Små firmaer får ny chokregning for firmaaffald
Udgivet for 336 dage siden i Økonomi
Tilføjet 23/06 08:27 til Boblere af Lars Kragh Andersen
Kilde: politiken.dk
Det er blevet markant dyrere at have et firma i Tårnby uanset omfanget af affald. I 2010 skulle en håndværker med 0-1 ansat betale 4.217 kr., i år skal han betale 15.454 kr.
For alle andre firmaer uden for håndværksbranchen er gebyret steget fra 527 kr. til 1.932 kr. uanset antallet af ansatte.
Ifølge Håndværksrådet begrunder mange kommuner stigningen med de ekstra omkostninger, der har været forbundet med at håndtere små virksomheders ansøgninger om dispensation.
»Det er at straffe virksomhederne dobbelt. Først laver man et regelsæt, der er så tåbeligt og skadeligt, at firmaer er nødt til at søge om fritagelse. Efterfølgende medfører den øgede administration det første år, at regningen stiger året efter. Det er et skræmmeeksempel på, hvordan lovgivning bliver skruet sammen, når man ikke lytter til de berørte parter«, siger Mads Engberg.
Det er bare en ekstra skat på privat virksomhed, og den er indført for at straffe de, der er i gang og for at få iværksættere til at lade være med at sætte noget som helst i værk. Politikerne helmer ikke før de har dræbt al privat virksomhed og skruet danskernes levestandard ned til 3. verdens niveau.
Jeg havde en lille hobbyvirksomhed, som i moms og skat dog afleverede ca DKK 20.000 om året til staten. Jeg laver smykker af færdigforarbejdede perler, sten og sølv og har INTET affald. Derfor søgte jeg fritagelse og fik det alene fordi min omsætning var under DKK 50.000, altså ikke fordi jeg intet affaald producerede. Samtidig fik jeg at vide, at fritagelsen skulle søges hvert år. Så afmeldte jeg mit firma.
Endnu en vanvittig papirmølle, som ikke frembringer andet end omkostninger og ærgrelse. Indført under vores såkaldt borgerlige regering. Scheisse.
Den danske stat bliver mere og mere uskelnelig fra Stasi-styret sydpå. Undertrykkelse i en flom af sociale fraser og sødmefyldte ord.
Man kunne godt ønske sig, at korruption var mere udbredt i Danmark, så vi havde mulighed for at bestikke os udenom alle de dummebøder politikerne finder på.
Absurd. Er det Karen Ellemann vi kan takke for det?
Ifølge Håndværksrådet begrunder mange kommuner stigningen med de ekstra omkostninger, der har været forbundet med at håndtere små virksomheders ansøgninger om dispensation.
LOL. Så det har kostet 1500 ekstra pga ansøgninger om dispensation?
Min foragt for disse uudannede erfaringsløse politikere og de offentligt-ansatte basse-spisere stiger time for time! Tænk at man pålægger alle en afgift med omvendt bevisbyrde og når så folk henvender sig med beviserne imod, så koster det administration som det offentlige idioti så vælger at pålægge alle igen ved at hæve gebyret.
Næste år søger endnu flere så dispensation og gebyret stiger igen.. og så fremdeles..
Det kostede så vidt jeg husker +500kr. i håndteringsgebyr at få tilsendt regningen sidste år. For at sende et brev inkl. printet papir og lidt ekstra til at dække afskrivning på et IT system som laver udtrækkene. En reel omkostning på 10kr. pr. brev.
Helt absurd.
Jeg kender en restauratør som ikke kan afhænde sin forretning, fordi han selv men ikke den nye ejer kan få dispensationener til bare een af følgende;
- Baderum, opholdsrum, og toilet til personale (10-12 stk, 3 på arbejde ad gangen, gymnasieelever). Det fylder minimum 15-20 m2.
- Der kan ikke bygges baderum fysisk på matriklen, fordi så skulle der inddrages et af 2 kundetoiletter.
- Der kan ikke indrages kundetoilet, fordi det er en ændring af toiletfaciliteter.
- Der kan ikke ændres toiletfaciliteter, fordi det er at regne som nybyg, og nybyg skal være handicapvenligt
- Selv hvis det nye, mindre ene kunde-handicaptoilet kunne bygges, så ville det ikke opfylde kravene, fordi der så mangler en handicap-plads på virksomhedens grund (uanset at en offentlig p-plads med 12 pladser er direkte op ad skellet.
- Da virksomhedensgrund allerede er bebygget så meget kan man heller ikke bygge ud, eks, for at rumme baderum, handicap toilet eller handicap-p-plads.
Der kan umuligt og på ingen måde dispenseres fra nedenstående. Dermed lukkes virksomhedheden og arbejdspladserne, fordi handicapregler, bygningsreglement og arbejdsmiljøregler hver især er både ligeglade med hinanden og med virkeligheden. Bygningen sælges fra som mursten, bogstaveligt talt.
Jeg glemte at sige at virksomheden er uden gæld. Den er cirka 1,5-2,0 mio Dkr værd.
Ved salg ville den kunne indbringe kommunen og staten et større provenue i beskatning, da hele salgsprisen ville skulle beskattes (da der ikke erhverves nye aktiver for pengene).
Ved at have sindsygt tåbelige regler går kommune og skat glip af en kæmpe skattegevinst samt en række sæsonarbejdspladser, hvoraf der igen beregnes skat til de ansatte.
De røde siger at vækst ikke kommer ud af ingenting og i særdeleshed ikke ud af frihed. Well, dette er et omvendt eksempel på det modsatte - her forsvinder penge, værdier, beskæftigelse ud i ingenting, fordi alt er overreguleret.
Personalerum på 12m2 på en ejendom på under 100m2 ? Handicapparkering på en grund uden ubebyggede udendørsarealer ? Sig mig hvad helvede tænker de på?
Er der virkelig krav på al den slags? Jeg har familie der driver diverse restaurationer rundt om Kbh de sidste mange årtier, og har aldrig set nogen som helst af de ting?
Kravene eksisterer, helt sikkert.
Det er ikke noget problem at dispensere den nuværende ejer (gennem 30 år), for reglerne er kommet imens han har drevet den og ejendommen er gammel og ikke til at ændre. Det er sikker nemmere nogen steder end andre at få dispensationer sådan generelt. Det i sig selv er desto mere fjollet.
Det er - naturligvis - et uheldigt sammenfald på flere punkter, men ikke desto mindre fuldkommen latterligt. Specielt fordi flere myndigheder holder på deres og nægter at tale sammen.
Hmm, endnu en bekræftigelse at frihed i Danmark, ligger meget tæt på DDR.. De mangler bare at lukke grænserne så vi ikke må forlade landet uden tilladelse.. hmm.
Og som murerfirma kan man så afleverer max 150kg brokker , det er 6 spandfulde .
Forstår ikke hvorfor vores politiker ikke bare melder klart ud at de ikke ønsker nogen form for privat virksomhed .
Flere artikler fra Økonomi
Million-lussing til Audi-ejer
Udgivet for 7 timer og 27 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:53 til Boblere af Jan B
Kilde: epn.dk
Tilliden til dansk økonomi redder 45.000 fra ledighed
Udgivet for 8 timer og 25 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 21:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Skolefolk vilde med at høre om Odder Kommunes skoleelevers iPads
Udgivet for 4 timer og 43 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 25/05 00:05 til Boblere af leif
Kilde: jp.dk
Nykredit indfører todelt boliglån 25. juni. Falder bidragssatserne så igen?
Udgivet for 4 timer og 42 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 24/05 17:32 til Boblere af leif
Kilde: finans.borsen.dk
fornuftigt forslag - og bydende nødvendigt
Udgivet for 18 timer og 46 minutter siden i Økonomi
Så lidt burde en filur koste
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 22 minutter siden i Økonomi
Thilo Sarrazin: “Europa braucht den Euro nicht” – kommenteret herfra ubeset på dansk
Udgivet for 1 dag, 11 timer og 23 minutter siden i Økonomi
Hvis Merkel nu ringede til Brixtofte
Udgivet for 1 dag, 20 timer og 42 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 08:46 til Boblere af Podia
Kilde: podia.dk
En dansk model: Ned med sort arbejde - Politiken.dk
Udgivet for 1 dag, 16 timer og 14 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 13:13 til Boblere af Thomas V. S. Gyldborg
Kilde: politiken.dk
Hvor der er vilje, er der en vej: Grækere indfører bytteøkonomi
Udgivet for 1 dag, 13 timer og 45 minutter siden i Økonomi
Tilføjet 23/05 14:27 til Boblere af leif
Kilde: epn.dk
Dårlig prognose: Danmark hænger fast i krisen de næste fem år
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 12:03 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: politiken.dk
Saxo Banks Steen Jakobsen: Europa begynder at acceptere behovet for reformer, mens Australien benægter
Udgivet for 2 dage siden i Økonomi
Tilføjet 22/05 13:16 til Boblere af Saxo Bank
Kilde: theaustralian.com.au
Bureaukrater lænser de offentlige kasser
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Danmark er EU-mestre i høje skatter
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 13:45 til Boblere af Jesper Ørsted
Kilde: kristeligt-dagblad.dk
Hvad bruges pengene til?
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 14:29 til Boblere af Anders Johansen
Kilde: hvadbrugespengenetil.dk
Tysk socialdemokrat imod euroen - voldsom debat i Tyskland
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 07:17 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: b.dk
Endgame for EU? - 'bank run' i Grækenland og Spanien accelererer
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 10:18 til Boblere af Svend Andersen
Kilde: spiegel.de
Danskerne kræver lavere skatter
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 23:25 til Boblere af Henrik Ræder Clausen
Kilde: epn.dk
Ejerne skændes om millionregning for rejsekort | Ingeniøren
Udgivet for 3 dage siden i Økonomi
Tilføjet 21/05 09:28 til Boblere af Censete libere
Kilde: ing.dk
Paul Krugmans magiske løsning
Udgivet for 4 dage siden i Økonomi
Tilføjet 20/05 20:05 til Boblere af synopsis-olsen
|
Om Lars Kragh Andersen Født i 1980. Matematisk student i 1999. Uddannet sergent i hæren og udsendt til Kosovo i 2002. Skibsofficerstuderende i A.P. Møller-Mærsk fra... Se Lars Kragh Andersens profil eller Følg Lars Kragh Andersen |
Unge rygere dulmer nerverne med smøger 23/05 05:47 - 34 klik
855.000 kr. skattekroner lige ned i lommen på 21-årig musiker 24/05 23:13 - 34 klik
Bent Jensen: Bureaukratisk-politisk censur af forskning 24/05 23:14 - 27 klik
Restauratør: 3F chikanerer mig hver dag 24/05 11:56 - 712 klik
HTS: Dine pensionspenge tilhører regeringen nu 24/05 14:19 - 479 klik
Tænk at livet koster livet! 23/05 22:39 - 468 klik
Eksperter: Lempelser åbner for flere dårligt uddannede indvandrere 24/05 10:18 - 358 klik
|
|
Tænk at livet koster livet! Tilføjet 23/05 22:39 af Thyra Frank |
|
|
HILSEN FRA KANTEN AF DEPRESSIONEN Tilføjet 23/05 17:04 af Niels Peder Ravn |
|
|
LA har (mere end) et imageproblem med udlændingepolitikken Tilføjet 18/05 15:09 af Torben Mark Pedersen |
|
|
Ældrebyrdens komme varsler et varigt farvel til folkepensionen Tilføjet 09/05 18:31 af Sasha Renate Bermann |
|
|
Socialismens besnærende konformitet Tilføjet 06/05 10:21 af Rasmus Brygger |
| Flere klummer | |

Bookmarklet

