Kontakt 180Grader.dk
13

Skrevet af Ulrik B. Petersen 160 dage siden - Direkte link

Har ingen idé om, hvordan trængte boligejere løser deres problemer. Men jeg er enig med Østrup om at flexlån og afdragsfrie lån, isoleret set, er gift. 

Min far, der lærte mig, hvad jeg har haft brug for af økonomisk forståelse, sagde om privat gæld: Undgå den helst, spar op til det, du vil have. Hvis du endelig skal låne, sørg for at det er lange penge. Korte penge er farlige, i bedste fald meget ubehagelige. Og glem aldrig at lån skal betales tilbage fra dag ét.

Hvad angår de tunge forbrugsgoder som hus og bil. mm., sagde han: Annuitetslån til udløb er at foretrække, for så ved du, hvad du sidder for og kan sove roligt om natten.

Endelig: Arbejd på at være total gældfri den dag du fylder 60. Så får du en rolig pensionisttilværelse.

Livet har lært mig visdommen i disse råd, som jeg selv har fulgt, men som sørgelig få andre gad høre ret længe på. Jeg tvivler stærkt på at der havde været nogen boligboble, hvis boligejerne havde fulgt rådene.


Skrevet af Juul 160 dage siden - Direkte link

Det er ret simpelt:

 

Enten har vi indskydergaranti (og det har stort set alle lande), og så må forsikringsgiver stille vilkårene - fx. ved at forbyde lån, der skubber risikoen fra banken til kunden, der ikke opererer under perfekt information.

 

Eller vi har ikke indskydergaranti, og vi lader den bank, der ikke kan/gider kreditvurdere, tage tabene selv. Det giver højere renter, alt andet lige, men placerer konsekvenserne hos de ansvarlige.


Skrevet af Lars Jensen 160 dage siden - Direkte link

Jeg holder på mulighed nr. 2...hvor staten ikke blander sig, og hvor ansvaret placeres hvor det bør placeres.

 

Hvis det giver højere renter, so be it. Det er holdningen til at svine med andre menneskers penge jeg ikke kan fordrage. Uanset om den praktiseres af politikere eller banker.


Skrevet af Juul 159 dage siden - Direkte link

Også jeg. Jeg har endda haft fornøjelsen af at diskutere netop dette ret indgående med FØ back in the days på CBS (Østrup er klart fortaler for løsning 1).


Skrevet af Peder CFM 160 dage siden - Direkte link

Jeg er ret enig i professor Østrups betragtninger, men problemet med at afskaffe afdragsfrihed og rentetilpasning er (ud over at det for nogle kan være gode løsninger) at det er svært at styre da folk bare kan tage "forbrugslån" som de bruger til de sidste 20% (og til udbetalingen for den sags skyld). En anden mulighed er at sænke grænsen for realkreditlån ned fra 80% til f.eks. 60% (som vist er niveauet for Tyskland). Som vi har set er et fald på 20% slet ikke umuligt for boligmarkedet, og hvis f.eks. Danske Bank går ned pga. faldende boligmarked har Danmark simpelthen ikke penge nok til at indfri indskydergarantien. Danmark går i betalingsstandsning. Det lyder måske meget langt ude, men den risiko-justerede sandsynlighed (en som overdriver sandsynligheden for de dårlige scenarier) vurderes af markedet til at være 10%, hvilket faktisk er ikke så lidt. Hvis grænsen for realkreditlån sænkes til 60% vil realkreditmarkedet blive meget mere robust overfor et fald i boligpriserne. Enkelte købere kunne måske finde på (i strid med lovel) at optage forbrugslån hos mange banker og bruge dem til at betale de sidste 40%, men langt de fleste vil pænt få at vide af deres bank at de har at spare nogle flere penge op selv, hvis de gerne vil købe hus. Det ville være sundt. Desuden ville priserne så finde et mere fornuftigt leje, hvor det faktisk ville være muligt for mange mennesker at spare op til omkring 30% af deres boligs værdi.

Et problem ved at gøre dette er naturligvis at det rammer de folk der ejer en bolig nu ret hårdt. Følgeligt bør man nok indfase reglen over en årrække.


Skrevet af Henrik Lundquist 160 dage siden - Direkte link

Er den mand professor? - Det lyder som en gåde. Jeg ville anbefale kurset "logik for høns 1" hos XOF :-) 


Skrevet af Juul 159 dage siden - Direkte link

You'd be surprised ... CBS har nogle lysende talenter gående som adjunkter, og så nogle med gode venner, der ellers er skidt kørende forskningsmæssigt, som bliver professorer. Og så er der de kvindelige, som knalder med dekanen, som bliver professorer. 

 

Finn Østrup har jeg ikke noget at lade høre, dog. Han er oprigtigt interesseret i sit felt.


Skrevet af Aarup 159 dage siden - Direkte link

Flexlaan er fint, det har man ogsaa i resten af verdenen. Afdragsfrihed, derimod, er et onde der aldrig slulle vaere blevet indf0rt. Luk straks for at alle nye laan kan vaere afdragsfrie, saa faar vi udfaset dem.


Skrevet af BoNordahlPedersen 159 dage siden - Direkte link

Finn Østrup har nogle ganske rimelige betragtninger. Ikke mindst synes jeg at betragtningen om, at den mest risikovillige er den som vil løbe med huset er en meget vigtig og overset pointe.

 

Det er her årsagen til hele vores gældskrise ligger.

 

I det nuværende system bliver dårlig kreditgivning og en ansvarsløs privat økonomi belønnet med - et hus. Straffen deles med resten af samfundet, og må nødvendigvis  deles med resten af samfundet efter devicen: Det kan godt være at det mest er mit problem at mit hus brænder, men hvis ilden spreder sig til resten af landsbyen bliver det også dit problem.

 

Det er en klassisk "tragedy of the commons" hvor den enes risikovillighed tvinger den andens op i en ond spiral indtil man står i den dårlige sitiuation at man enten skal være boligløs eller påtage sig uholdbare gældsforpligtigelser ligesom alle de andre, velvidende at man kommer til at mærke konsekvenserne af deres fjolleri alligevel uden så i det mindste at have haft fornøjelsen ved at deltage.

 

Alle parter har individuelt reageret rationelt og snusfornuftigt, men systemet har gjort helheden absurd.

 

Jeg er således ret enig med Juul. Dog mener jeg ikke man i praksis kan skabe et system som er så firkantet (at det så et en model man bør stræbe henimod er en anden historie).

 

Peder CFMs bekymringer for forbrugslån deler jeg ikke. Forbrugslån er usikre lån og det er långiver fuldt ud klar over. Låntager vil også lide umiddelbare og personlige konsekvenser hvis der bliver vanskeligheder og de er store nok til at det aldrig kan blive et systemisk problem som de afdragsfrie lån.

 

Jeg kunne umiddelbart forestille mig 3 løsningsmodeller:

1) Forbud mod afdragsfrihed og rentetilpasning og lange løbetider. Stødet mod boligpriserne afbødes ved at realiserede tab på boligen kan skattemæssigt afskrives over et antal år op til et maks beløb.

 

2) Forbud mod afdragsfrihed og rentetilpasning og lange løbetider. Kombineret med skat på boligfortjenester og fradrag for tab efter symmetriske regler.

 

3) Lempeligere konkurs og gældssaneringsregler som tager udstrakt hensyn til debitor - vi kan kalde den "amerikaner modellen"

 

Bemærk, at i alle tre modeller kommer kreditorerne og den uskyldige 3. part samfundet (eller rettere de borgere som ikke brugte flere penge end de havde og sparede op) til at være med til at betale gildet. Er det retfærdigt? NEJ! Er det sådan det må være? Mja - som Willie Sutton sagde, da man spurgte ham hvorfor han røvede banker: "Det er der pengene er"

 


Skrevet af Snor 157 dage siden - Direkte link
Sjovt som alle kommentarerne er for statens indblanding i den ellers helt private situation hvor borgeren vil låne penge af en bank. Skræmmende.

Skrevet af BoNordahlPedersen 157 dage siden - Direkte link

Det har du selvfølgelig ret i Snor, det er ikke en god sitiuation. Problemet er, at nu sidder vi i suppedasen.

 

Det hele har været en tragedy of the commons: Bankerne (eller rettere deres ledelser) har jo også haft incitamenter til lempfældig kreditgivning. Ledelsen er jo ansat og driver banken uden selv at have kapital på højkant, tværtimod er de incitamentsaflønnet efter hvor meget forretning de kan skaffe uanset kvalitet. Ejerne har været for små og for spredte til, at de kunne håndhæve deres ejer rettigheder og bankernes administrationer har kunnet optræde for lukket til at ejerne med kapitalen i klemme har kunnet gribe ind overfor lempfældig kreditgivning - selv en stor og professionel spiller som Karsten Ree i Amagerbanken blev snydt.

 

Det er først nu, at Nykredit er ude og stramme kreditgivningen (som aldrig burde have været så løs) - og de har formentlig kniven for struben selv om ingen siger det højt.

 

Det ville være bedre at sikre bankernes og realkredittens reelle ejere reel indsigt i selskaberne, men det ville kræve andre strukturer f.eks. småaktionær foreninger som kunne varetage hr. og fru Hansens med 5 aktier i Danske Banks interesser - for det er nok utopi at tro, at de har lysten, tiden og evnerne til at varetage dem selv. Alternativet er så Statslig regulering som så er det næstbedste

 

Du skal være logget ind for at kommentere artikler. Du kan logge ind her!

Flere artikler fra Økonomi

11
9
4
5
2
8
6
13
5
3
18
5
16
40
15
22
12
43
6
24
Nyeste video






Nyeste video