Kontakt 180Grader.dk
24

Skrevet af Kjeld Flarup 717 dage siden - Direkte link
Men hvordan i alverden kommer det til at ske.
Det vil jo være et fald der politisk svarer til kommunismens fald i Østeuropa.
Nogen steder gik det fredeligt til, mens kommunisterne andre steder gjorde modstand og det ende med blodsudgydelser.

Skrevet af Jesper Brodersen 717 dage siden - Direkte link
Tja, Tyske D-Mark vil nok komme tilbage først, og derefter sætter de andre en fast-kurs på dem (som man jo egentlig altid har gjort, Euroen består jo primært kun af tysk guld ;), men der vil nok komme en del spekulation på mange lande (med god grund).

Skrevet af peter jensen 717 dage siden - Direkte link
ja, på et eller andet tidspunkt bliver tyskerne trætte af at betale EURO regningen fordi "de er tyskere og tabte anden verdenskrig".

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 717 dage siden - Direkte link
Den bedste måde at lade det ske, er at tyskerne trækker sig ud og genindfører D-marken.

Andre muligheder er:

- Udsmidning af Grækenland - det burde være sket forlængst, men i 'solidaritetens' navn finder EU sig åbenbart i enhver form for svindel og misbrug.

- Opdeling i Euro Nord og Euro Sud. En møntunion begrænset til de produktive lande ville have en chance for at bestå, mens den sydlige naturligvis ville synke som en sten. Foreslået hovedkvarter for Euro Syd: Napoli :))

- Ubegrænset pengetrykkeri. Det vil på enhver måde være den værste løsning.

Skrevet af Mathias Føns 717 dage siden - Direkte link
Jeg var i Napoli for en uge siden og de braender stadig affald af i gaderne!
Klog fugl skider ikke i egen rede, ja men logik og rationelle beslutninger gaelder ikke for sydeuropaerne!

Ved det vil goere ondt, men euroen skal bare doe hurtigst muligt saa den gode gamle D-mark kan komme igen!

Skrevet af Kjeld Flarup 717 dage siden - Direkte link
Jeg kan bare ikke lige se hvorfor de tyske politikere uden videre skulle gøre sig upopulære i resten af EU og genindføre D-marken. Der skal komme et voldsomt pres nedefra før en politiker opgiver et politisk projekt.


Skrevet af Henrik Ræder Clausen 717 dage siden - Direkte link
Det skulle de naturligvis gøre for tyskernes skyld. Det er jo dem, de er valgt af...

Skrevet af Kjeld Flarup 717 dage siden - Direkte link
Jeg forudser bare at det vildeste der kan ske er at Merkel bliver væltet og der kommer en socialdemokrat som fortsætter i Eurosamarbejdet.

Det er lidt ligesom de forenede socialdemokratier herhjemme. Uanset hvad man stemmer på, så stemmer man på en socialdemokrat.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 717 dage siden - Direkte link
Det er ret sandsynligt. De vi bede tyskerne 'ofre sig for det fælles bedste' - uden at der kommer noget godt ud af det.

Der går i øvrigt et rygte om, at Tysklands præsident gik af i protest mod den redningspakke, han lige havde skrevet under på.

Skrevet af Tja 715 dage siden - Direkte link
Lige som Jens Otto Krag, da han havde fået os ind i det cirkus?

Skrevet af mads schmidt eriksen 717 dage siden - Direkte link


  Alle der er i besiddelse af alm. logik, har da kunne se, at Euroen ingen gang har på jorden på sigt.-Når jeg siger på sigt, er begrundelsen den, at foreløbig er der kun 15 lande med i Euroen og det er allerede galt, så vent bare og se, når de sidste11 kommer med.-Formedelst fattige lande og en økonomi fra starten lig Grækenlands, så her kan jeg nemt følge Bent Adriansen udmelding.
Nå jeg kun nævner de resterende 11 land, har jeg undladt Danmark, for det er ikke noget for os, men snarere skulle vi fjerne os fra Euroen.
Skal Euroen bestå, så skal der kun være et handelsforhold  EU landene imellem og det kunne være formålet.

Skrevet af cnielsen 717 dage siden - Direkte link
Almindelig logik har ingen betydning for Euroens fremtid. Euroen er et politisk projekt dvs i et paralleltunivers. På et eller andet tidspunkt - indenfor 5 år lyder ikke helt urealistisk vil "markedet" endeligt beslutte om den er levedygtigt. Nu har politikerne svært ved at erkendt deres nederlag så muligvis vil euroens undergang blive udløseren for den europæiske superstat. 

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 717 dage siden - Direkte link
Lige nu udnyttes krisen til at styrke centralstyringen fra Bryssel og Frankfurt, det kunne man forvente.

Den slags har aldrig fungeret ret godt, så fem år lyder som en realistisk tidshorisont for et egentligt sammenbrud i euroen.

Skrevet af Ulrik Hermann 717 dage siden - Direkte link
Der er to senarier

1. Dem der har rimelig tjeck på økonomien melder sig ud. Tyskland og Benelux melder sig ud og indfører egne valuteaer eller en fælles. Det betyder Euroens død,for så dropper franskmændene også Euroen og sydeuropæerne kan  ikke selv få den til at virke. (finland og Irland får også egen valuta,)

2. Dem med dårligst økonomi falder fra. Euroen fortsætter men med færre lande. Grækenland, Portugal og muligvis Spanien og Irland forlader euroen. Så vil Euroen være for de oprindeligt 6 EF lande og Finland og Slovenien.

Senarie 2 vil virkelig give et EU i flere hastigheder, for så vil finanspolitikken blive koordineret i hidtil uset omfang, og de oprindelige 6 + enkelte andre vil reelt blive en statsdannelse. Problemet er at dem med dårligst økonomi kæmper for at blive selv om det absolut ikke er i deres interesse, nok mest p.g.a. politisk prestige. Polen kæmper for at komme med i Euroen, og det er helt ulogisk for deres industri vil ikke kunne klare det. Senarie 1 vil betyde opløsning af de kendte strukturer og EU samarbejdet vil skulle genskabes nærmest fra grunden.

Det er under alle omstændigheder godt at Danmark ikke har nogen del i den mønt.

Skrevet af cnielsen 717 dage siden - Direkte link
Uden tyskland ingen euro. Jeg kan ikke se den store fordel for Danmark ved at stå udenfor Euroen. Når møntunionen falder sammen bliver den danske økonomi også hårdt ramt.

Hvorfor tror du at Benelux kan gå sammen med tyskland? Både holland og belgien har voldsom offentlig gæld.

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 717 dage siden - Direkte link
Belgien er et særligt problem pga. landets politiske ustabilitet. Hvis det deles, vil den nordlige del flyde og den sydlige synke...

Skrevet af Henrik Ræder Clausen 717 dage siden - Direkte link
Jeg kan ikke se den store fordel for Danmark ved at stå udenfor Euroen.
Jeg kan ikke se nogen fordel i at være med...

For tiden trykker ECB masser af penge. Nationalbanken har besluttet sig for at følge med, og det betyder også, at pengemængden i kroner siger mærkbart - ca. 10 procent om året. Det er ikke godt.

Skrevet af Tja 715 dage siden - Direkte link
Heldigt for mig, at jeg kun har én enkelt Euro. Den kan være helt sjov at have om nogle få år.
Jeg har altid været modstander af EU, men også tilhænger af et fællesmarked. Der er dog stor forskel på en politisk union og et fælles marked.
Den dag nogen kan fortælle mig, på overbevisende måde, at jeg har noget tilfælles, rent politisk, med Lande syd for alperne vil jeg selvfølgelig blive tilhænger af EU, men ikke før.
Jo før det falder sammen, jo bedre.
Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

11
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Om Bent Adriansen
Født 1966 i Vamdrup ved Kolding
Gift, bosiddende i Århus-omr.
Cand.negot. fra Odense Universitet (1994)
Boet og arbejdet i Tyskland og Frankrig,...

Se Bent Adriansens profil
eller
Følg Bent Adriansen