Kontakt 180Grader.dk
20

Skrevet af Bisgaard 485 dage siden - Direkte link

Nu skal vi jo ikke sidde og få ondt af mændene, at de lever kortere tid. Jeg mener det er velfortjent at kvinder lever længere. Tænk hvor mange der har 2 fuldtidsjobs. Rigtig mange hjem faldt fra hinanden hvis ikke kvinden/moderen  var tovholder i nærsagt alt.

Så jo vi har fortjent lidt ekstra!


Skrevet af Deep Throttle 485 dage siden - Direkte link

Det er det typiske svar fra kvinder, hver gang sagen nævnes. Det er mændenes egen skyld, det har de bare godt af, osv. Intet af den solidaritet de forventer i bestyrelsespladser, løn, orlov, værnepligtsfrihed osv. Meget kønskonservativt og gammeldags holdning i det indlæg.

 

Det næste automatsvar trukket her bliver ' det var humor' - men kan man fjolle sig til at blive taget alvorligt i ligebehandlingssager?

 

Nu skal vi jo ikke sidde og få ondt af mændene, at de lever kortere tid. Jeg mener det er velfortjent at kvinder lever længere. Tænk hvor mange der har 2 fuldtidsjobs. Rigtig mange hjem faldt fra hinanden hvis ikke kvinden/moderen var tovholder i nærsagt alt.

Så jo vi har fortjent lidt ekstra!


Skrevet af Ulrik B. Petersen 485 dage siden - Direkte link

Med tanke på at langt de fleste, der havner på et plejehjem, er kvinder, er det et spørgsmål, hvem der egentlig er de heldige i livets lotteri. Mænd der dør tidligt, slipper måske for nogle af de aldersskavanker, der er en uvelkommen ledsager til høj alder. Jeg er derfor tilbøjelig til at give Rigmor Kirstine Bisgaard ret i at vi ikke skal ynke mændene, omend jeg vurderer ud fra andre præmisser.

Det er sandt at der er mange kvinder, der slider bravt, men det er der også mænd der gør. Ligesom der er både kvinder og mænd, der søger at slippe let om deres pligter. Til mine kønsfæller vil jeg sige at vi ikke skal misunde kvinderne de ekstra år, de statistisk får. Min mor blev 89, og hendes sidste mange år havde hun helst været foruden. Hun havnede endda ikke på et plejehjem, men ensomheden var forfærdelig.

Hvad skal man med ekstra år, når alle jævnaldrende i familien og blandt venner har stillet træskoene og man måske tilmed er blevet afhængig af praktisk hjælp fra andre?


Skrevet af Michael Westergaard 485 dage siden - Direkte link
Ok, der er godt 4 års forskel på mænds og kvinders levealder (76 og 80). Hvis vi antager alderen er normalfordelt, vil det sige mindst halvdelen bliver 76, som er langt over 68. Den pensionsalder rammer vi først om ca 10 år, og jeg gætter på, gennemsnitsalderen har fået et nøk på 1-2 år op til den tid. Lad os som tankeeksperiment sige, vi tager køn i betragtning ved udregnelse af pensionsalder. Så er det vel også kun fair at tage bopæl med i betragtning. Der er godt 13 års forskel på levealderen afhængigt af om man bor i Albertslund eller Gentofte (http://www.lifdk.dk/graphics/Lif/dokumenter/PDF/Gnsntlig%20alder%20ved%20d%F8d%20171106.pdf). Hvad med også at tage den generelt stigende levealder med? Nuværende levealder er ca 78 år, men det forventes at nyfødte lever til de er over 100 (http://www.beboerbladet.dk/artikler/2010/danmark-kravler-op-ad-aldersstigen-- antager alder er normalfordelt, så median er lig med gennemsnit). Oh, vi skal også tage vare på om folk er rygere eller spiser usundt... Eller vi kunne lade det være op til folk selv. Spar selv op og træk dig tilbage når du har råd. Nedslidte kan få en førtidspension (man kan se det som en slags forsikring). Du siger, mænd betaler mere i skat, og så må det vel også være muligt at spare mere op - og det skal holde kortere.

Skrevet af Malmzon 485 dage siden - Direkte link

Ret morsomt.

 

Mænd bestemmer selv om de vil udvise en adfærd, som gør at de dør tidligere end gennemsnittet.

 

Man kan naturligvis argumentere med venstrefløjen, at hvis de vil have kønskvoter til bestyrelser, skal mændende have lavere pensionsalder, men jeg er nu helst fri for begge dele.

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

10
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Nyeste video
Om Deep Throttle
Medlem af LA (tror jeg nok, da jeg ikke har hørt fra dem med en kvitteringsmeddelelse etc)  men  EU-modstander.   Det er jeg nu igen da...

Se Deep Throttles profil
eller
Følg Deep Throttle






Nyeste video