Frank pisker en stemning op:
Blandt andet går Nestlé i rette med, at Piasecki Poulsen i programmet giver udtryk for, at firmaet sælger varer for dyrt til sig selv i Danmark for at undgå betaling af selskabsskat, kendt som transfer pricing.
»Forkert. Nestlés globale politik for transfer pricing bygger på OECDs guidelines for området. OECDs guidelines er i øvrigt indarbejdet i den danske lovgivning«, skriver Nestlé i deres svar.
Dette har siden fået Frank Piasecki Poulsen til, på DR 2's hjemmeside, at svare tilbage til fødevaregiganten.
»Min pointe er bare, at hvis man hævder at tage sit samfundsansvar alvorligt, så kan man ikke samtidig gøre brug af alle de smuthuller som dygtige regnedrenge kan finde for at undrage sig skat. Det er ikke ulovligt, men problemet er, at hvis man vil, kan man altid finde huller. Hvis Nestlé vil tages alvorligt som nogen, der vil tage et samfundsansvar, kunne de jo starte med ikke at stikke hovedet i busken og stille op til diskussion omkring det her«, skriver han.
Så først anklager han dem for åben skærm for at gøre noget ulovligt og siden hævder han så at han blot mener de gør noget umoralsk.
Jeg synes det er Frank, der fremstår umoralsk.
Og DR med for den sags skyld.