Berlinsgske skriver i dag at Rudersdal Kommune næste år får landets laveste kommuneskat, og bringer i den forbindelse et interview med borgmester Erik Fabrin (V):
- Sammenlægningen mellem Birkerød og Søllerød har vist sig at være en rigtig god idé. Samtidig har vi haft en vilje til at gennemføre de strukturelle beslutninger, der også skal til, og det er blevet fulgt op ved at sætte skatten ned, forklarer Rudersdals borgmester Erik Fabrin (V).
Forklaringen skal dog også søges i, at der bor mange velbjærgede borgere i Rudersdal Kommune. Politiken har i dag også en artikel om kommuneskat, men her nævnes muligheden for strukturelle besparelser ikke med et ord. Tværtimod gives følgende forklaring:
I visse kommuner har man taget en beslutning om at have et højt serviceniveau på skoler, idrætsanlæg, ældrepleje og så videre, som skal finansieres gennem et højere skattetryk, mens man i andre har vedtaget et mere skrabet serviceniveau for dermed at holde skatten nede.
Spørgsmålet melder sig: ligger muligheden for effektiviseringer i den offentlige udenfor Politiken's referenceramme?