Kontakt 180Grader.dk
17

Skrevet af Mathias Føns 175 dage siden - Direkte link

Faderen til Carinas ene barn er vist død. Reglerne for ekstra tilskud findes her.



Skrevet af Anne Hansen 175 dage siden - Direkte link

 

Det koster mellem 700.000 - 1.600.000 at opforstre et barn (kilde), så 1 mio. i gennemsnit er nok ikke helt vedsiden af.

 

Spørgsmålet er hvad alternativet er. Når nu Carina har fået det pågældende barn, hvem skal så tage sig af det? Hun er jo tydeligvis ikke selv i stand til det, da hun har været kontanthjælpsmodtager siden hun var 16. Vi kan hurtigt blive enige om at det er mange penge hun får smidt i nakken, fordi hun har valgt at få et barn, men barnet har ikke valgt at komme til verden med Carina som mor (!), så hvad er dit konkrete forslag til hvordan reglerne skal laves om?


Skrevet af Gismo 174 dage siden - Direkte link

Hvis vi forholder os til Carina, er hun fuldt ud i stand til at passe sit barn selvom hun ikke fik ekstra boligsikring. Ingen der er i tvivl om at Carina har alt for høje udgifter til husleje, smøger, telefon, el...

 

Hvordan har hun råd til de ting? Det har hun ved at have et barn. Fx bruger hun brønepengene på ny lækker sofa i stedet for ting til barnet.

 

Jeg har intet imod at staten giver et bidrag til folk med børn - Kun fordi vi betaler så meget i skat at ingen har råd til at have børn.

 

-Køber jeg en bil, hund, hus eller båd kan je betale ved kasse et. Får jeg et barn kan jeg hæve ved kasse et!

 

Gør systemet mere overskueligt - Fjern alle tilskud og lad folk klare sig selv. Vi vil se et stort fald i børn af forældre på bistand hvis dette skete. Som JBO siger, det er ikke en menneskeret at have børn.

 

I den modsatte lejer - Et par hvor begge arbejder fuldtid får ikke samme tilskud som Carina. Hvorfor skal hun stå bedre når hun ikke bidrager til fællesskabet? 

 

En veninde af mig udtalte forleden at det bedre kan betale sig for hende at gå på kontanthjælp end at beholde sit job som pædagog, nu hvor hun har en søn på et år. Hun vil få mere i boligsikring samt hun slippe for at betale for dagpleje. Er vel kun fair at en bistandsklient og arbejder får glæde af de samme ordninger. Som det er nu virker det til at folk som Carina kun har børn for den økonomiske gevindst og ikke grundet af kærlighed.


Skrevet af Lars Jensen 173 dage siden - Direkte link

Jeg har intet imod at staten giver et bidrag til folk med børn

 

Jeg har intet problem med at beholde mine egne penge, og selv dele ud til de som er trængende, og udviser et minimum af ansvarlighed. Kan du sige det samme om staten?

 

Kun fordi vi betaler så meget i skat at ingen har råd til at have børn.

 

Det afhænger vist af forældrenes evne til at prioritere, og indrette sig efter forholdene. Men jeg er enig i, at skatten skal ned (så tæt på 0 som muligt). Indtil da, må alle lære at sætte tæring efter næring.

 

Som det er nu virker det til at folk som Carina kun har børn for den økonomiske gevindst og ikke grundet af kærlighed.

 

Nu er det også svært at elske en person som er død. Og kærlighed er - i vores moderne samfund - ofte en flygtig størrelse.

 

Spørgsmålet er, om staten skal træde i den afdøde fars sted, og levere erstatningen for det børnebidrag han ikke betaler, på grund af sin status som død.

 

Var han ikke forsikret? Havde han intet testamente?

 

Hvis han var en stodder, som ikke havde sikret sig og sine, er staten så det naturlige førstevalg? Skal alle vi andre så betale til faderløse børn, fordi fædrene var nogle stoddere? Det vil mange sikkert mene. Og de vil sikkert bruge argumentet "hvem skulle ellers træde til?"

 

Hertil vil jeg svare, i tilfældig rækkefølge:

1. Familie og venner

2. Private organisationer/fonde

 

I gamle dage gav de fattige deres "overskudbørn" væk, til barnløse par med flere midler. Alternativt blev de afleveret til børnehjem, som blev drevet for private midler - for der har altid fandtes gode, næstekærlige, ressourcestærke mennesker.

 

I dag tænker man på kommunen som det første. Næsten uanset hvilket problem man løber ind i. Fortæl en bekendt om et problem, og vedkommende vil svare "...men hvad sagde kommunen så?"

 

Kommunen/staten er blevet vores surrogat-familie, og nærmeste venner. Og det er sygt. For derved dræner man borgerne for personligt ansvar, lysten til velgørenhed og næstekærlighed.

 

Samtidig gør man en hel befolkning (med meget få undtagelser) afhængige af en stat, og et omfordelingssamfund, som direkte opfordrer til uansvarlighed, egoisme og kassetænkning for andre menneskers penge.

 

Vent....nu skal jeg ud og brække mig


Skrevet af Anne Hansen 173 dage siden - Direkte link

Vi er enige langt hen af vejen, men hvis vi ændrer i overførselsindkomsterne - hvilket jeg udleder af dit forslag at du gerne vil - således at dem der får overførselsindkomster skal leve af et defineret minimums beløb (så det kan betalie sig at arbejde osv.), så koster det stadig knap ~ en million at have et barn i 18 år.

 

Er forældrene på en given minimumssats må man derfor antage at deres overførselsindkomst er afmålt til dem, og ikke til evt. poder. Kommer der poder til - og det gør der ofte da man ikke kan forbyde folk at få børn - står deres overførselsindkomst dermed ikke længere mål med deres forventede forbrug.

 

Vi to kan hurtigt blive enige om at den storrygende, hundeejende mor til et astmatisk barn, hvis indkomst er ~16.000 om måneden der bor som hun gør og som postulerer at "hun ikke har råd til sko til drengen" muligvis ikke er den allerbedste forvalter af statens penge. Penge som er tiltænkt hendes barn. Men mit spørgsmål til dig er fortsat - hvad vil du konkret foreslå af ændringer?

 

Gør systemet mere overskueligt - Fjern alle tilskud og lad folk klare sig selv. Vi vil se et stort fald i børn af forældre på bistand hvis dette skete. Som JBO siger, det er ikke en menneskeret at have børn.

 

Hvis vi fjerner alle tilskud vil Carina, og folk som hende, holder vi de "uovervejede familieforøgelser" som gidsler. Ganske vidst sætter ansvarlige forældre ikke børn i verden som de ikke kan tage vare på, men virkeligheden er en anden, den er vi nødt til at forholde os til. Som jeg skrev før så har Carinas søn ikke valgt at komme til verden, eller at have Carina som mor, men derfor har han alligevel krav på en anstændig tilværelse. Da det koster omkring ~ en million at opfostre et barn, og da moderen i forvejen ikke er i stand til at tage vare på sig selv er denne udgift nødt til at ende hos andre (staten). Alternativet er at vi går ind og laver love for hvem der må få børn, og hvem der ikke må, og iøvrigt tvangsfjerne alle børn hvis forældre kommer i økonomisk uføre - selvforskyldt eller ej. En uhyggelig tanke.


Skrevet af Gismo 171 dage siden - Direkte link

Carina får ca. 1 million af staten for at få en unge.

Hvorfor skal Carina have 1 million når hendes søn koster hende fra 700.000. Faktisk mindre da Carina ikke skal betale for dagpleje, børnehave mv.

 

En arbejdende familie der vælger at få børn skal prioritere. En på kontanthjælp får et større rådighedsbeløb ved at få et barn. Dette finder jeg underligt. Virker til at mange på kontanthjæp vælger at få børn for at få en bedre økonomi.

Jeg har selv 3 søskende. Jeg er ret sikker på at mine forældres økonomi blev dårligere hver gang børneflokken blev større. Det er et valg de tog. Fx er jeg vokset op uden bil i en del år af min barndom. Stadig lykkes det at få gjort indkøb til 6 samt komme på ferie.

 

Husk på at et eksempel som Carina ikke er undtagelsen men reglen. Den økonomi har alle enlige med et barn. 

 

Jeg mener ikke at Carinas barn vil får et dårligere liv af at der bliver færre tilskud. Carina kan blev nød til at finde en billigere lejlighed i stedet for at bo på Vestrebro. Den store fladskærm kan byttes til et gammel 32 CRT tv - De er stort set gratis nu. Finder det som sagt kun rimeligt at Carina også skal ofre noget hvis hun ønsker at få børn i stedet for at hun bliver bedre stillet økonomisk.
Hvis Carina prioritere dårligt er hun en dårlig mor. Hvorfor skal staten kaste penge efter hende hvis hun ikke er i stand til at passe ordenligt på sit barn? 


Skrevet af Anne Hansen 171 dage siden - Direkte link

 

Hvis Carina prioritere dårligt er hun en dårlig mor. Hvorfor skal staten kaste penge efter hende hvis hun ikke er i stand til at passe ordenligt på sit barn?

 

Fordi alternativet er en sindsyg Big Mother stat hvor borgerne overvåges alle døgnets timer for at se hvordan de prioriterer deres penge og deres tid, og dermed vurderer om staten finder dem værdige til at passe deres eget yngel og evt. modtage støtte. Det er sygt! Endnu mere sygt end det nuværende system, og iøvrigt også dyrere.

 


Skrevet af Gismo 171 dage siden - Direkte link

Lad os nu antage at folk ikke er så dumme at staten er nød til at holde hånden over dem hele tiden.
Kunne det tænkes at Carina ville kigge på sin økonomi hvis hun fik fx 2.000 mindre om måneden? Eller at hun er færdig med at få børn? 


Skrevet af Freedom works! 174 dage siden - Direkte link

Definitionen af ESS (Et Sygt System):

 

Kan en bistandsklient ikke få børn på den naturlige måde, så afpresser skatte-mafiaen arbejdere over hele landet for store summer og forærer pengegaverne til dem, så de gratis kan få børn på en helt unaturlig måde.

 

Efter den helt unaturlige befrugtning, så afpresser skatte-mafiaen igen i 18 år penge fra det arbejdende folk og sender dem i en lind strøm til bistandsklienternes børn.


Skrevet af Lars Jensen 173 dage siden - Direkte link

Velkommen til velfærdsstaten. Søg en ydelse før din nabo - der er nemlig rift om dem :-/

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

9
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Nyeste video
Om Gismo
Livsnyder med et stort ego. Tænker endnu mere på andre!

Se Gismos profil
eller
Følg Gismo






Nyeste video