Sammenhæng mellem ulighed og ringe livskvalitet er ikke bevist
Udgivet for 446 dage siden i Økonomi
Tilføjet 05/03 12:28 til Boblere af Afskaftopskattennu
Kilde: information.dk
Ulighed svækker livskvaliteten for høj som lav, skriver Richard Wilkinson i sin feterede bog ’The Spirit Level’. Men konklusionerne bygger på selektiv omgang med data og et mangelfuldt overblik over den nyeste velfærdsforskning.
Fører forstærkede indkomstforskelle til forringet folkesundhed? Det mener økonomihistoriker og epidemiolog Richard Wilkinson og antropolog Kate E. Pickett. Så sent som i onsdags advarede Wilkinson på denne plads danskerne om, at ulighedsskabende politiske initiativer i sidste ende ville gå ud over alle danskeres livskvalitet (23. februar). Og deres bog, The Spirit Level, med undertitlen Why More Equal Societies Almost Always Do Better har skabt stor debat om ulighedens helbredsvirkninger i en lang række lande. Den svenske udgave af bogen kom sågar til at spille en vis rolle under den svenske valgkamp sidste år.
Hvis man ikke har mange penge, lever man ikke et luksusliv, som man gør, hvis man har mange penge.
Derfor er der sammenhæng mellem ulighed og ringe livskvalitet.
Du opstiller et falsk argument. Vi bliver ikke lige fattige. Danmark har stadig, selvom vi har haft en borgerlig regering i snart ti år, en af verdens højeste BNP pr. indbygger.
Hvis alle var lige rige, ikke fattige, ville vores livskvalitet nødvendigvis være bedre. Så havde man jo flere muligheder.
Hvis alle var lige rige, ikke fattige, ville vores livskvalitet nødvendigvis være bedre. Så havde man jo flere muligheder.
Hvis jeg var 25 % mere velstående i morgen og naboen 20 % mere velstående ville uligheden være større, men begge have det bedre. Dermed er påstanden om, at øget ulighed giver mindre livskvalitet tilbagevist.
Richard Wilkinson synes at være lemfædlige med data i hans såkaldte analyse og kausualiterne mangler endvidere.
En anden potentiel forklringsmodel er, at du befinder dig på bunden af samfundet fordi du er uintilligent, kortsynet og konsekvent gennem livet har truffet forkerte beslutninger (vel vidende at konsekvensen aldrig er alvorlig i det her "velfærdssamfund").
Den samme livstilgang præger naturligvis alle andre valg der træffes, eksempelvis inden for kost, motion, rygning, alkohol, stoffer etc.
Derfor er der sammenhæng mellem idiotisk kortsigtet opførsel og ringe livskvalitet.
Livskvalitet her i parantes bemærket, som være kvalitet i den forstand det er defineret at et eller andet tilfældigt offentligt ansat orakel, som vover at påstå, at der kan defineres én entydig livskvalitet, som en slags one size fits all.
Det i sig selv af afgrundsdybt naivt.
Fantastisk indsigt... Mig bekendt er der også mange der er ulykkelig i det her "velfærdssamfund"
Og prøv for en gang skyld at blande højreorienteret politik og idiotisk bemærkninger udenom livskavlitet.
"Derfor er der sammenhæng mellem idiotisk kortsigtet opførsel og ringe livskvalitet"
Det kan du da ikke mene?!? Det tangerer sandelig fascistiske tankegang!!
Livskvalitet er bare så meget mere en bare rigdom, skønhed og intelligens...
Tag dig dog sammen og gå ud i det rigtig samfund, se dig omkring, og fortæl mig hvad du ser, når du tager dine neofascistiske briller af.. Men jeg tvivler meget stærk på at du kan se noget som helst der er bare LIDT positiv...
De her ideoogiske skoleridt er så gabende kedsommelige. Hvem i DK går ind for markant større ulighed? Ingen. Hvem går ind for at vi alle skal være lige fattige? Ingen.
Er der nogen der går ind for lavere skat på arbejde? Ja - Betyder det en markant forøget ulighed? Nej.
De her ideoogiske skoleridt er så gabende kedsommelige. Hvem i DK går ind for markant større ulighed?
Hvad fanden er det for en stupid generalisering? Jeg er for eksempel lige præcist en der går en for en markant større ulighed. Jo mere desto bedre. Den jævne mand skal have eksempler til efterfølgelse og konkrete mål for sine ambitioner.
Lighed er stupid, konform brun sovs.
Frode, jeg tror du misforstår stenergutten.
Iøvrigt indebærer at kunne se op til nogen ikke automatisk ulighed, hverken frem eller tilbage.
Ulighed i outcome er en naturlig konsekvens af frihed. Men mere frihed vil også i nogle tilfælde føre til mere lighed (omend ikke nødvendigvis økonomisk).
Bogen er solidt dekonstrueret her:
http://spiritleveldelusion.blogspot.com/
Deres arbejde er bredt kritiseret; pa trods af at de selv, uoverraskende, udlægger det som en højreorienteret sammensværgelse mod deres værk, er kritikken at høre fra begge sider af hegnet, og ikke på ideologisk grundlag, men på videnskabligt.
Opsummeret: Forfatterne Wilkinson & Picket vælger data der passer til deres hypotese.
I øvrigt en bemærkelsesværdi argumentation;
»I et ulige samfund værdsættes penge og ejendom, det at tage sig godt ud i andres øjne og ønsket om berømmelse. Disse værdier placerer os i større risiko for at blive ramt af depression, angst, misbrug og personlighedsforstyrrelser,« tilføjer Wilkinson, der i dag er professor på Nottingham Medical School.
En antagelse kunne modsat være, at i et samfund med mange relativt fattige, følte de rige sig rige alene af den grund og så ikke havde nogen ambitioner om at uddanne sig mere eller dygtiggøre sig.
Tak for henvisningen - det virker jo nærmest som om deres bog bygger på uvederhæftig forskning. Ingen konsistens i datagrundlag, selektive parametrer osv.
Jeg havde en langt bedre livs kvalitet da jeg boede i Australien, jeg tjente under det halve af hvad jeg tjener nu.
lighed er ikke et garanti for livs kvalitet,af flere grunde.
Klart den største Hvad er livskvalitet? - min definition er at kunne bestemme over mit eget liv, og hvor jeg vil hen - frataget i lighedens navn, ved at brand beskatte mig.
Jeg tjener nu i "lighedens" navn under 1/3 af hvad jeg plejede, men jeg har flere penge til rådighed fordi jeg ikke bliver plynderet så meget i skat, men min livs kvalitet er stadigvæk i bund - pga Danmark og ligheden..
Flere artikler fra Økonomi
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 6 timer og 57 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 7 timer og 55 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skolefolk vilde med at høre om Odder Kommunes skoleelevers iPads
Udgivet for 4 timer og 13 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 25/05 00:05 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Nykredit indfører todelt boliglån 25. juni. Falder bidragssatserne så igen?
Udgivet for 4 timer og 11 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 17:32 til Boblere af leif
Kilde: finans.borsen.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 18 timer og 16 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 52 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 10 timer og 52 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 20 timer og 11 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 15 timer og 44 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 15 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 34 klik
Million-lussing til Audi-ejer 24/05 21:53 - 28 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 26 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 707 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 473 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 466 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 355 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

