden at hæve naboens opsparing. Jeg ved ikke om det kan sammenlignes med de handicap begyndere i golf udstyres med?
Flere artikler fra Økonomi
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 2 timer og 35 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 3 timer og 33 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 13 timer og 54 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 30 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 6 timer og 30 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 50 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 22 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 8 timer og 53 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
Bank er klar til græsk euro-exit
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 15:19 til Boblere af xelor74
Kilde: epn.dk
Folketinget betaler dyrt for rygekabiner
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 10:11 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: jp.dk
|
|
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** Tilføjet 24/05 14:56 af Claus Tjørndal |
| Flere videoer | |
|
Om Lars Andreassen Underviser i filosofi og politik på Egå Ungdoms-Højskole ved Århus. Har skrevet Det Virkelige Menneske - Sjælens og Kulturens Naturhistorie... Se Lars Andreassens profil eller Følg Lars Andreassen |
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 125 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 117 klik
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** 24/05 14:56 - 85 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 661 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 465 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 426 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 331 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |
|
|
***EU Demands ID Chip for all European Citizens*** Tilføjet 24/05 14:56 af Claus Tjørndal |
| Flere videoer | |

Bookmarklet

