Kontakt 180Grader.dk
18

Skrevet af Ulrik Hermann 747 dage siden - Direkte link
Fint indlæg,
Det er totalt uforståeligt at rationelle orienterede politikere stadig blot overvejer et muligt dansk EURO medlemsskab. Men det er måske gammel vane der hænger ved, de må have opdateret deres viden.

Skrevet af Afskaftopskattennu 747 dage siden - Direkte link
Grækenlands gæld er på 150 af BNP og deres demografiske udvikling vil næppe afvige meget fra den danske, så det er svært at se hvordan de får betalt gælden. Ihvertfald ligger der massive hårde år ud for de græske borgere,

Grækenland bør være det eksempel der viser at ødselhed med skatterkroner og velfærdsstat er vejen i fattigdom. Herhjemme betaler vi i dag raske mennesker i den arbejdsdygtige alder for at gå på pension som 62 og det er mennesker der har erfaring og er dygtige. Det er det rene vanvid og spild af ressourcer.

Skrevet af Mette Loeber 747 dage siden - Direkte link
Oven i hatten lyder det nu fra Tysk TV, at nogle af de reformer man vil vedtage er, at man vil lave en krisefond og at kommisionen i fremtiden selv skal kunne optage lån og videregive dem til nødlidende lande. Derudover skal der strammes hurtigere op på finanserne i medlemslandende samt at alle 27 lande skal deltage i fonden, altså være tvunget med til at stabilisere euroen. Og at det hermed står klart at eurolandende skal afgive et stykke af deres suverænitet.
Tak for kaffe. Hvordan i alverden kommisionen skal kunne forvalte det, er mig helt ubegribeligt. Det bliver da et kæmpe apparat. Og det løber en koldt ned af ryggen, når man tænker på at vores selvstændighed snart er helt væk. Man mener selvfølgelig med disse tiltag, at nu vil alle spekulanter fjerne sig fra markedet, men jeg tvivler. Jeg går dog udfra, at alle hjemlige parlamenter skal være med i disse diskusioner.
Ved at lave en krisefond, bekræfter man jo bare det, som der er alt for meget af i velfærdssamfundet, gør hvad du vil, du skal nok blive hjulpet!
Der har tidligere været snak om løsgående missiler, men nu er der da ingen tvivl om, at dette missil er vores allesammens blondie fra Hanstholm. Dårligere timing til at hylde Schumanns theser, skal man vel lede længe efter, ja, det overgår næsten ferien kontra Arktis (i denne rækkefølge).

Skrevet af Afskaftopskattennu 747 dage siden - Direkte link
Man sætter også kommuner under administration i Danmark når de ikke magter at forvalte deres økonomi.

Skrevet af Mette Loeber 747 dage siden - Direkte link
Ja, men her bliver vel nærmest alle lande sat lidt under EU administration.. Man kommer ihvertfald til afgive noget selvstændighed også de som "opfører" sig ordentligt.

Skrevet af Afskaftopskattennu 747 dage siden - Direkte link
Ja, dem der er med i klubben.

Skrevet af Afskaftopskattennu 747 dage siden - Direkte link
Dvs. - Det kommer vi alligevel til....

http://epn.dk/okonomi2/article2062674.ece

Skrevet af Bent Adriansen 747 dage siden - Direkte link
Uanset hvad poltikerne kalder de mekanismer, de vil benytte for at afværge en eskalation af krisen, så er det bare en indpakning, der skal dække over, at de rige lande i nord skal betale for de fattige lande i syd, eller det som tyskerne kalder en transferunion.
Hvis kommissionen eller ECB skal optræde som en slags mellemmand, der skal optage lånene for at videregive dem til de svage lande i syd, da vil dette hurtigt blive gennemskuet af markedet. Det vil faktisk virke underminerende for hele systemet og kan eskalere krisen yderligere, da det så ikke længere kun er de enkelte lande, der ikke kan optage lån til gunstige betingelser, men hele EU.  

Skrevet af Mette Loeber 747 dage siden - Direkte link
Det bliver spændende, hvis man kan kalde det det, at se hvordan markederne reagerer. Jeg tror heller ikke, at det virker på længere sigt.
Tyskerne mangler jo selv 40 mia euro i kassen, så der må da også være grænser for hvad de kan spendere. Når man så tænker på østlandende, så kan det jo blive svimlende summer.
Og hvor pengene skal komme fra, det er da et godt spørsmal. Vi kan jo ikke leve af at klippe og barbere hinanden.

Skrevet af Marianne K 747 dage siden - Direkte link
Tak til Bent Adriansen for en fin artikel, så klar og tydelig.

Men om Lars Ulykke Rasmussen og Lene Espersen kan læse og forstå den simple tekst, tvivler jeg på.

Men så vil jeg håber at vi er rigtig mange til den tid, der forstår alvoren!

De fire forbehold skal ikke droppes.

EU skal stoppes, for der er store forskelle på landene og folks mentalitet.


Skrevet af Esben Hansen 747 dage siden - Direkte link
En noget naiv artikel. Havde Grækenland gået bankerot ville mange store Eurpæiske banker været i alvorlige problemer; en ny bankkrise ville måske være uafværgelig og en ny global krise en realitet. Krisehjælp sammen med hårde krav til reformer synes at være den bedste udvej nu. At statuere et eksempel med et så skrøbelig spirende opsving ville være meget dyrt og tåbeligt (langt mere end 12Gkr), selvom jeg da i mit stille selv ville ønske man kunne. Og husk at de mange penge jo er givet som lån, ikke hjælp, så om alt går vel får man pengene igen. Det kan selvfølgeligt også gå galt.

Skrevet af Asger Jon 747 dage siden - Direkte link
Jamen, markedskræfterne vil jo have, at den græske stat og en hel masse uduelige banker skal kollapse. Ved at redde dem med penge-trykke-pressen, så skubber man bare problemet foran sig. Man skulle i stedet have ladet Grækenland og alle de finansielle institutioner gå fallit. Så ville krisen have været hård, men den ville til gengæld have været slut nu.

Skrevet af Esben Hansen 746 dage siden - Direkte link
Måske. Måske ikke. Der er mange hvis'er i den slags påstande. Hvad nu hvis resultatet havde været en borgerkrig i Grækenland? Med bare en smule fantasi og sortsyn, og vi kunne være i en nedtur der ville vare årtier. At påstå skråsikkert at "hvis bare man gjorde A, ville der ikke være nogen problemer" er meget naivt.Det afhænger simpelthen af for mange ting.

Skrevet af Asger Jon 746 dage siden - Direkte link
Okay, hvis resultatet af en statsbankerot i Grækenland havde været en borgerkrig, så er det eneste de her lån har gjort at skubbe borgerkrigen ud i fremtiden. Grækenland kommer aldrig til at fungere igen, før de har været i gennem en konkurs. Sådan er det også for virksomheder. Det bedste havde været, hvis Grækenland havde haft deres dragmer, så havde de bare trykt en hel masse penge, så havde de fået hyperinflation, og så ville folk i Grækenland vel have indset, at det var tid til at skifte spor.

Skrevet af Esben Hansen 745 dage siden - Direkte link
Grækenland kommer aldrig til at fungere igen, før de har været i gennem en konkurs. Sådan er det også for virksomheder.
Hvis det var rigtigt ville IBM ikke eksistere i dag (de var meget tæt på en total opslitning i 1993-94). Da de lever i bedste velgående er det nok ikke rigtigt.Jeg ved godt at du ville ønske Euroen hen hvor peberet gror, men det er altså ikke alle problemer der skyldes Euro (eller muslimer, eller socialister, eller liberalister eller hvad man nu ikke kan lide i dag).

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 744 dage siden - Direkte link
Problemet skyldes sådan set ikke euroen, det skyldes at ECB yder billige lån med statsgæld som sikkerhed. Det får uansvarlige lande (hvem sagde 'Grækenland'..?) til at gå amok i de billige lån, og som en kokain-junkie får den frydefulde fornemmelse ingen ende, blot der kan skaffes eksponentielt stigende mængder stof til at holde rusen ved lige.

Eksponentielt stigende pengemængde = rablende inflation.

Skrevet af Esben Hansen 744 dage siden - Direkte link
Så vidt er vi fuldstændig enig, bortset fra at jeg generelt foretrækker at ytre mig mere modereret ;)



Skrevet af Bent Adriansen 747 dage siden - Direkte link
Til Esben. Hvis du mener artiklen er naiv, bare fordi den er skrevet på en måde, så alle forstår den uden en masse fine floskler og økonomiske termer, så har jeg det fint med det.
Til din kommentar om at flere store europæiske banker ville få problemer, hvis Grækenland gik bankerot, kan jeg bare sige: Og??? Det er en ervhvervsrisiko for en bank, når den låner penge ud. På samme måde som Roskilde Bank lånte store summer ud til ejendomsspekulanter med en skrøbelig økonomi og ringe sikkerhed, kan man nu sige, at flere europæiske banker har gjort det samme med hensyn til Grækenland. Hertil er det så jeg siger: Smid ikke gode penge efter dårlige, for I risikerer sandsynligvis aldrig af få dem igen. 
Naturligvis er det et problem, at flere europæiske banker nu ligger inde med store beholdninger af græske statsobligationer, hvilket vi allerede har set med et fastfrosset obligationsmarked. Hvis politikerne ville gøre noget seriøst ved dette problem, skulle det være at tvinge disse banker til at offentlige, hvor store beholdninger de ligger inde med, så alle i markedet ville vide, hvor store risici, der ville være ved at gøre forretninger med den enkelte bank.
Videre skriver du: At statuere et eksempel med et så skrøbelig spirende opsving ville være meget dyrt og tåbeligt (langt mere end 12Gkr) Min pointe her er, at ved at hjælpe Grækenland gør man det til et europæisk problem. Hjælper man grækerne nu, er det en forventning om, at man også bliver nødt til at hjælpe dem næste gang og næste gang igen, ligesom man samtidig sender et signal til de øvrige økonomisk svage lande om at de også skal regne med hjælp, såfremt de får problemer.
Krav om reformer, siger du? Jo tak, det kan man da godt ønske, og stiller det også som betingelse, men nok nærmest for at berolige sine egne befolkninger. Men pengene får grækerne jo up-front, uden at man har nogen som helst garanti for at reformerne gennemføres eller ej. Her var min pointe netop, at havde grækerne stadig haft deres drakmer, så havde der kun været grækerne selv til at Grækenland. Nød lærer som bekendt nøgen kvinde at spinde.

Skrevet af Asger Jon 747 dage siden - Direkte link
Hvis vi skulle have lånt Grækenland penge, skulle vi have haft nogen af de der øer i Middelhavet som sikkerhed.

Skrevet af Esben Hansen 746 dage siden - Direkte link
Hvis du vil svare, så brug "svar"-linket. Ellers er det meget let at overse svar.
Jeg springer ind ved dit "Og". Ok, så lad os nu sige at f.eks. Deutche bank går konkurs, og kreditorer indkræver alle deres udestående kreditter. Nogle vil selvfølgeligt kunne genlåne andetsteds, men ikke alle. Resultatet ville være en bølge af konkurser i hele Tyskland, med stigende arbejdsløshed og faldende privatforbrug til følge. Tysk er vores vigtigste eksportmarked. Skal jeg pensle det mere ud? Det er selvfølgeligt kun et muligt scenarie.
Jeg er enig i at det er en nødløsning, der udmærker sig ved at være den mest elendige bortset fra alt andet jeg kan finde på. Den har præcis de ulemper du nævner der (omend din løsning også har en del af de ulemper).
Angående reformerne, er det jo sådan klaveret spiller. Man udbetaler vistnok lånet i rater, og stiller så krav om at reformerne er kommet så og så langt før hver rate. Det er nok det bedste der kan gøres hvis ikke man ønsker en ny langvaring likviditetskrise.
Og endeligt håber jeg at man så kan få startet på at gøre noget ved ondets rod, nemlig overforbrug i de europæiske offentlige sektorer og ekspansive finanspolitikker, samt mere gennemsigtighed og offentlighed i Aps'er og A/S'er. Men her tror jeg vi alle herinde er deprimerende enige, måske undtagen delen om gennemsigtighed.

Skrevet af Bent Adriansen 746 dage siden - Direkte link
Så er vi jo stort set enige.
Nu tror jeg dog ikke at tab på græske statsobligationer alene skulle kunne vælte Deutsche Bank, dertil er beløbet trods alt ikke stort nok.
Værre ville det nok gå, såfremt Spanien kom i samme situation som Grækenland. Iflg. Stern har tyske banker og andre finansielle investorer et udestående på 33 mia Euro i Grækenland, hvorimod de tyske bankers udestående med Spanien er 187 mia Euro.
Som enhver anden investor eller långiver ville gøre, må man håbe for Deutsche Bank og andre banker, at de i tide har erkendt risiciene ved at have så store udestående i disse lande og nu gradvist nedbringer deres engagementer/investeringer. Dette ville i sig selv reducere risikoen for en europæisk eller global krise ganske betragteligt.

Skrevet af Isabella Balkert 746 dage siden - Direkte link
Hjorten har også været ude for at plædere for at vi skal have Euroen hurtigst muligt - Man kan vist  ikke kalde det for andet end panik hos EU og Euro fundamentalisterne, der har tabt den sidste rest af sund fornuft på gulvet. Flot indlæg.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 746 dage siden - Direkte link
En ting, jeg meget gerne vil vide:

Hvor meget statsgæld har ECB accepteret som sikkerhed for lån - lån, der som bekendt udbetales i nytrykte penge?

Det tal må eksistere. Kan vi få en minister til at finde og offentliggøre tallet?

Skrevet af Svend 746 dage siden - Direkte link
Det kan da ikke være rigtigt, at man som nation ikke bliver stinkende rig af at nedlægge sine grænser, lade sig oversvømme af kriminelle bistandsklienter, og lade andre bestemme? Vi ved da fra os selv, hvor godt det er at lade husets døre stå på vid gab?

Hvad er dejligere, end at skulle aflevere de sidste af sine surt tjente skillinger, til luddovne grækere, portugaskere og spanskere?

Selvfølgelig har kommunismen fejlet andre steder, men vi danskere er da så dejlige og kloge, at intet kan gå galt denne gang. Så ud med dronningen og ind med von Rummelpot. Vaskeægte konservativ politik.

Skrevet af Slettet123123 563 dage siden - Direkte link

det har jeg sagt siden vi var til afstemning sidste gang, der mente alle politisk aktive både i venstre, socialdemokratiet, og de konservative at jeg var idiot, de har muligvis ret, men realiten viser så åbenbart at en idiot godt kan have ret :P

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

9
9
4
4
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Om Bent Adriansen
Født 1966 i Vamdrup ved Kolding
Gift, bosiddende i Århus-omr.
Cand.negot. fra Odense Universitet (1994)
Boet og arbejdet i Tyskland og Frankrig,...

Se Bent Adriansens profil
eller
Følg Bent Adriansen