Kontakt 180Grader.dk
2

Skrevet af smaaborgerlig smaablogger 504 dage siden - Direkte link

Som jeg læser Erik Holm skal vi tilbage til tiden før euroen. Valutaslangen med dens lejlighedsvise ændringer af vekselkurser, var et system med relativ stabilitet uden den alt for voldsomme uligevægt i konkurrenceevne der nu er mellem f.eks. Spanien og Tyskland. Eller er det bare mine egne ønskedrømme jeg læser ind i hans mange ord ?


Skrevet af Lars Andreassen 504 dage siden - Direkte link

Noget, der minder om dine drømme, skulle jeg mene. Jeg er langt fra at have tilstrækkelig indsigt i økonomiske forhold til at kunne gennemskue det. Jeg har svært ved at fatte, hvordan forskellige kurser skulle kunne lade sig gøre inden for en valuta. Men et tæt mellemstatsligt samarbejde om økonomi og finanser, det taler han om. Så her forestiller jeg mig, at han kommer lidt på tværs af dine drømme ;-)


Skrevet af Morten Mølsted Nedertoft 500 dage siden - Direkte link

Jeg har meget svært ved at have sympati for tanken om at et lands regering skal kunne føre inflations-politik. Demokratisk sindede nationer burde kunne føre en utilsløret økonomisk politik, uden at forfalde til fordækt semikriminel økonomisk bedrageri (inflationspolitik).


Skrevet af Lars Andreassen 500 dage siden - Direkte link

Well, Morten. Det er jeg såmænd også enig med dig i. Jeg opfatter Erik Holms synspunkt om devaluering, som noget der kun skal bruges som nødløsning. Lige nu hjælper EU-landene hinanden både for at hjælpe sig selv, men vel også ud fra en form for solidaritet mellem befolkningerne, hvilket jeg kun kan hilse velkommen.

 

Men der er vel en chance for at denne solidaritet kammer over i uansvarlighed fra modtagernes side. Det er vigtigt, derfor, med alle disse regler om balance i statsbudgettet og den slags. Og man kan ikke lige frem kalde grækernes sminkede statsbudgetter for solidariske. Man kunne så lade grækerne sejle deres egen sø, i stedet for at vælte penge ud over dem - det koster for tyskerne.

 

På den anden side: Det kan være grækerne er usolidariske og uansvarlige (ubehagelig kombination), at den græske vælgerbefolkning har ladet sig føre bag lyset af valgflæsk, og at konsekvensen af det må være, at de må se at lære at blive klogere - på den hårde måde.

 

Men grækerne har også børn, og i mine øjne er arvesynd - ja, jeg kan ikke lade være at tænke på den slags - noget, der hører til i Biblen, hvorfor jeg mener, det er unfair, at børn skal lide blot fordi, deres forældre mangler fornuft og indsigt. I mine øjne bør vi hjælpe hinanden, men ikke på en sådan måde, at vi selv går ned. Og her er det, at jeg tænker devaluering kan fungere som et mindre onde, end så meget andet. Altså ingen kontanthjælp, men en unfair måde (bevares, helt sikkert) at gøre det nemmere for at land at kæmpe sig ud af en krise, uden at hæve naboens opsparing. Jeg ved ikke om det kan sammenlignes med de handicap begyndere i golf udstyres med?

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

8
9
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
8
11
Om Lars Andreassen
Underviser i filosofi og politik på Egå Ungdoms-Højskole ved Århus. Har skrevet Det Virkelige Menneske - Sjælens og Kulturens Naturhistorie...

Se Lars Andreassens profil
eller
Følg Lars Andreassen